پدیده فلیر لنز دوربین عکاسیedit نوشته شده در تاریخ

پدیده فلیر لنز دوربین عکاسی : تا به حال دقت کرده اید که به هنگام عکاسی خصوصا در طبیعت در روز آفتابی و یا در محیط بسته با منابع نور مصنوعی اشکالی ناخواسته روی تصویرتان نمایان می شوند. آیا درباره آنها چیزی می دانید؟ و یا برای از بین بردنشان روش در اختیار دارید؟

هنگامی که لنز دوربین عکاسی مستقیما در برابر یک منبع نوری چه خورشید چه لامپ قرار می گیرد پرتو های نور به المنت ها تابیده و مسبب رفلکسی در لنز می شوند که ممکن است به تصویر آسیب برساند و اشکالی ناخواسته در تصویر به وجود آورند. این پدیده یا اثر به فلیر معروف است. و می تواند بر کیفیت تصویر از طریق راه های زیادی تاثیر گذار باشد. مثلا می تواند به شدت کنتراست یا تضاد در تصویر را به وسیله مبهم کردن رنگ های مختلف کاهش دهد.

و یا می تواند اشکالی دایره ای و یا چند وجهی با رنگ های مختلف و  عجیب ( گوستینگ) پدید آورد. البته این اثر همیشه هم در عکس برداری ناخواسته و بد نیست در واقع گاهی برای نمایش هرچه بیشتر بعد هنری از آن استفاده می شود مثلا برای بعضی فیلم ها و بازی های کامپیوتری از این اثر برای افزایش حس رئالیستیک آن استفاده می شود.

فلیر در لنز دوربین

انواع پدیده فلیر لنز دوربین عکاسی

عکاسان حرفه ای و کمپانی های سازنده لنز انواع فلیر را به دو نوع گروه بندی می کنند veiling flare و ghosting flare که این دو در واقع با هم رخ می دهند در لنز های با لایه های چند لایه محافظ اثر veiling  به طور کل از بین می رود و گوستینگ نیز به شدت کاهش می یابد.

veiling flare :  این نوع فلیر معمولا وقتی رخ می دهد که منبع نور خارج از زاویه دید لنز باشد یعنی خارج از تصویر باشد اما هنوز هم اشعه هیش به درون لنز تابیده شوند نتیجه این اثر ابهام زیا در تصویر و کاهش شدید کنتراست می باشد که البته با استفاده از متریال های چند لایه خاص میتوان این نوع را بسیار کاهش داد. اما متاسفانه این پدیده می تواند بیشتر از حد معمول شود مخصوصا هنگامی که درون لنز را گرد و غبار گرفته باشد و یا المنت ها و فیلتر کثیف باشند

گوستینگ فلیر : برخلاف نوع قبل که کل تصویر را مبهم و بدون کنتراست می کند گوستینگ فلیر اشیا درون محدوده را به صورت اشکالی ریز و درشت نشان می دهد مثلا بازتاب دیافراگم لنز. این اثر هم می تواند با توجه به فناوری لنز کاهش یابد با برعکس گسترش یابد و تمام صفحه را بگیرد. اشکال جالب دایره مانند رنگی که در صورت پدیدار می شوند به روح یا گوشت ها معروفند و تعدادشان با افزایش المنت ها بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.