عکاسی صنعتی

همه چیز درباره عکاسی صنعتی

4.7/5 - (8 امتیاز)

در دنیای مدرن و وسیع تبلیغات امروز وجود عکس های زیبا و با کیفیت که توسط یک عکاس حرفه ای گرفته شده است در واقع شناسنامه کاری و هویت بصری یک برند به حساب می آید . ما در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با مفهوم عکاسی صنعتی که یکی از ملزومات تبلیغات برای هر کسب و کاری محسوب می شود آشنا کنیم . عکاسی صنعتی شاخه های زیادی دارد که ما در مقاله زیر به شرح بعضی از این عنوان ها پرداخته ایم و در نهایت لزوم همکاری شما با یک عکاس حرفه ای تبلیغاتی را بیان کرده ایم . یادتان باشد هر عکس به جای هزاران کلمه توضیح میتواند حرف برای گفتن داشته باشد.

عکاسی صنعتی چیست

این سبک عکاسی، حوزه وسیعی است که چندین شاخه و تخصص در زیر آن قرار می‎گیرند. عکاسی به شاخه‎هایی از عکاسی با اهداف تجاری اشاره دارد تا یک کالا یا برند یا حتی یک فرد تبلیغ یا یک کالا یا خدمات به فروش رسانده شوند.

به عبارتی هر نوع عکاسی که عکس‎برداری با هدف فروش صورت گیرد در زیر شاخه عکاسی صنعتی قرار می‎گیرد. که عکس‎برداری از محصولات، خدمات و حتی افراد مشهور را در بر می‎گیرد تا در کمپین‎های تبلیغاتی مانند مجلات، روزنامه‎ها، کاتالوگ‎های تبلیغاتی و موارد متعدد دیگر از این تصاویر برای تبلیغ مشتریان یا محصولات و خدمات آن‎ها استفاده شود.

عکاسی صنعتی چیست

تصاویر زیبا و با کیفیتی که بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی، کاتالوگ‎های محصولات، وب‎سایت‎های تجاری، موارد تبلیغاتی و غیره مشاهده می‎کنید زیرشاخه عکاسی صنعتی محسوب می‎شوند. این شاخه از عکاسی به طور کلی به منظور بالا بردن سطح فروش و ایجاد آگاهی از برند در مشتری برای تبلیغ یک کالا یا خدمات استفاده می‎شود.

مکان مناسب عکاسی صنعتی

طبیعتا شما می توانید در شهر های صنعتی سوژه های بسیار زیادی پیدا کنید پس کافیست گوگل کنیدو نزدیک ترین شهر نزدیک خودتان را پیدا کنید. اما اگر نمی خواهید به جای دوری سفر کنید می توانید از کارگاه های کوجک صنعتی در شهر خودتان هم برای منبه بهره ببرید ابتدا به صاحب کارگاه تماس بگیریدو برای یک جلسه عکاسی هماهنگ کنید.

مکان مناسب عکاسی صنعتی

تحهیزات مهم عکاسی صنعتی

بهتر است سعی کنید سبک تر به مکان مورد نظر بروید و تنها اقلامی که صد در صد نیازتان می شود را همراه خود ببرید. تجهیزات مهمی که بهتر است همراه خود داشته باشید عبارتند از :

  • کارت حافظه های اضافی حجم بالا
  • باتری یا باتری گریپ
  • یک لنز اضافی ( پیشنهاد بنده لنز زوم است )
  • اکستنشن تیوب برای عکاسی ماکرو
  • سه پایه
  • فلاش دوربین

نکات مهم عکاسی صنعتی

اهمیت نورپردازی

بسیاری از عکاسان حرفه ای نورپردازی را 90  درصد کار می دانند. چرا که ما در عکاسی با نور سروکار داریم. به خصوص که در شاخه عکاسی صنعتی یک خطا در نور پردازی می تواند موجب اشتباهی کوچک شده و در فروش محصول مورد نظر تاثیر منفی  بگذارد. این موضوع هنگامی بیشتر ملموس است که در حال عکاسی از جسمی با سطوح رفلکس کننده نور داشته باشید. احتمالا در هیچ شاخه ای از عکاسی شما این چنین حساسیتی در نورپردازی نبینید.

این سبک از عکاسی فرصت های خارق العاده ای را برای خلاق تر شدن شما در زمنیه نورپردازی ایجاد می کند  از جرقه های دستگاه ها گرفته تا آهن مذابی که می توانید در کادر خود ثبت کنید. اینجاست که شما با یک فلاش و دوربین خود باید با تنظیمات اکسپوژر حسابی بازی کنید و بهترین عکس های ممکن را بگیرید.

اهمیت نورپردازی

کلیات و جزئیات در عکاسی صنعتی

وقتی از یک سایت بزرگ دیدن می کنید چشم خود را از دوربین بردارید و نگاهی کلی به آن جا بیندازید و زوایای مختلف را برای ثبت عکس های کلی از منظره بررسی کنید.

کلیات

اما جزئیات را هم به فراموشی نسپارید تجربه های ابتدایی خودم را فراموش نمی کنم که مبهوت عظمت برخی مارکز صنعتی می شدم و برخی جزئیات کوچک و منحصر به فرد را فراموش می کردم.

درب ها و فلزات قدیمی زنگ زده و دستگاه های از کار افتاده جرم گرفته می توانند جزئیات با ارزشی را به عکس ها بدهند.

جزئیات در عکاسی صنعتی

حفاظت و نگه داری از دوربین 

عکاسی در مکان های صنعتی و کارگاه ها و کارخانه های فعال می تواند خطرناک نیز باشد. برای اینکه کاملا از گزند هرگونه خطر در امان باشید ابتدا نقاطی که می خواهید بایستید و عکاسی کنید را خوب بشناسید. استاندارد های سایت صنعتی را تحقیق کنید و از ام بودن کلی مکان مطمئن شوید. قبل از ورود به سایت حتما با مدیر و مسئل مربوطه هماهنگ کنید و بدون هماهنگی وارد محوطه کاری نشوید.

لباس های ایمنی بپوشید و کلاه های ایمنی خصوص را حتما به سر خود بگذارید و حتما به حرف های اسکورت خود گوش کنید.

 در کنار خود حتما دستیار داشته باشید

داشتن دستیار در قالب مشاغل مسئله بسیار مهمی نیست ، ولی در این فیلد عکاسی یکی از واجب ترین هاست . در حقیقت عکاسی و تصویر برداری از آن چه شما در ذهن خود دارید بسیار سخت تر است. گاهی لازم است برای ثبت تنها یک تصویر ساعت ها و روز ها منتظر بمانید. به همراه داشتن دستیار سبب سریعتر شدن روند انجام کار ها و بازده بیشتر می شود.

اخلاق حرفه‌ای

در هر شغلی داشتن اخلاق خوب یکی از موارد حائز اهمیت جهت موفق شدن در ان شغل است. عکاسی هم حرفه ای پر چالش است و گاها خسته کننده شما در طول انجام پروژه های خود بهتر است خلق حرفه ای خود را حفظ کرده و زود از کوره در نروید عصبانیت مانند سمی در عکاسی است. سعی کنید از اطراف دور و برتان مشورت های زیادی بگیرید تا نتیجه مطلوبی بگیرید. یک دنده و لجباز نباشید و به توصیه های اطرافیان گوش کنید.

درست است که حرفه عکاسی صنعتی سخت است و پر مشغله ولی این شغل شما و راه درآمد شماست پس تعارف های بیخودی را رها کنید و در موضوعات مالی جدی باشید. برای هر عکاسی دو مرحله پرداخت وجود دارد اول اینکه پس از توافق برای شروع پروژه شما مبلغ پیش پرداخت را دریافت می کنید و پس از عکس برداری و شوتینگ هم الباقی پولی که طلب دارید را می گیرید. تفاوتی هم بین زمینه های مختلف عکاسی وجود ندارد و شما به همین شکل عکل کنید.

فایل های PSD و RAW  برای شماست

بدانید که فایل خام و PSD  هر عکسی مخصوص تصویر بردار است و به هیچ وجه در صورت درخواست مشتری آنها را به او ندهید. در حقیقت تنها فایلذ هایی که می توانید به مشتریتان بدهید TIFF, PNG, JPEG هستند.

البته به طور معمول هیچ مشتری در خواست انجام چنین کاری را نمی دهد.

7 تمیز کردن کیس های مد نظر عکاسی

به این نکته خیلی مهم توجه کنید که حتما ابزار های عکاسی و محصولی را که قصد عکاسی از ان را دارید برق بیندازید. سوژه های کثیف کار ویرایش و ادیت را برای شما بسیار سخت می کنند.

معجزه فتوشاپ و عکاسی صنعتی

هیچ گاه هیچ عکسی بدون ویرایش آن عکس مد نظر شما نمی شود. حقیقت این است که تمام عکس های خیره کننده تبلیغاتی که میبینیم چیزی جز عکس های معمولی با میزان زیادی کار در فتوشاپ نیستند. یک عکاس ماهر هم در فتوشاپ و ادیت هم ماهر است.

این نکته را هم به خاطر بسپارید که شما تقریبا از هر نوع لنز دوربین دیجیتال مانند لنز های نرمال و حتی لنز واید هم در این شاخه عکاسی می توانید استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *