نگاهی به عکاسی در طبیعتedit نوشته شده در تاریخ

بی شک یکی از جذاب ترین گرایشات سبک های عکاسی که همه روزه افراد زیادی جذب آن می شود عکاسی در طبیعت است. این شاخه از عکاسی تماما دارای حس نشاط و زندگی را در انسان پویا و سرشار میکند. حضور در طبیعت بکر ، حضور در کنار حیوانات غیر اهلی ، ساعت ها انتظار برای لحظه ای شات ، سبب خلق اثار بی نظیری می شود که بی شک هر یک از شما یک یا چند نمونه از این نمونه از تصاویر را در تلفن های همراه خود یا به عنوان تابلو در منازل خود دارید .

عکاسی در طبیعت

linked_camera

آموزش عکاسی ورزشی حرفه ای و نکات مهم این سبک را در این مقاله مطالعه کنید.

سوژه های عکاسی در طبیعت

هنگامی که توجه عکاس ساعت ها به معطوف به قسمتی از طبیعت وصف ناپذیر جلب می شود تا ان لحظه ی موعود را برای ثبت شکار کند قبل از هر چیز روح خود را جلا داده و در بهشت به سر می برد و یا حتی هنگامی که برای ثبت به انتظار حضور حشره ای یا پرنده ای و یا حتی حیوانی چه در خشکی و یا زیر آب می نشیند تا آن لحظه ی موعود را به ثبت برساند.

هر شاخه ای از عکاسی دارای مزایا و معایب ویژه ی خود می باشد . اما یکی از مزایای عکاسی از طبیعت فراوانی سوژه ها می باشد. شما میتوانید با سفر به هر یک از نقاط ایران عزیزمان و با صرف کمی وقت و حوصله به مناطق بکر و پر سوژه برای عکاسی سفر کنید و با کوله باری از عکس های بی بدیل و به یاد ماندنی به خانه بازگردید.

نکات مهم عکاسی در طبیعت

همیشه سعی کنید تصاوریتان را فرمت خام ثبت کنید زیرا فرمت jpeg باعث فشرده شدن و از دست رفتن جزئیات ریز می شود.  در ضمن ادیت کردن عکس ها نیز با فرمت خام بسیار ساده تر و بهتر انجام می شود. فرمت raw به شما اجازه می دهد از تمام توانایی دوربین خود استقاده کنید. دوم اینکه از تنظیمات تراز سفیدی خودکار (AWB) استفاهد کنید تا راحت تر عکاسی کنید. همچینی سعی  کنید از تنظیمات نیمه خودکار استفاده کنید تا بتوانید دستی در نتیجه عکسبرداری داشته باشید. برای مثال شاتر و دیافراگم را خودتان بر اساس نور محیط کنترل کنید.

نکات مهم عکاسی در طبیعت

ایزو دوربین را روی حالت خودکار رها کنید چرا که مقدار بالای ان خصوصا رد دوربین های کراپ سنسور نویز زیادی را ایجاد می کند. سرعت شاتر را کاهش دهید و با ایزو خودکار عکسبرداری کنید. دیگر اینکه استفاده از هیستوگرام را به شما پیشنهاد می کنیم چرا که عکساان حرفه ای از استافده می کنند.

صفحه نمایش دوربین دقیق نبوده و در ضمن روشنایی اش ممکن است باعث شود فکر کنید که نور محیط کم یا زیاد است و دست به تنظیمات بیهوده بزیند. اما هیستوگرام این امکان را به شما می دهد که در مورد تصویر به درستی قضاوت کنید. در ضمن برای اینکه بفهمیا نور زاید است می توانید چشمک زن را روشن کنید. چشمک زن حتی در مواقعی که هیستوگرام ممکن است اطلاعات غلط در اختیارتان بگذارد به کارتان می آید.

لنز های واید در عکاسی طبیعت

فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) برای عکاسی از طبیعت تعریفی مشخص دارند که می گوید هرگونه عکاسی از حیوانات غیر اهلی و گیاهان خودرو در مناطق بکر و غیر محصور انواع گونا های جانورای وزیست طبیعی همچون بیابانی و کوه های یخی و محیط های ساخته شده توسط بشر و حیوانات تربیت شده شامل این تعریف نمی شوند . و هرگونه ویرایش و تغییری بایستی به نحوی باشد که اصالت عکس را خدشه دار نکند

برای عکاسی از محیط های چشم نواز و ویو های بی نظیر در طبیعت به طور معمول از لنز دوربین عکاسی واید استفاده می شود .

همچون تصویر بیکران غروب و یا طلوع آفتاب در دریا ، و یا تصاویری از رشته کو ها و قله های پوشیده از زیبایی بایستی از لنزهایی استفاده شود که به عکس شما عمق بخشیده و سطح وسیعی از مناظر را تحت پوشش قرار دهد . لازم به ذکر است که رسیدن به ترکیب های رنگ در این گونه لنز ها کار بسی دشوار و نیاز به تجارب بسیار دارد . پیشنهاد ما لنز واید با فاصله کانونی 12 میلیمتاری تا 30 میلیمتری است.

اهمیت دیافراگم در عکاسی از طبیعت

در مورد دیافراگم هم بهتر است f16 تا f22 را انتخاب کنید که وضوح بالایی را به تصاویر شما می دهند. بسیاری هم هستند که از فیلتنر ای گوناگون برای بهتر شدن کار هایشان استفاده می کنند پیشنهاد ما به کارگیری فیلتر پلاریزه و خنثی است. چرا که پلاریزه شدن نور را کم و آسمان را تیره می کند.

عکاسی حیات وحش

زیر شاخه ای از بخش عکاسی طبیعت می باشد که بسیار دشوار می باشد چرا که بایستی ماهیت حیات وحش به طور کامل محفوظ و دست نخورده بماند . و صرف عکس از حیوانات دست آموز یا محصور شده در قفس یا محیط های باغ وحشی مورد تایید نمی باشد . لذا این موارد کار را برای عکاسان بسیار سخت و ویژه نموده است .و بسیاری از عکاسان برای شکار سوژه های خود ناچار به اقامت های چند روزه و یا حتی چندین ماهه برای شکار لحظه ای عبور حیوانی به انتظار می نشینند .

عکاسی حیات وحش

و این مورد خود برای آنان ممکن است خطرات جانی بسیاری را از حمله حیوانات وحشی برای آنان به دنبال داشته باشد . اما به همان نسبت نیست دارای هیجان و جذابیت بسیار بالایی است و این موارد بسیاری از عکاسان را بر آن داشته که خطرات آن را به جان خریده و راهی یک ماجراجویی مبهم شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.