هیستوگرام چیست
مدیرسایت
1399/02/14
5/5 - (1 امتیاز)

هیستوگرام چیست : تقریبا در تمام نرم افزار های ویرایش عکس هیستوگرام پیدا می شود و بسیاری از دوربین ها نیز قابلیت نشان دادن آن را دارند. برخی دوربین ها می توانند به صورت زنده و در هنگام عکاسی هیستوگرام را نمایش دهند. اما بسیاری از مبتدی ها نمی دانند هیستوگرام چیست و درک درستی از آن ندارند و به خوبی با کاربرد آن آشنا نیستند. در ادامه این مقاله به صورت کامل این مسئله را توضیح می دهیم تا د صورت نیاز بهتر بتوانید از این قابلیت بهره ببرید.

چطور در نور کم عکاسی کنیم ؟ تکنیک های موثر را در اینجا بیاموزید.

مفهوم کلی هیستوگرام

به طور کلی هیستوگرام پرزنتی گرافیکی از مقیاس های تناژی در عکس است. به بیان دیگر تن روشنایی در عکس را از 0 تا 100 ( سیاه تا سفید ) نشان می دهد. تن ها تیره سمت چپ قرار می گیرند و برعکس در ضمن قسمت وسط آن میدتن ها را نشان می دهد. محور عموی در آن نشان دهنده میزان تن ها تیره و روشن است و کارکرد آن به اکسپوژر بستگی دارد.

اگر محور عموی مشخص کننده تن روشنایی به یک سوی هیستوگرام باشد شما در حال از دست دادن جرئیات هستید که به آن کلیپینگ می گویند. هایلایت کلیپینگ هنگامی است که محور عمودی به سمت راست آن بالا رفته باشد و شادو کلیپینگ بر عکس آن. در هر دو حالت می توان با تغییر تنظیمات اکسپوژر وضعیت را درست کرد. طبیعتا برای اینکه متوجه کلیپینگ در عکس خود شوید باید هیستوگرام دوربین خود را فعال کنید.

هیستوگرام اطلاعات را بر اساس سه رنگ قرمز ابی و سبز نشان می دهد که به rgb شناخته می شوند. این رنگ ها می توانند به صورت تکی و با ترکیب با هم نشان داده شوند خاکستری ترکیب این سه رنگ با هم است.

رابطه هیستوگرام و اکسپوژر چیست ؟

تعداد محدودی از عکاسان اکسپوژر خود را بر اساس هیستوگرام تنظیم می کنند. شاید فکر کنید که هیستوگرام یک تصویر خوب بیشتر مید تن ها را نشان می دهد و آن هایی که به یک سمت رفته اند تصاویری نا متعادل و بد هستند. بگذارید ایت تئوری را به صورت کامل بررسی کنیم.

اکسپوژر کم 

تصویر زیر عکسی است که روشنایی و نقاط روشن زیادی ندارد و طبیعتا هیستوگرام به شدت به سمت چپ متمایل است.

اکسپوژر کم 

اکپسوژر زیاد

عکس زیر هم به شدت روشن و است و هیچ نقطه تیره ای ندارد. اما اگر دقت کنید می بینید که هیستوگرام مید تن ها را هم نشان داده است که در واقع نشان دهنده کت عکاس است. اما باز هم درست نیست چرا که این کت مشکی رنگ است و باید هیستوگرام تن ها سمت چپ را نشان می داد.

اکپسوژر زیاد

اکسپوژر متعادل 

اکسپوژر متعادل 

اکسپوژر این تصویر در بهترین حالت قرار دارد حال بگذارید هیستوگرام آن را بررسی کنیم. همانطور که می بینید تن های بسیار کمی در سمت چپ ( 0 درصد ) هستند و این به معنای حفظ جزئیات در سایه هاست. دقت کنید که نوک قله اسپایک های آن چنل آبی رنگ را نشان می دهد و این به خاطر لباس آبی رنگ عکاس در تصویر است..

اسپیاک دوم ( نقطه اوج ) نشان دهنده بک گراند تصویر همراه با صورت عکاس است که بیشترین مساحت عکس را دارند. و همانطور که می بنید تناژ بسیار بالایی در هیستوگرام  نشان داده شده است. در نهایت آسمان روشن ترین قسمت تصویر است که سمت راست هیستوگرام نشان داده شده است.

مشخص است که هیستوگرام می تواند نش مهمی در بهتر شدن عکس های شما داشته باشد اما اینکه بخواهید تنظیمات اکسپوژر را بر اساس آن انتخاب کنید به نظر بنده اشتباه است و همیشه جواب گو نیست.

مدیرسایت
اردیبهشت 14, 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پرسش در whatsapp