لنز تیلت شیفتedit نوشته شده در تاریخ

لنز تیلت شیفت یا لنز کنترل پرسپکتیو ، لنز ویژه ای است که یه واسطه آن می‌توان صفحه کانونی تصویر را چرخاند که نتیجه این کار سبب تغییر پرسپکتیو عکس می‌شود. برای ایجاد این تغییر لنز از امکانات منحصر به فردی بهره من است که با ان، عدسی‌ها می چرخند و بر روی محور خود جابه جا می شوند.

لنز‌ تیلت شیفت بیشتر مواقع توسط عکاسان معماری به کار برده می شود زیرا این‌ لنز، پرسپکتیو اشتباه خطوط همگرای عمودی را تصحیح می‌کند. ولی از به دلیل اینکه این لنز‌ها، فاصله‌ی کانونی بیشتری از لنز‌های خاصه عکاسان معماری دارند، اهداف و سوژه های آن‌ها هم فرق می کند. طبق آماری که در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی انتشار یافت، این لنز‌ها اکثرا برای عکاسی از غذا، محصولات و عکاسی پرتره استفاده می‌شوند.

ایا معنی اعداد لنز دوربین را می دانید ؟

ویژگی های لنز تیلت شیفت

ایجاد جلوه مینیاتوری

تصحیح خطوط همگرای عمودی

ضد انعکاس

حرکت افقی در محور خود

افزایش عمق میدان

امکان گرفتن تصاویر به سبک پاناروما

ساختارشکنی

زمانی که از لنز های کنترل پرسپکتیو استفاده می‌کنید، دیمنشن های تازه ای وارد کار شما می‌شود، که قبل از این وجود نداشته ‌است. و این ابعاد کاملا عکاسی شما را تحت تاثیر قرار داده و حتی قواعد ابتدایی عکاسی هم زیر پا می گزارد.

خطوط همگرای عمودی لنز کنترل پرسپکتیو

وقتی به یک کیس از پایین یا بالا نگاه می‌کنید، خطوط عمودی تشکیل دهنده آن به  خاطر پرسپکتیو، همگرا هستند و به هم نزدیک می‌شوند. این موضوع از جهت چشمی امری نرمال است، ولی هنگامی که قصد دارید از یک ساختمان عکاسی کنید، از نظر معماری این نما تاثیر ناخواسنه ای داشته و تماما سبب عدم ثبت تصویری رئالیستیک از سازه می‌شود. با ادیت این خط ها، عکسی مطلوب از یک ساختمان برای کاربرد های معماری خواهید داشت.

لنز تیلت شیفت

به صورت طبیعی وقتی از یک سازه عکاسی می‌کنید،‌ باید دوربین راسربالا نگه دارید. سربالا بودن دوربین سبب ایجاد پرسپکتیو در محور عمودی ساختمان شده، و خط های عمودی آن هم گرا می‌شوند. با به کار گیری لنز کنترل پرسپکتیو ، بدون سر بالا کردن دوربین، لنز دوربین عکاسی را بر روی محور خود جا به جا می کنید و به این شیوه تمام سازه در تصویر ثبت می‌شود، بدون اینکه پرسپکتیو عمودی در آن تشکیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.