همه چیز در مورد قانون 16 آفتابی

قانون 16 آفتابی

4.2/5 - (5 امتیاز)

از مهمترین موارد در عکاسی نوردهی می باشد. نوردهی به عوامل زیادی مانند میزان باز بودن دیافراگم٬ ایزو و سرعت شاتر بستگی دارد که بهتر است در مورد هر یک از این موارد اطلاعات کسب کنید تا بتوان در هنگام تصویربرداری نوردهی بهترین را داشته باشید و از این طریق به کیفیت بالا در تصاویر نیز برسید. قانون 16 آفتابی یک راه ساده برای  تعیین نوردهی عکس های می باشد.

برخی بر این باورند که این تکنیک منسوخ شده می باشد و دیگر کاربرد ندارد اما باید گفت که این قانون برای افراد مبتدی و سطح پایین که در حال شروع عکاسی می باشند بسیار مفید است. در اصل این قانون یکی از اصول اولیه ی عکاسی به شمارمی رود که حتی افراد حرفه ای نیز باید به رعایت آن دقت کنند.

قانون 16 آفتابی در عکاسی

می توان گفت این قانون به سه المان ایزو٬ دیافراگم و سرعت شاتر مربوط می شود و باید بتوانیم رابطه ی موثری میان این سه عامل که برای نوردهی مهمترین موارد به شمار می آیند را برقرار کنیم. شاید شما نیز به این فکر باشید که آفتابی ۱۶ برای افرادی که از دوربین های دیجیتالی برای عکاسی استفاده می کنند کاربردی نداشته باشد و ما در جواب این سوال باید بگوییم که این عامل می تواند کمک زیادی به شما برای داشتن درک بهتر از نورپردازی بکند.

عکاسی قانون شانزده افتابی برای مبتدی ها

حال که به بررسی کاربرد این قانون پرداختیم بهتر است تا کمی هم از خود آن و چگونگی انجام دادن این تکنیک ساده در عکاسی برسیم. در نظر داشته باشید که برای انجام این کار نیاز به یک روز آفتابی و آسمانی بدون  ابر دارید و بهترین زمان برای انجام این کار در هنگام ظهر می باشد.

تنظیمات دوربین برای عکاسی شانزده آفتابی

احتمالا تا این لحظه متوجه شده باشید که عدد ۱۶ نشان دهنده ی دیافراگم ۱۶ می باشد که در این قانون بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زمانی که توانستید یک روز آفتابی را برای انجام عمل تصویربرداری خود پیدا کنید حال نوبت به آن رسیده که دوربین خود را آماده کنید و اولین گام برای این کار قرار دادن دیافراگم دوربین بر روی F/16 می باشد. در مرحله ی بعدی باید تنظیمات سرعت شاتر را انجام دهید. همانطور که میدانید سرعت شاتر از یک کسر تشکیل شده است که در صورت این کسر عدد یک قرار گرفته است.

خرید انواع دوربین عکاسی در این بخش از وی سایت دی جی ۲۴.

برای تنظیم سرعت شاتر در صورت کسر مورد نظر عدد یک و در مخرج آن عددی که برای ایزو تعیین کرده اید را قرار دهید. به طور مثال اگر ایزو بر روی ۲۵۰ قرار دارد باید برای مقدار سرعت شاتر عدد ۱/۲۵۰ را قرار دهید تا همه چیز سر جای خود قرار بگیرد.

عکاسی قانون شانزده افتابی برای مبتدی ها

البته در برخی از دوربین ها نوردهی به صورت نیم استاپ و یا یک سوم می باشد که در این حالت مقدار مورد نظر برای سرعت شاتر تغییر خواهد کرد. به طور مثال در حالت نیم استاپ اگر مقدار ایزو بر روی ۱۰۰ باشد و F/16 باشد در این حالت سرعت شاتر مقدار ۱/۱۲۵ ثانیه را می گیرد.

علت استفاده از قانون 16 افتابی

همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره کردیم این قانون برای افراد مبتدی کاربرد بیشتری دارد تا به درک بهتری از نوردهی با دوربین های دیجیتالی برسند و همچنین گفتنی است که این قانون بهتر از نورسنج شما کار نمی کند و تنها برای محاسبه از آن استفاده می شود.

علت استفاده از قانون ۱۶ آفتابی

زمانی که رابطه ی میان سه مقدار ایزو٬ دیافراگم و سرعت شاتر را درک کنید٬ مهارت نوردهی در شرایط مختلف نوری برای شما به وجود می آید و دیگر نیز به استفاده از حالت اتوماتیک برای این کار نیستید و همین امر دست شما را برای ثبت تصاویر فوق العاده باز می گذارد.

تغییر در قانون آفتابی 16

تنظیم دیافراگم بر روی عدد ۱۶ مناسب برای هوای آفتابی می باشد اما می توانید این کار را برای محل هایی با میزان نوری متفاوت نیز داشته باشید که در پایین تعدادی از این موارد را برای شما خواهیم آورد تا بتوانید الگوی مناسبی را انتخاب کنید.

قانون ۱۶ آفتابی در عکاسی

  • دیافراگم ۱۱ : روزهایی با آفتاب کمتر یا بهتر است بگوییم در هوای نیمه ابری می توانید از این مقدار استفاده کنید.
  • دیافراگم ۸ : در شرایطی که هوا ابری و بارانی است و کمی تاریک می باشد.
  • دیافراگم ۵.۶ : هوای بارونی شدید و ابری که میزان تاریکی بیشتر می باشد.
  • دیافراگم ۴ : برای غروب آفتاب بسیار مناسب می باشد.
  • دیافراگم ۲۲ : برای زمانی که هوا برفی می باشد و یا خورشید بر روی برق تابش می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *