عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی

4.6/5 - (13 امتیاز)

یکی از دشوار ترین و در عین حال زیباترین رشته های عکاسی شاخه ی عکاسی ورزشی می باشد . درست است که گرفتن عکس های ورزشی به دلیل سرعت و عملکرد سریع ورزشکاران به تجهیزات گران قیمت نیاز دارد اما میتوان با صرف کمی هزینه و تمرین های بسیار نیز عکسی در خور توجه و یادگار را به ثبت رساند . یکی از فوق العاده ترین بخش های عکاسی در شاخه ی ورزشی دیدن یک بازی ورزشی محبوب و یا در سطح ملی ، آن هم برای ثبت لحظات ماندگار در آن است.

موضوع تجهیزات گران قیمت عکاسی ورزشی باید شما را از پرداختن به این رشته ی جذاب منصرف کند . شما وارد میدان شوید و تمرین کنید و مهارت های خود را افزایش دهید و از عکاسی کردن لذت ببرید . لذت از عکاسی یکی از اهداف اصلی در عکاسی است آن را فراموش نکنیم.

عکاسی ورزشی حرفه ای

عکاسی ورزشی حرفه ای چیست ؟

یکی از مهارت های مهم در این شاخه تشخیص تنظیم وقت حرکت ورزشکار میباشد

که نتیجه ی آن را توسط عکاسان حرفه ای مشاهده می کنید .

عکاس بایستی با دقت نگاه کند ، پیش بینی کند ، و رو به جلو فکر کند که در چه نقطه ای آن حرکت مورد نظر رخ خواهد داد تا در آن لحظه عکس خود را ثبت کند . این کار برای عکاسان ماهر قابل پیش بینی است چرا که می توان توسط عملکرد های تکراری معمول بازیکنان ، بسیاری از صحنه های ورزشی را حدس زد . همچنین توجه به قوانین آن بازی و خطوط خط کشی شده ی مشخص هر بازی و اصول حرکتی ورزشکار می تواند عکس را برای ثبت اثر خود آماده و مهیا کند.

عکاسی ورزشی

انتخاب مکان در عکاسی ورزشی

مکان مناسب برای عکاسی را قبل از شروع هر مسابقه بازبینی و مشخص کنید . محدوده ی حضور خود را تخمین بزنید و حوادث پیش روی یک بازی را برای انتخاب مکان مناسب در ذهن خود مرور کنید . بهترین نقاط برای عکسبرداری را شناسایی کنید و ببینید چه مقدار از محل حادثه فاصله خواهید داشت . چرا که فاصله تا محل درگیری در بازی بایستی محاسبه شود تا شما بتوانید لنز دوربین عکاسی مورد نظر خود را برای این کار انتخاب و نصب کنید .

انتخاب مکان در عکاسی ورزشی

به عنوان مثال اگر سوژه شما بایستی اندازه حدودی عمودی 35 میلیمتری یک قاب را در برگیرد برای هر 10 متری که از سوژه ی خود دور هستید به یک لنز صد میلیمتری نیاز پیدا خواهید کرد . اگر شما از مسابقه ای عکسبرداری می کنید که فاصله ی 50 متری را تا موضوع هدف دارید بایستی از یک لنز 500 میلیمتری استفاده کنید.

تلاش کنید تا حد ممکن موضوع خود را برجسته کنید و از عوامل حواس پرت کن در حاشیه دوری کنید . گاهی میتوان با عمق کم زمینه این عوامل حاشیه ای را به حداقل رساند اما همیشه بایستی تا حد امکان پس زمینه ها را در شرایط وضو نگه داریم.

خطرات طبیعی در عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی حرفه ای : تجهیزات ورزشی گران قیمت است لذا تا حدالامکان بایستی از این تجهیزات در مقابل عوامل طبیعی آب و هوایی محافظت شود . شما همیشه در هر شرایط آب و هوایی احتیاط لازم را به خرج دهید و کمی به فکر ابرهای سیاه باران زا بیفتید

که ممکن است به اسباب شما آسیب وارد کنند .

لذا همیشه از به همراه داشتن کیسه های پلاستیکی محافظ در کوله ی خود غفلت نکنید که هم حافظی

برای شما در مقابل خیس شدن می تواند باشد و هم محافظت از لنز و دوربین شما را به خوبی انجام می دهند.

عکاس ورزشی

ثبت تصاویر در اسپرت گرافی

تمرین کنید و تمرین کنید تابه مهارت سرعت ثبت یک عکاس زبردست نزدیک شوید تا بتوانید به خلق صحنه ها و تصاویر به یاد ماندنی از حماسه های ورزشی موفق شوید .

این جمله کلیدی را همیشه بخاطر داشته باشید : اگر شما صحنه ای از طریق LCD دوربین خود مشاهده کردید باید بگویم که از ثبت آن تصویر جا ماندید . وقتی شما صحنه ای مشاهده می کنید از ثبت آن باز می ماند . یکی از راهکارها گرفتن عکس های پی در پی است . از ویژگی عکس پی در پی برای عکس ورزشی به هیچ وجه چشم پوشی نکنید . چرا که پس از گرفتن شات های متوالی میتوانید در فرصتی مناسب بهترین گزینه ها را انتخاب کنید .

ثبت تصاویر در اسپرت گرافی

شما در فناوری های دوربین های دیجیتالی بابت ظاهر شدن عکس ها هزینه یا زمانی را صرف نمی کنید . پس با خیال راحت  بدون نگرانی هزینه ظهور و چاپ عکس ، به گرفتن عکس پی در پی مشغول شوید باشد که عکسی ایده آل و متحیر را از شما دوست دار ثبت لحظه ها ببینیم .

آموزش کامل عکاسی ورزشی

نکاتی که در ادامه عنوان می کنیم به شما کمک می کنند به بهترین شکل ممکن در این سبک پر طرفدار عکاسی کنید. اگر به تازگی در این حوزه شروع به کار می کنید باید بدانید که کمی طول می کشد تا بهترین عکس ها را ثبت کنید باید تجربه بسیاری کسب کنید.

آموزش کامل عکاسی ورزشی

در ابتدا شما باید تجهیزات مناسب اینکار را داشته باشید پیشنهاد می شود که از یک دوربین حرفه ای DSLR استفاده کنید. نسل جدید ساخته شده توسط دو برند کانن نیکون سنسور های فول فریم داشته و می توانند با فریم با ثاینه های بالایی عکاسی کنند که یک نکته مهم در این سبک است.

یکی دیگر مواردی که در این سبک بسیار تاثیر گذار است انتخاب درست لنز است. بهترین لنز های عکاسی ورزشی را در این مقاله معرفی کرده ایم در کل سعی کنید از لنز هایی استفاده کنید که حداقل فاصله کانونی 200 میلیمتر را ساپورت کنند.

تنظیمات دوربین در عکاسی ورزشی

یکی از اشتباهات رایج افراد در این سبک این است که در حالت های اتوماتیک و خودکار عکاسی می کنند. در حالی که حرفه ای ترین عکاسان تنظیمات اصلی را به صورت دستی اعمال می کنند.

سرعت شاتر بالا !

یکی از فاکتور های مهم انتخاب سرعت شاتر بالاست چرا که سوژه ها با سرعت بالایی حرکت کرده و باید به اصطلاح در لحظه فریز شوند و عکاسی شارپ از آن ها گرفته شود در این سبک حداقل سرعت شاتر 500/1 هزارم ثانیه است و هر چه دوربین شما سرعت های بالاتری را ساپورت کند انتخاب بهتری برای این سبک است.

تنظیمات دوربین در عکاسی ورزشی

حالت اولویت دیافراگم

تنظیم کردن دوربین عکاسی روی این حالت به آن اجازه می دهد به صورت خودکار سرعت شاتر را تنظیم کند اما شرایط خاص خودش را دارد برای مثال در روز های آفتابی با نور کافی این تنظیمات بسیار کاربردی است. بهتر است که در این حالت دیافراگم در حالت های باز باشد تا نور کافی به سنسور برسد برای مثال مقدار های f/2.8 یا f/4  مناسب می باشند.

حالت اولویت دیافراگم

تنظیم ایزو

ایزو یا حساسیت سنسور باید با توجه به میزان نور تعیین شود و هرچه که نور محیط کمتر باشد از مقدار های بالاتر ایزو باید استفاده کرد دقت کنید که اگر در شب هنگام و یا مکانی تاریک عکاسی می کنید حتما از تجهیزات نوری مناسب استفاده کنید تا نیاز نباشد مقدار ایزو را خیلی افزایش دهید چرا که نویز بیشتر شده و کیفیت کاهش پیدا می کند.  برای مثال بیشتر عکاسان در روز ایزو را روی 200 الی 400 تنظیم می کنند و این مقدار در مواقع تاریک تر بین 600 ت 1200 می تواند متغیر باشد.

تنظیم ایزو

حالت اولویت شاتر در عکاسی ورزشی

این حالت در دوربین های بدون آینه جواب می دهد چرا که این مدل دوربین ها از حالت اولویت دیافارگم پشتیبانی نمی کنند اما این به این معنا نیست که نمی توانند در سبک ورزشی خوب کار کنند. در این حالت باید به صورت دستی سرعت های بالای شاتر را برگزینید تا سوژه سریع فریز شده و شارپنس بالایی داشته باشد.

حالت اولویت شاتر در عکاسی ورزشی

عکاسی پی دی پی

یکی از مهم ترین تکنیک ها در عکاسی ورزشی این است که از قابلیت دوربین ها یعنی عکاسی پشت سر هم استفاده کنید در این حالت دوربین در کسر یک ثانیه تعداد مشخصی عکس می گیرد و اینکار حین عکاسی از سوژه های سریع بسیار کمک کننده است تا بهترین لحظه ممکن ثبت شود. دوربین های جدید بدون آینه و یا DSLR سونی کانن و نیکون سرعت بیشتری پیدا کرده اند به خصوص که در سال 2021 المپیک برگزار شد و این شرکت ها برای عکاسان حرفه ای این مسابقات دوربین هایی را عرضه کرده بودند.

حالت فوکوس خودکار در عکاسی پی دی پی نیز باید فعال باشد تا تمام عکس هایی که در یک مرحله گرفته می شوند دارای فوکوس مناسب و شارپنس سوژه باشند. شما می توانید سوژه را با نگاه داشتن شاتر در حالت نیمه به خوبی با فوکوس مناسب دنبال کنید.

حتما سعی کنید از سوژه های مختلف و در ورزش های گوناگون عکاسی کنید تا تجربه بیشتری در بازه زمانی کمتری کسب کنید و پورتفولیو جذاب تر و متنوع تری را ایجاد کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *