آموزش و نکات عکاسی ورزشیedit نوشته شده در تاریخ

یکی از دشوار ترین و در عین حال زیباترین رشته های عکاسی شاخه ی عکاسی ورزشی می باشد . درست است که گرفتن عکس های ورزشی به دلیل سرعت و عملکرد سریع ورزشکاران به تجهیزات گران قیمت نیاز دارد اما میتوان با صرف کمی هزینه و تمرین های بسیار نیز عکسی در خور توجه و یادگار را به ثبت رساند . یکی از فوق العاده ترین بخش های عکاسی در شاخه ی ورزشی دیدن یک بازی ورزشی محبوب و یا در سطح ملی ، آن هم برای ثبت لحظات ماندگار در آن است.

موضوع تجهیزات گران قیمت عکاسی ورزشی باید شما را از پرداختن به این رشته ی جذاب منصرف کند . شما وارد میدان شوید و تمرین کنید و مهارت های خود را افزایش دهید و از عکاسی کردن لذت ببرید . لذت از عکاسی یکی از اهداف اصلی در عکاسی است آن را فراموش نکنیم.

عکاسی ورزشی حرفه ای

عکاسی ورزشی حرفه ای چیست ؟

یکی از مهارت های مهم در این شاخه تشخیص تنظیم وقت حرکت ورزشکار میباشد

که نتیجه ی آن را توسط عکاسان حرفه ای مشاهده می کنید .

عکاس بایستی با دقت نگاه کند ، پیش بینی کند ، و رو به جلو فکر کند که در چه نقطه ای آن حرکت مورد نظر رخ خواهد داد تا در آن لحظه عکس خود را ثبت کند . این کار برای عکاسان ماهر قابل پیش بینی است چرا که می توان توسط عملکرد های تکراری معمول بازیکنان ، بسیاری از صحنه های ورزشی را حدس زد . همچنین توجه به قوانین آن بازی و خطوط خط کشی شده ی مشخص هر بازی و اصول حرکتی ورزشکار می تواند عکس را برای ثبت اثر خود آماده و مهیا کند.

عکاسی ورزشی

انتخاب مکان در عکاسی ورزشی

مکان مناسب برای عکاسی را قبل از شروع هر مسابقه بازبینی و مشخص کنید . محدوده ی حضور خود را تخمین بزنید و حوادث پیش روی یک بازی را برای انتخاب مکان مناسب در ذهن خود مرور کنید . بهترین نقاط برای عکسبرداری را شناسایی کنید و ببینید چه مقدار از محل حادثه فاصله خواهید داشت . چرا که فاصله تا محل درگیری در بازی بایستی محاسبه شود تا شما بتوانید لنز دوربین عکاسی مورد نظر خود را برای این کار انتخاب و نصب کنید .

به عنوان مثال اگر سوژه شما بایستی اندازه حدودی عمودی 35 میلیمتری یک قاب را در برگیرد برای هر 10 متری که از سوژه ی خود دور هستید به یک لنز صد میلیمتری نیاز پیدا خواهید کرد . اگر شما از مسابقه ای عکسبرداری می کنید که فاصله ی 50 متری را تا موضوع هدف دارید بایستی از یک لنز 500 میلیمتری استفاده کنید.

تلاش کنید تا حد ممکن موضوع خود را برجسته کنید و از عوامل حواس پرت کن در حاشیه دوری کنید . گاهی میتوان با عمق کم زمینه این عوامل حاشیه ای را به حداقل رساند اما همیشه بایستی تا حد امکان پس زمینه ها را در شرایط وضو نگه داریم.

خطرات طبیعی در عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی حرفه ای : تجهیزات ورزشی گران قیمت است لذا تا حدالامکان بایستی از این تجهیزات در مقابل عوامل طبیعی آب و هوایی محافظت شود . شما همیشه در هر شرایط آب و هوایی احتیاط لازم را به خرج دهید و کمی به فکر ابرهای سیاه باران زا بیفتید

که ممکن است به اسباب شما آسیب وارد کنند .

لذا همیشه از به همراه داشتن کیسه های پلاستیکی محافظ در کوله ی خود غفلت نکنید که هم حافظی

برای شما در مقابل خیس شدن می تواند باشد و هم محافظت از لنز و دوربین شما را به خوبی انجام می دهند.

عکاس ورزشی

ثبت تصاویر در اسپرت گرافی

تمرین کنید و تمرین کنید تابه مهارت سرعت ثبت یک عکاس زبردست نزدیک شوید تا بتوانید به خلق صحنه ها و تصاویر به یاد ماندنی از حماسه های ورزشی موفق شوید .

این جمله کلیدی را همیشه بخاطر داشته باشید : اگر شما صحنه ای از طریق LCD دوربین خود مشاهده کردید باید بگویم که از ثبت آن تصویر جا ماندید . وقتی شما صحنه ای مشاهده می کنید از ثبت آن باز می ماند . یکی از راهکارها گرفتن عکس های پی در پی است . از ویژگی عکس پی در پی برای عکس ورزشی به هیچ وجه چشم پوشی نکنید . چرا که پس از گرفتن شات های متوالی میتوانید در فرصتی مناسب بهترین گزینه ها را انتخاب کنید .

شما در فناوری های دوربین های دیجیتالی بابت ظاهر شدن عکس ها هزینه یا زمانی را صرف نمی کنید . پس با خیال راحت  بدون نگرانی هزینه ظهور و چاپ عکس ، به گرفتن عکس پی در پی مشغول شوید باشد که عکسی ایده آل و متحیر را از شما دوست دار ثبت لحظه ها ببینیم .

One thought on “آموزش و نکات عکاسی ورزشی
  • خرداد 8, 1398 at 11:51 ق.ظ
    Permalink

    مطالب بسیار خوبی مینویسین
    مرسی از دی جی ۲۴

    پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.