عکاسی رویداد
مدیریت فروشگاه
1401/01/06
5/5 - (2 امتیاز)

سوژه های عکاسی نهایت ندارند و هر چیزی که دیده می شود یک سوژه بالقوه برای عکاسی است از انسان ها تا اشیا و حتی ستاره ها و سیاره هایی که میلیون ها سال نوری با ما فاصله دارند این تنوع  سوژه و موقعیت برای عکاسی سبب ایجاد سبک های مختلف در این هنر شده است. یکی از ژانر های پر طرفدار که اتفاقا مخاطب های بسیاری دارد و می توان به آن به عنوان یک منبع کسب در آمد خوب نگاه کرد عکاسی رویداد است. در این مقاله قصد داریم نکات مهم و تکنیک هایی که در این سبک خاص از عکاسی رعایت کنید را عنوان کنیم.

آموزش عکاسی رویداد

در ابتدا شما باید بدانید که برای این سبک عکاسی به چه تجهیزاتی نیاز دارید. ابزار کار در هر سبک عکاسی بسیار مهم است و انتخاب درست به معنای حرفه ای تر کار کردن در یک ژانر است.

تجهیزات مناسب

بسیاری از ایونت ها یا رویداد ها در نور کم اتفاق می افتند و در سبک هنگام به همین دلیل شما در وهله اول باید یک دوربین را انتخاب کنید که می تواند در فضای کم نور عکس هایی با نویز کم و شارپنس بالا و البته فوکوس خوب ثبت کند. انتخاب یک دوربین با مگاپیکسل بالا ایده ال است چرا که هم جزئیات بهتر ثبت می شوند و هم اینکه بسیاری از قاب هایی که در این ژانر ثبت می شوند نیاز به چاپ شدن دارند و هر چه مگاپیکسل بالاتر باشد کیفیت بالاتری خواهد داشت. البته حتما کارت حافظه با ظرفیت بالایی را باید داشته باشید.

آموزش عکاسی رویداد

رویداد ها معمولا سرعت بالایی دارند برای مثال یک کنرست را در نظر بگیرید سوژه ها در این ایونت سرعت بالایی دارند و باید دوربینی داشته باشید که فریم ریت خوبی دارد و می تواند به سرعت بالا و با فوکوس و کیفیت خود بدون لرزش عکاسی کند

لنز مناسب عکاسی رویداد

لنزی که استفاده می شود تاثیر به سزایی در کیفیت قاب شما خواهد داشت. لنز دوربین هایی که دیافراگم باز تری دارند بهترین گزینه برای شما هستند و سعی کنید از 2.8 یا باز تر استفاده کنید. رایج ترین گزینه برای حرفه ای ها 1.8  است که هم نور خوبی به سنسور می رساند و هم عمق میدان خوبی را در کادر ایجاد می کند. بهتر است در این سبک عمق میدان سطحی را انتخاب کنید و بوکه ای اطراف سوژه خود ایجاد کنید تا بیشترین توجه را به ان جلب کنید.

لنز های پرایم یا ثابت با فاصله کانونی 50 85 و یا فاصله واید 35 میلیمتری گزینه های خوبی هستند چرا که هم سرعت خوبی دارند و هم عمق میدان خوبی ایجاد می کنند البته لنز هایی که زوم دارند نیز یک گزینه خوب هستند چرا که شما در یک رویداد ممکن است از فواصل مختلفی بخواهید از چند سوژه و با زاویه های مختلف عکاسی کنید که یک فاصله کانونی ثابت دستان شما را تا حد زیادی می بندد.

لنز مناسب عکاسی رویداد

تجهیزات نورپردازی برای عکاسی رویداد

نورپردازی مهم ترین مسئله در هر سبک عکاسی است و بار ها در مقاله های دیجی 24 و آموزش هایی که به شما داده ایم به ان اشاره کردیم. در این سبک بیشتر در محیط هایی کار می کنید که نور کم است و فضا بسته برای همین باید از نور مصنوعی استفاده کنید و انتخاب درست ابزار کار شما را بسیار حرفه ای تر جلوه می دهد. می توانید با استفاده از نور های ثابت و مثلا با خرید رینگ لایت های عکاسی بزرگ و قدرتمند و البته به تعداد بالا ( چرا که رینگ لایت ها  در کل نور کمی دارند ) و یا با خرید فلاش های اکسترنال کار خود را به خوبی انجام دهید. در کل استفاده از فلاش را توصیه می کنیم چرا که نور قوی تری دارند

تجهیزات نورپردازی برای عکاسی رویداد

باتری و کارت حافظه‌ی اضافه

بدیهی است که در این سبک هم شما باید فکرهم چیز را بکنید و از قبل شروع ایونت باتری اصلی و زاپاس های خود را کاملا فول شارژ کنید. کارت حافظه ای با ظرفیت بالا داشته باشید اما به آن اکتفا نکنید و حتما یک یا دو عدد اضافه همراهخود داشته باشید.

تنظیمات دوربین عکاسی رویداد

رویداد ها به سرعت بالا اتفاق افتاده و سوژه ها دائم در حال حرکت هستند و به همین دلیل منطقی است که شما دوربین را در حالت عکاسی پشت سرهم قرار دهید و فوکوس خودکار پی دی پی را هم فعال کنید تا بتوانید سوژه ها را درحرکت را شارپنس بالا ثبت کنید. سعی کنید نور دهی های مختلف را امتحان کنید و با توجه به نور محیط ایزو را هم ست کنید که نویز در کمترین حالت ممکن قرار بگیرد.

نکات مهم در عکاسی از رویداد ها

سوالات مهمی که پیش از شروع کار باید از خود بپرسید تا یک برنامه خوب برای کار خود بسازید و طبق یک نقشه مشخص پیش بروید عبارتند از :

  1. قرار است از چه رویداد و اتفاقی عکاسی کنید ؟
  2. چه کادر ها و عکس هایی را می خواهید ؟
  3. مهم ترین لحظه ها و پیک رویداد چه موقع است ؟
  4. چه چیز هایی را در کادر خود می خواهید و چه چیز هایی را نیاز ندارید ؟

نکات مهم در عکاسی از رویداد ها

سعی کنید یک چک لیست از عکس هایی که دوست دارید ثبت کنید را داشته باشید و از ابتدای رویداد و به ترتیب موارد این لیست را طی کنید و انجام دهید. حال این رویداد یک کنسرت باشد یا یک افتتاحیه جشنواره و … این لیست را با توجه به خواسته مشتری از خود تهیه کنید و سعی کنید تمامی موارد را اجرا کنید.

عکاسی کاندید در رویداد را فراموش نکنید در هر رویدادی می تواند لحظاتی غیر  منتظره رخ دهد و سوپرایز هایی نهفته باشد که ثبت کردن آن ها می تواند بسیار ارزشمند باشد پس از قبل خود را برای این موارد نیز آماده کنید. چرا که عکس هایی که اینگونه ثبت می شوند توجه بسیاری به خود جلب می کنند و بیننده ها به خوبی با آن ها ارتباط می گیرند.

قرارداد عکاسی از یک رویداد

پیش از این اشاره کردیم که یکی از سبک های پر در امد عکاسی این ژانر است و به همین خاطر نوشتن قرارداد ها یکی از اصول اولیه بین عکاس و مشتری ها می باشد. هنرمندان سالن دار ها و …از اصلی ترین مشتریان این سبک می باشند. داشتن یک قرارداد مشخص و معبن سبب می شود که هم شما بدانید چه از شما خواسته شده است و آن را بهتر اجرا کنیدو اینکه یک ضمانت بهتر برای دریافت پول خود داشته باشید.

در قراردادی که نوشته می شود جزئیات دقیق و چیز هایی که مشتری از شما می خواهد را ثبت کنید و طبق آن ها چک لیستی تهیه کنید و در نهایت موارد آن لیست را اجرا کنید. بدیهی است که قیمت کل در قرارداد عنوان می شود و بهتر است قیمت کل را تقسیم بر مواردی کنید که کارفرما از شما می خواهد در صورتی که نتوانستید یک یا دو مورد را اجرا کنید از قیمت قرارداد کم شود یا برعکس اگر مورد اضافی انجام دادید که کارفرما ان را خواست اضافه شود.

اما در روند کار خود دقت کنید که :

  • هرگز مانعی بین میهمانان یک رویداد نباشید.
  • مزاحم مهمان ها نشوید.
  • شم برای کار آن جا هستید  نه خوش گذرانی حرفه ای بودن خود را نشان دهید.
  • از کسانی که دوست ندارند عکسشان گرفته شود عکس نگیرید و کسب اجازه کنید.

سعی کنید در یک پوزیشن و نقطه نمانید اینطور نه مزاحمی برای میهمان ها خواهید بود و می توانید صحنه های مختلف را به راحتی شکار کنید.

مدیریت فروشگاه
فروردین 6, 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره رایگان کلیک کنید
×