شوک شاتر و نحوه ی کاهش آن در تصاویر
مدیرسایت
1399/04/17
5/5 - (4 امتیاز)

با اینکه امروزه با استفاده از دوربین های دیجیتالی پیشرفته می توانید تصاویر با رزولوشن بالا را ثبت کنید اما هنوز برخی از این تصاویر می تواند شاپنس قابل قبولی برخوردار نباشد. متاسفانه حل این مشکل در تصاویر بسیار دشوار می باشد. برخی از عکاسان دلیل  این موارد را لنز خود می دانند و برخی دیگر این موارد را به فوکوس ربط می دهند. اما در حقیقت این مشکل بیشتر مواقع مربوط به شوک شاتر یا shutter shock و ندانستن چگونگی کاهش آن توسط کاربر می باشد. در این مطلب به بررسی  روند حذف شاتر شوک در دوربین های دیجیتال مدرن مانند Nikon D810 و D850 می پردازیم که با استفاده از آن به تصاویر شارپی دست پیدا کنیم.

شوک شاتر چیست ؟

به عبارت ساده شوک شاتر لرزشی می باشد که در ابتدای قرار گرفتن در معرض مکانیزم شاتر دوربین رخ می دهد. با افزایش محبوبیت دوربین های دیجیتال با رزولوشن بالا این مشکل در میان مردم بیشتر به چشم می خورد. از آنجایی که فرایند استاندارد گرفتن یک عکس در دوربین های دیجیتال به شروع و پایان نوردهی توسط شاتر بستگی دارد، مکانیسم دیافراگم این مکانیسم در ابتدای قرار گرفتن در معرض نوردهی بسیار آسیب پذیر می باشد. دلیل این امر نیز اغلب لرزش دوربین می باشد. نتیجه ی این مشکل تصاویری می باشد که می توانید جوری به نظر بیاید که انگار با دیافراگم های بسته مانند f 16 گرفته شده اند.

با اینکه این مشکل تقریبا در همه ی دوربین های دیجیتال وجود دارد اما در دوربین های مدرن که دارای وضوح بیشتر هستند بیشتر به چشم می آیند. سازنده ها نیز روز به روز در حال افزایش رزولوشن تصاویر می باشند. این تولیدکنندگان به دنبال افزایش کنار گذاشتن فیلتر های کم گذر (low-pass)  می باشند و به جای آن می توانید از محصولات جدید و با کیفیت استفاده کنید. همچنین اکنون تصویربرداران انتظار دارند که هنگام عکسبرداری با دوربین های جدید عکس های شارپ را ثبت کنند و هنگامی که با تصاویر مبهم ناشی از شاتر شوک مواجه می شوند از دوربین خود ناامید شده و یا لنز خود را سرزنش می کنند.

خوشبختانه سازنده های دوربین دیجیتال به این نتیجه رسیده اند که اگر بتوانند مکانیسم حرکت شاتر را در در ابتدای آن کنترل کنند، می توانند شاتر شوک را به صورت کامل از بین ببرند. در نتیجه ی این کار سیستمی را با اسم EFCS راه اندازی کردند. با مشاهده ی دو تصویر زیر می توانید به تاثیر این سیستم به شوک شاتر پی ببرید.

شاتر شوک چیست؟

نحوه ی از بین بردن شوک شاتر

باید بگوییم که تنها راه از بین بردن شوک شاتر استفاده از EFCS می باشد. ایده ی این سیستم این است که می توانید دوربین خود را روشن کنید ولی هنگام عکاسی شاتر مکانیکی شما فعال نمی شود و می توانید از به وجود آمدن تاری تصویر جلوگیری کنید. سپس دوربین به صورت الکترونیکی در معرض نوردهی قرار می گیرد و تنها در مرحله ی آخر به صورت مکانیکی شاتر انجام خواهد شد. مشکل اینجاست که برای این کار دوربین شما باید دارای این قابلیت باشد. بنابر این اولین قدم این است که شما بتوانید قابلیت EFCS در در منوی دوربین خود پیدا کنید و آن را فعال کنید.

نحوه ی از بین بردن شوک شاتر

دوربین های مدل مختلف می توانند این سیستم را به صورت متفاوتی اجرا کنند و می توانید آنها را در بخش های مختلفی یافت کنید. اگر دوربین شما از این قابلیت برخوردار نمی باشد باید از روش های دیگر برای جلوگیری از لرزش های دوربین استفاده کنید.

حذف شوک شاتر در دوربین های Nikon D810، D850 و سری Z

اگر از دوربین های نیکون  D810  یا  D850 استفاده می کنید باید بدانید که برای از بین بردن شوک شاتر در این دوربین ها نیاز است تا مراحل خاصی را طی کنید. برخی از عکاسان به این باورند که با روشن کردن EFCS در دوربین های DSLR تمام عکس های آنها از شاتر شوک در امان می ماند.

خرید دروبین دی 850 برند نیکون در این بخش از فروشگاه دی جی 24

این باور کاملا اشتباه است، مگر اینکه در حالت های خاصی باشید. بیاید تا به صورت مرحله ای حذف این عامل را در دوربین های ذکر شده بررسی کنیم. بررسی و خرید انواع دوربین های nikon در این بخش از دی جی ۲۴.

فعال کردن EFCS در دوربین نیکون D810

پس از روشن کردن EFCS از طریق منوی دوربین دوربین را بر روی حالت Mirror Up یا Mup قرار دهید. البته در این عمل مهم نیست که از Live View استفاده می کنید یا خیر. شاید کمی عجیب باشد اما در حالت لایو ویو شاتر به صورت کلی باز است و بسته نمی شود پس این سوال پیش می آید که چرا با مشکل شاتر شوک مواجه می شویم؟ جواب این سوال را باید از مهندسین نیکون بگیریم که تصمیم گرفته اند در تمام حالت ها به جز Mirror Up شاتر در ابتدای نودهی درگیر می شود.

  • حالت Electronic Front-Curtain Shutter را از طریق منو فعال کنید
  • حالت دوربین را بر روی Mirror Up
  • شاتر را یک بار فشار دهید تا شاتر و آینه بلند شوند فشار دهید و بار دوم این کار را برای ثبت کردن تصویر بزنید

توصیه ی ما برای این است که قبل از رها کردن شاتر لایو ویو را روشن کنید، اما این کار اجباری نمی باشد. همچنین می توانید حالت تاخیر در نوردهی (Exposure Delay) را فعال کنید و با تنظیم آن بر روی ۳ ثانیه اثر مشابهی را به وجود آورید. به یاد داشته باشید که اگر در حالت  EFCS از Mirror Up استفاده نکنید فعال کردن این حالت هیچ تاثیری نخواهد داشت.

فعال کردن EFCS در دوربین نیکون D850

در این دوربین EFCS در سه حالت کار می کند که عبارتند از : Q (Quiet)، Qc (Quiet continuous) و Mup (Mirror Up)  و این بدان معناست که این فرایند برای این دوربین با دوربین D810 کمی متفاوت می باشد.

فعال کردن EFCS در دوربین نیکون D850 

  1. در تنظیمات سفارشی Electronic Front-Curtain Shutter را فعال کنید
  2. حالت انتشار دوربین را بر روی Q (Quiet), Qc (Quiet continuous) or Mup (Mirror Up) قرار دهید
  3. شاتر را یک بار فشار تا آینه و شاتر بالا برود و بار دوم برای عکاسی فشار دهید.

مانند قبل بهتر است از لایو ویو یا حالت تاخیر Exposure را انتخاب کنید. در ای دوربین سرعت شاتر به حداقل ۱/۲۰۰۰ ثانیه می رسد. اگر می خواهید این مورد را تغییر دهید باید در حالت Silent Live View شات خود را انجام دهید در این حالت می توانید سرعت شاتر را به ۱/۸۰۰۰ ثانیه افزایش دهید.

نحوه ی فعال کردن EFCS در نیکون Z6 و Z7

نحوه ی فعال کردن EFCS در نیکون Z6,Z7

اگر با دوربینهای بدون آینه مانند Z6,Z7 استفاده می کنید نیاز به نگرانی در مورد محدودیت های بالا نخواهید داشت. تنها کاری که باید انجام دهید روشن کردن EFCS می باشد و به علت بالا بودن شاتر در حالت پیش فرض این دوربین ها حذف شاتر شوک بسیار آسان می باشد.

مشاهده مشخصات دوربین عکاسی نیکون Z6  | مشاهده خصوصیات فنی دوربین عکاسی Z7

  1. قابلیت EFCS را در تنظیمات سفارشی روشن کنید
  2. کلید شاتر را فشار دهید

باید در نظر داشته باشید اگر می خواهید بالای ۱/۲۰۰۰ بر ثانیه شات انجام دهید باید این حالت را خاموش کنید.

مدیرسایت
تیر 17, 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پرسش در whatsapp