دیافراگم لنز دوربینedit نوشته شده در تاریخ

دیافراگم لنز دوربین : در دوربین های دیجیتال به تیغه هایی می گویند که با باز و بسته شدن میزان عبور نور را تنظیم می کنند. این تیغه‌ها که معمولا ۶ تا ۹ عدد هستند، به روشی طراحی شده‌اند که با بازشدن، میزان نور را زیاد و با تنگ شدن، میزان نور را کم می‌کنند. بسیاری از دیافراگم‌ها مانند عنبیه و اپرچر (روزنه ای که از ان نور عبور می کند) همچون مردمک چشم کوچک و بزرگ یا تنگ و گشاد می‌شوند و با این عمل نور کمتر یا بیشتری به درون دوربین راه می‌یابد.

شیوه کارکرد دیافراگم لنز دوربین

سیستم کار کردن دیافراکم مانند چشم انسان تعبیه شده, قرنیه چشم مثل لایه بیرونی لنز دوربین عمل می کند. قرنیه و اجزایی دیگر در چشم نور را جمع می کنند تا از راه مردمک به شبکیه برسد و پردازش شود. بی شک تا بحال شاهد جمع شدن مردمک در نور زیاد و بالعکس باز شدنش در نور کم بوده اید. نقش دیافراگم مانند عنبیه چشم و اپرچر نقش مردمک را دارد.

اگر با دوربین کار کرده باشید بطور حتم تا به حال شاهد عبارت هایی مثل f/22 و.. بوده اید. این عبارت با دیافراگم دوربین دیجیتال رابطه دارد ولی در واقع منظورش اپرچر است. اپرچر تنظیم کننده میزان نور وارده به دوربین است. حرف f کوتاه شده عبارت انگلیسی focal length  به معنای فاصله کانونی, عدد پس از f نیز به معنای نسبت فاصله کانونی به قطر اپرچر است.

مفهوم اعداد روی دیافراگم

عددهای روی دیافراگم عدد هایی مشخص هستند. این اعداد به ترتیب در 1/41 ضرب شده و عدد بعدی را تشکیل می دهند. به عنوان مثال عدد 1/4 در 1/41 ضرب شده و عدد 2 حاصل می شودو……

معمولا دیافراگم اعداد ثابتی دارد اما در دوربین های DSLR کانن و غیره می توانید اعداد بینشان را هم تنظیم کنید. همچنین دیافراگم دوربین گوشی های هوشمند هم ثابت می باشد.  این اعداد در دوربین های DSLR معمولا روی لنز یا کنار آن نوشته شده اند که اندازه دیافراگم بین 3/5 تا5/6 متغیر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.