تجهیزات و لنز مناسب عکاسی نجومیedit نوشته شده در تاریخ

عکاسی نجومی علمی و هنری در سال های گذشته در کشورمان رشد چشم گیری داشته است. این نوع عکاسی با توجه به اینکه ذوق و علم را در کنار یکدگیر گرد آوری می کند باعث ایجاد جذابیت بسیار زیادی برای جوانان علاقمند به این عرصه می شود. شاید شما هم ندانید که برای شروع کار در عکاسی نجومی به چه تجهیزات و لنز مناسب عکاسی نجومی احتیاج دارید. ذکر این نکته در ابتدا ضروری است که اگر از سابقه و تجربه کافی در زمینه عکاسی برخوردار نیستید باید بدانید این شاخه عکاسی از آن چیزی که فکر می کنید کمی سخت تر است. اما نگران نباشید چرا که در این مقاله سعی می کنیم به صورت کامل شما را با عکاسی نجومی آشنا نماییم.

عکاسی نجوم معمولا به دو صورت مرسوم است. عکس هایی با ستاره های ثابت که در این حالت عکاس سرعت شاتر را سریع تر و حساسیت را بالاتر می برد. و نوع دیگر عکس هایی که در آن ستاره ها از خود رد به جای می گذارند و در این حالت عکاس سرعت شاتر و حساسیت را تا حد امکان کاهش می دهد.

تجهیزات و لنز مناسب عکاسی نجومی

انواع عکس های نجومی

عکس های نجومی عمدتا به دو دسته علمی و هنری تقسیم می شوند . عکس های علمی همان گونه که از نام آن ها مشخص است به عکس هایی گفته می شود که حاوی اطلاعات علمی هستند در صورتی که عکس های هنری تنها زیبایی بصری دارند . به جز این دسته بندی یک حالت دسته بندی دیگر نیز وجود دارد که عکاسی نجومی را به چند دسته عکاسی از ستاره ها ، عکاسی نقطه ای از ستاره ها ، عکاسی از اعماق آسمان ، عکاسی از اجرام متحرک و…. تقسیم می کند .

لنز مناسب عکاسی نجومی

همان طور که می دانید جدا از دوربین و هنر عکاس یک عامل دیگر نیز بر روی کیفیت عکس تاثیر گذار است و آن لنز دوربین است. در ادامه بهترین لنز های مناسب برای عکاسی نجومی را به شما معرفی خواهیم کرد.

لنز Sigma 14mm F1.8 Art

یکی از بهترین گزینه ها برای زمانی است که دنبال لنزی فوق العاده سبک در محدوده دیافراگم f/2.4 هستید . این لنز از شارپ بالایی بر خورد دار است و حتی در لبه ها و گوشه های تصویر نیز شارپنس قابل ملاحظه ای دارد . البته ممکن است برای برخی افراد هزینه این لنز کمی بالا باشد.

لنز Sigma 14mm F1.8 Art

لنز Tamron 15-30mm f/2.8

لرزشگیر بی نظیر و شارپنس بالا این لنز را به یکی از بهترین انتخاب های عکاسان در این حوه مبدل کرده است. سبک وزن بودئن و سایز کوچک نیز از دیگر خواص خوب آن است.

لنز مناسب عکاسی نجومی لنز Tamron 15-30mm f2.8

Nikon 20mm f/1.8

این هم یک لنز واید ثابت است که با دیافراگم بازش نور بسیار زیادی را جذب می کند و بنابر این نویز کم و شفافیت بالایی در تصاویر آن شاهد خواهیم بود.

لنز مناسب عکاسی نجومی Nikon 20mm f 1.8

تجهیزات مورد نیار عکاسی نجومی

برای عکاسی از آسمان شب نیاز به تجهیزات خاصی دارید که البته خرید آنها کار سختی نیست و می توانید تقریبا در هر فروشگاه عکاسی ای این تجهیزات را پیدا کنید.

سه پایه ها

مهم ترین وسیله جانبی برای عکاسی نجومی سه پایه ها هستند . به جرئت می توان گفت که عکاسی از ستاره ها و آسمان شب بدون داشتن یک سه پایه تقریبا کار محالی به شمار می رود چرا که این سوژه ها با توجه به نور کمی که دارند به سرعت شاتر خیلی پایین نیاز دارند و ثابت نگه داشتن دوربین در این مدت زمان توسط دست امکان پذیر نیست .
البته بدون داشتن سه پایه هم می توانید دوربین خود را بر روی یک تکه سنگ یا روی زمین ثابت کنید ولی خوب در این حالت مسلما کار سختی برای کادر بندی پیش روی شما خواهد بود .

ریموت کنترل دوربین

تریگر را می توان دکمه شاتر از راه دور دوربین دانست . تریگر های ساده تنها می توانند به عنوان دکمه شاتر استفاده شود اما مدل های پیشرفته آن قابلیت کنترل زمان بندی ، فلاش و… را نیز دارند . دلیل اینکه در عکاسی نجومی به تریگر احتیاج دارید این است که هنگامی که دوربین را بر روی سه پایه قرار داده اید با فشار دادن دکمه شاتر لرزش خفیفی بر دوربین ایجاد می شود که ممکن است باعث تاری تصویر شود .

مد عکاسی Bulb در عکس برداری نجومی مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت دوربین تا زمانی که دست شما بر روی شاتر است عکس برداری می کند و در این جا نیز داشتن یک تریگر می تواند کمک زیادی به شما کند. البته توجه داشته باشید که تریگر ها مخصوص هر دوربینی ساخته می شوند به همین دلیل پیش از خرید از هماهنگی آن با دوربین خود مطمئن شوید.

دوربین مناسب عکاسی نجومی

توجه داشته باشید که با هر دوربینی نمی توان کار عکس برداری نجوم را انجام داد. در واقع دوربین مورد استفاده در این شاخه باید به صورت دستی کنترل شود تا بتوان سرعت شاتر و حساسیت دوربین توسط عکاس تعیین شود . حالت ایده ای برای انتخاب دوربین ، یک دوربین با حسگر بزرگ و لنزی با دیافراگم باز است که شاید بهترین شرایط دوربین باشد .

در پایان توجه داشته باشید که مقاله نوشته شده تنها معرفی و مقدمه ای بر عکاسی نجومی بود و عکاسی در این ژانر به قدری لذت بخش است که در صورت امتحان کردن آن مسلما دیگر نمی توانید از عکاسی نجومی دست بکشید . هم چنین در صورتی که می خواهید وارد این زمینه شوید بهتر است تا ابتدا در کلاس های نجوم نیز شرکت کنید و آسمان را به خوبی بشناسید تا بتوانید بهترین عکس ها را ثبت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.