تایم لپس چیستedit نوشته شده در تاریخ

تایم لپس واژه ای انگلیسی است که معنای گذر زمان را می دهد. بدون شک تا به حال رشد یک گیاه یا از طلوع تا غروب آفتاب را در غالی یک ویدیو سریع دیده اید. time lapse دقیقا مقابل اسلوموشن است که در آن حرکات و اکشن ها به صورت بسیار آهسته به نمایش درمی آیند. اگر بخواهیم تکنیکی تر به این موضوع نگاه کنیم تایم لپس روشی از فیلمبرداری است که در آن فرکانس ضبط فیلم در یک سکانس کمتر از فرکانس مشاهده شده در همان سکانس است و وقتی که نتیجه نهایی را می بینیم به نظرمان زمان با سرعت بسیار بیشتری می گذرد. شاید با خودتان فکر کنید که این تکنیک ثبت تصاویر سخت بوده و به ابزار های پیچیده ای نیاز دارد که اصلا اینطور نیست در این مقاله به سادگی خواهید آموخت که چطور یک تایم لپس بسازید.

آموزش ساخت تصاویر تایم لپس

همیشه به یاد داشته باشید که استاپ موشن با تایم لپس علیرغم شباهت عمومیشان تفاوت های زیادی دارند. برای اینکه درک بهتری از تایم لپس داشته باشید باید بدانید که در حالت نرمال وقتی فیلمی را مثلا با سرعت 24 فریم بر ثانیه ضبط می کنید زمان پخش هم با همان سرعت پخش می شود و شما تغییری در سرعت و گذر زمان آن نمی بینید اما اگر یک فیلم را با سرعت کمتر 10 12 یا حتی 1 فریم ضبط کنید و بعدا با سرعت 24 پخش کنید تایم لپس ایجاد کرده اید و حس می کنید که سرعت فیلم زیاد است که اینگونه نبوده و فاصله بین فریم ها است که بیشتر شده است.

قبل از هر چیزی باید سوژه ای مناسب و خلاقانه را انتخاب کنید. مثلا نزدیک لانه مورچه ها در طبیعت دوربین عکاسی خود را کار گذاشته و از حرکات و رفت و آمد این حشرات کوچک در فواصل زمانی مختلف فیلم یا عکس تهیه کنید. حتما سعی کنید فاصله زمانی بین هر عکس یا فیلم یکسان باشد مثلا هر دقیقه یکبار  در غیر این صورت تایم لپسی که می گیرد نتیجه مطلوب و منظمی ندارد.

آموزش ساخت تصاویر تایم لپس

نکات مهم در تهیه تایم لپس 

دو  مسئله فاصله مانی ثابت و ثابت نگه داشتن دوربین در گرفتن تایم لپس از همه چیز مهم تر است. پیشنهاد ما برای نگه داشتن دوربین برای مدت طولانی استفاده از سه پایه دوربین عکاسی است که محکم باشد و بتواند برای چندین ساعت دوربین را نگه دارد. اکنون برای اینکه عکس ها و یا فیلم ها را با فواصل زمانی منظم بگیریم نیاز به زمان سنج داریم. برای این کار می تواند از اینتروالومتر که ابزاری کوچک مانند ریموت تلویزیون است استفاده کنید.

برای اینکه بهترین زاویه و در نهایت بهترین نتیجه را داشته باشید بهتر است چند روز از همان سوژه از زوایای مختلف عکس هایی را بگیرید و سپس ترکیب بندی بهتر را برای ادامه کار برگزینید. دقت کنید که بهتر است برای اینکار اتو فوکوس و وایت بالانس را خاموش کنید چرا که در طول روز روشنایی شما تغییر می کند.

اگر هم می خواهید آسترو لپس ( تایم لپس از بالا ) تهیه کنید به دوربین بسیار با کیفیتی نیاز دارید که پیشنهاد ما در این زمینه خرید دوربین DSLR یکی از برند های کانن و نیکون است.

پس از اینکه تصاویر مد نظرتان را ثبت کردید آن ها را به کمک نرم افزار های کامپیوتری کنار هم بگذارید و با سرعت 24 یا 30 فریم پخش کنید.

فیلتر های مناسب TIME LAPSE

بدون شک در حوزه عکاسی فیلتر ان دی ND کاهنده نور یکی از پر استفاده و مهم ترین هاست. برای این نوع عکاسی هم داشتن یکی از این فیلتر ها بسیار ضروری است. در کنار این و منوئال یا دستی کردن تنظیمات دوربینتان از تنظیمات ایزو پایین استفاده کنید چرا که بالاترین کیفیت را به شما می دهد. برای اینکه بهترین فوکوس را روی سوژه داشته باشید از دیافراگم های بین f/5.6 تا f/16 بهره ببرید. فیلترهای ان دی هنگامی  که می خواهید تایم لپس های طولانی تهیه کنید به کارتان می آیند چرا که به شما اجازه می دهند با نوردهی طولانی تری تصاویر خود را بگیرید. 

انتخاب تعداد فریم در عکاسی تایم لپس

هر پروژه TIMELAPSE با دیگری متفاوت است مشخصا تعداد فریم ها به صحنه و سوژه شما بستگی دارد. هر چقدر تغییرات درون کادر شما سریعتر رخ دهد فواصل زمانی باید کوتاه تر باشند و اگر هم زیاد طول می کشد تعدا فریم های بالاتری را انتخاب کنید. مثلا در عکاسی از روند ساخت یک آسمان خراش که چند سال طول می کشد هر 15 و یا 20 دقیقه به یک عکس و برای عکاسی از ترافیک در هر ده ثانیه یک عکس بگیرید.

در نوردهی های طولانی از سرعت شاتر پایین استفاده کنید. با فرمت JPEG عکاسی نکنید. می توانید برای انجام محاسبات فریمی از ماشین حساب تایم لپس استفاده کنید. برخی از تکنیک های این شیوه عکاسی سخت تر هستند به تجهیزات حرفه ای تر و گران تری نیاز دارد اما اگر می خواهید با کمترین هزینه این کار را انجام دهید می توانید با یک دوربین عکاسی دیجیتال و سه پایه و ریموت کنترل و البته یک لنز خوب کارتان را شروع کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.