اعوجاج لنزedit نوشته شده در تاریخ

دو نوع اعوجاج لنز در عکاسی وجود دارد اپتیکالی و پرسپکتیو. که هر دو تغییراتی در تصویر پدید می آورند و این تغییر در برخی عکس ها کمتر دیده شده و در بعضی بسیار بیش تر به چشم می آید. اعوجاج نوع اول یا همان اپتیکال به دلیل دیزاین المنت های لنزها رخ می دهد به همین دلیل اکثرا به آن اعوجاج لنز دوربین هم میگویند این در صورتی است که اعوجاج از نوع پرسپکتیو به موقعیت سوژه نسبت به دوربین ربط دارد. عکاسان با تجربه و حرفه ای می دانند که شناخت این ویژگی از چه اهمیتی برخوردار است زیرا کلیه این ایرادات در عکس ها دیده می شوند. در این مطلب سعی کرده ایم تا کمی درباره این ویژگی به شا اطلاعات دهیم.

اعوجاج لنز اپتیکال

در عکاسی به ایرادات و خطاه هایی که خطوط صاف را به منحنی مبدل می کنند ، اعوجاج اپتیکال می گویند که نام دیگر آن به همین علت ویژگی منحنی الخط هم هست. این نوع سه سبب دیزاین اپتیکالی پدید می اید. یعنی هنگامی که از عنصر های ویژه لنز برای کاهش انحراف‌های کروی و انحراف‌ات دیگر استفاده می‌شود، اعواج اپتیکالی، در واقع خطای لنز است.

انواع اعوجاج اپتیکال

بشکه‌ای (Barrel Distortion) : در لنزهای واید بیشتر مشاهده می شود و در آن جهت خط های منحنی به سمت داخل است.

جاسوزنی (Pincushion Distortion) : بر خلاف بشکه ای جهتشان به سمت خارج است.

سبیلی (Mustache Distortion) : ترکیبی از بشکه ای و جاسوزنی است

لنز بدون اعوجاج

این نوع لنز دوربین عکاسی های بدون نقص بسیار کم یابند؛ چرا که بیشتر لنز ها حداقل یک نمونه را دارند. لنزهای بسیار خوب هم قسمت هایی دارند که به شدت را کم می کنند؛ و این کاهش بسیار چشمگیر است. درصد بالایی از لنزهای زوم به‌ خصوص لنزهای سوپر زوم مثل Nikon 18-200mm VR در فاصله‌های کانونی متفاوت از انواع مختلف اعوجاج به‌ ویژه بشکه‌ای و جاسوزنی رنج می‌برند.

One thought on “اعوجاج لنز
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.