عکاسی زمستانی

عکاسی زمستانی

زمستان در حال آمدن است و بارش برف در بسیاری از مناطق کشور سبب ایجاد صحنه هایی زیبا و استثنایی برای عکاسی می شود  که هیچ عکاسی دوست ندارد آن ها را از دست بدهد. همین صحنه های منخصر به فرد طبیعی هستند که عکاسی زمستانی را به یکی از شاخه های پر طرفدرار عکاسی بدل کرده است خصوصا که بارش برف در بسیاری از مکان ها به ندرت رخ می دهد و این مناظر دائمی نیستند. تصاویر گرفته شده از مناظر زمستانی حسی کاملا متفاوت را به بینننده القا می کنند و البته این سبک هم با چالش های خودش همراه است.

نیازی به گفتن این نکته نیست که با وجود بارش برف و یخ زدن جاده ها و… چندین نکته ایمنی هست که هر عکاسی باید رعایت کند. تا هم از خودش و سلامت جسمی و هم از تجهیزاتی که همراه دارد مراقبت کند.

تکنیک های عکاسی زمستانی

پیش از اینکه حتی تجهیرات خود را برای کار اماده کنید از روز و یا روز های قبل حتما وضعیت آب و هوای مکان مورد نظر خود را بررسی کنید چرا که شما تا یک حد آب و هوای نا مساعد را می توانید تحمل کنید و اگر در طبیعت مد نظر گرفتار باد وطوفان و یا بارش های شدید شوید هم خودتان و هم تجهیزات گران قیمتان آسیب خواهند دید.

استفاده از دوربین عکاسی در آب و هوای سرد به هیچ وجه اسان نیست بسیاری از دوربین ها حتی دچار اشکالات فنی  در دمای بسیار سرد می شوند. از نظر کنترل کردن و اجرای تنظیمات مورد نظر هم با وجود دستکش هایی که پوشیده اید بسیار سخت و حتی غیر ممکن است. برای حل این مشکل بسیار پیشنهاد می کنند که دستکش های انگشت را امتحان کنید که اگر در بالای کوه هستید و یا در منطقه ای سرد سیر که مثلا دمای منفی 20 درجه دارد عملا انگشتانتان یخ می زنند و به نوعی این دستکش ها جوابگو نیستند اما استفاده از دستکش های زمخت و کلفت هم کار کردن با دوربین را سخت می کنند.

تکنیک های عکاسی زمستانی

بهترین کار برای بر طرف کردن این قضیه تمرین کردن! با این دستکش هاست. همیشه هم یک سه پایه خوب همراه خوب داشته باشید و سعی کنید از ریموت کنترل استفاده کنید. برای گرم شدن خود هم تجهیزات مناسب فراهم کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که به سرعت دوربین را از محیط با دمای سرد به محیط گرم نبرید اینکار سبب مه گرفته شدن دوربینتان می شود یعنی بخار درون سیستم آن پدید می اید و نمی توایند با کیفیت بهتر عکاسی کنید از طرفی پس از بیرون بردن دوربین و یخ زدن ان بخار مشکلات فنی عدیده ای برای دوربینتان پیش خواهد آمد. به منظور مواجه نشدن با ای مشکل قبل از ورود به مکان گرم دوربینتان را در کیف بگذارید و اگر محیط خیلی سرد است حتما آن را در کیسه ای پلاستیکی بگذارید اینکار سبب می شود تا یواش یواش گرم شود.

تجهیزات مناسب عکاسی در زمستان

پس شما در ابتدا به ابزار هایی نیاز دارید که خود و دوربین شما را گرم نگه دارند. از کیف های پلاستیکی مخصوص برای لنز و دوربین استفاده کنید و از دستکش های گرم مخصوص عکاسی که راحت بتوانید با آن ها دوربین را در دست بگیرید و هر کاری با آن بکنید.

تجهیزات مناسب عکاسی در زمستان

تا جایی که به دوربین مربوط است شما می توانید تقریبا با هر بدون آینه و یا DSLR عکس های زیبایی را ثبت کنید اما بستگی دارد که چه کیفیتی را نیاز دارید و اینکه آیا قصد دارید به صورت حرفه ای کار کنید یا خیر ؟ در مورد لنز هم باید سوژه هایی که می توانید از ان ها عکاسی کنید را در نظر داشته باشید اگر بیشتر از مناظر زمستانی عکاسی می کنید و سوژه های شما کلی می باشند از لنز هایی با فاصله کانونی واید استفاده کنید.

اما اگر از حیوانات عکاسی می کنید و سوژه شما خاص است و در فاصله ای نبستا دور واقع شده است طبیعتا لنز تله فوتو بهترین گزینه است. لنز های زوم واید تا تله فوتو که سرعت و فوکوس خودکار و دستی خوب و روانی دارند و امکان تنظیم عمق میدان و دیافراگم را به شما می دهند اما بهترین گزینه هستند چرا که سرعت شما را بیشتر می کنند و اجازه عکاسی از هر سوژه ای را می دهند

کارت حافظه های زاپاس خود را گرم نگاه دارید ! حتما کارت حافظه اضافی همراه خود داشته باشید و سعی کنید آنها را تنها در صورت نیاز از کیف در آورید. مشخص نیست که شما چه مقدار عکس و فیلم می گیرید و وجود یک کارت اضافی همیشه مفید خواهد بود.

یک سه پایه خوب تهیه کنید

خرید یک سه پایه با کیفیت بسیار مهم است و کیفیت کار شما را بسیار بالاتر خواهد بود. سعی کنید سه پایه هایی را انتخاب کنید که مخصوص شرایط سخت طراحی و ساخته شده اند و از آنجا که معلوم نیست شما در چه سطحی این تریپاد را قرار می دهید باید پایه هایی که دارد ضد لغزش باشد و از طرفی در برابر ضربه و..بسیار مقاوم باشد. بدون سه پایه عکس های شما شارپنس کمی خواهند داشت به خصوص اینکه در فضای آزاد و اب و هوای سرد و نا مشخصی کار می کنید. پس بهتر است دوربین خود را در بهترین حالت نصب کنید تا بالاترین وضوح را داشته باشید.

یک سه پایه خوب تهیه کنید

یک سشوار همراه خود داشته باشید!

یک سشوار باتری خود همراه خود داشته باشید چرا که در هوای برقی دانه های برف به راحتی می توانند راه خود را به روی بدنه لنز و عدسی آن و دوربین شما پیدا کنند و در ای حالت برای تمیز کردن موثر می توانید به کمک باد سشوار به سرعت برف را از روی بدنه لنز و دوربین بر دارید.

اکسپوژر یا نوردهی درست در عکاسی زمستانی

یسیاری از عکاسان مشکل تنظیم درست و موثر اکسپوژر در شرایط برفی را دارند این امری طبیعی است که با روشنایی طبیعی برف و بازتاب زیاد نور از آن سوژه عکاسی تان به راحتی خراب شود. سفید بودن منظره در طول روز حتی ممکن است شما را به راحتی به اشتباهات رایجی نظیر اشتباه در اندازه گیری ها و ترکیب بندی بیندازد اما نکته مهم همین جاست که شما می خواهید نور را به خوبی جذب کنید که در این شرایط بهتر است هیستوگرامتان را حتما بررسی کنید و بیشتر از حد نرمال تصویرتان را چک کنید. بسیاری هم هستند که از قواننی خاصی برای اندازه گیری و … در این سبک استفاده می کنند اما به شخصه فکر می کنم بهتر است اینکار را درست مانند حالت نرمال اما کمی با تلاش و دقت بیشتری اجام دهید.

اسکپوژر درست در عکاسی زمستانی

سعی کنید قاب سفید رنگ و مونوکرومی زمستان را با اضافه کردن سوژه هایی که رنگی غیر از سفید دارند جذاب تر کنید و یک کاننراست کنترل شده را به صحنه اضافه کنید. پس از درخت ها سوژه های انسانی ساختمان ها حیوان ها و…نیز در کادر خود عکاسی کنید.  در این سبک عکاسی شما می توانید از فضا های منفی به بهترین شکل استفاده کنید. گاهی می توانید با فضای منفی که در یک صحنه وجود دارد حس و یا احساسات زیادی را در تصویر خود القا کنید. این سبک خاص از عکاسی بهتر است در زمان ساعت آبی انجام شود و برای اینکه با تکنیک ها و نکات در رابطه با عکاسی در ساعت آبی اشنا شوید می توانید این مقاله دی جی 24 را مطالعه کنید.

عکاسی نجومی در زمستان

عکاسی نجومی یکی از ژانر هایی است که در زمستان بی نظیر است و می توان آن را هنری ترین سبک در این موقع از سال دانست. اگرچه خود کهکشان راه شیری در طول تابستان بهتر نمایان است در طول این فصل ستاره ها و سایرات و دیگر اجسام آسمانی خود را بهتر اشکار می کنند. شفق ای قطبی بهترین مثال هستند زمستان بهترین فصل برای دیدن آن هاست. یکی ز دلایل هم این است که برای دیدن این این پدیده ها شب و تاریکی بهترین موقع است و در این مناطق هم تا بعد از نیمه پاییز آسمان تاریک نمی شود. یکی از بهترین سوژه هایی که می توانید روی آن ها کار کنید شهاب سنگ ها و پدیده براش شهاب سنگ است.

عکاسی نجومی در زمستان

عکاسی حیات وحش در زمستان

بسیاری از حیوانات در طوبل زمستان فعالبت خودشان را بسیار کم می کنند و حتی بعضی به خواب زمستانی می روند اما همه آن ها اینگونه نیستند و بخری برف و سرما را ترجیح می دهند. ثبت کردن کار هایی که این جانوران در این فصل انجام می دهند بسیار جالب است و عکاسی حیات وحس در این موقع از سال بسیار جالب. برای اینکه بیشتری سوژه را برای کار کدرن داشته باشید مناطقی را انتخاب کنید که حیوانات در زمستان مهاجرت می کنند و اینکه کم بودن سوژه در برخی مناطق باعث می شود کاری که شما می کنید بسیار منحصر به فرد باشد و چیزی مانند آن را کسی ندیده باشد. به این نکته هم دقت کنید که نشان دادن حیونات که با سرما و برف و… مقابله می کنند می تواند حسی جالب در تصاویرتان القا کند.

عکاسی حیات وحش در زمستان

سوژه های سبک انتزاعی در عکاسی زمستانی

برای عکاسانی که عاشق عکاسی انتزاعی هتسند فصل زمستان شاید بهترین موقع سال باشد. بخ و برف می تواند منظره هایی نادر و عجیب را بسازند و همین برفی بودن و یخ زدن بودن اجسام و کوه ها باعث می شود که حتی در یک عکس ساده هم به این فکر کنید که چه معنایی می دهد و یا چه اتفاقی در حال رخ دادن است. برای اینکه در این سبک بهتر کار کنید یک لنز تله فوتو با خود داشته باشید. حتی اگر هم در مناطق شهری زندگی می کنید که مناظر بیعی زیادی در اطرف خود ندارید باز هم سوژه کم نیست می توایند عکاسی ماکرو را با دانه های ریز برف امتحان کنید.

سوژه های سبک انتزاعی در عکاسی زمستانی

القای احساسات در عکاسی زمستانی

القای یک حس خاص در یک تصویر هنری است که شاید هر عکاسی نتواند ان را انجام دهد سوای از اینکه چقدر کیفیت عکس هایش خوب باشد. زمستان و محیط های برفی احساس خاص خود را در تصاویر به نمایش می گذارند مثلا کوهی که رد بهار و مواقع گرم سال از چمن و گل و… پوشیده شده است در این فصل پتوی سفیدی از برف را روی خودش کشیده و ای می تواند القا کننده پوچی باشد.

عکاسی زمستانی می تواند حس تنهایی ایزوله بودن و پوچی را به خوبی به بیننده برساند. اما باز هم نمایان ساختن این عواطف در تصویر غیر از مواقعی که هوا مه آلود است سخت است. در ضمن برف و سرما منظره ای را ایجاد می کنند که تنوع رنگی کمی دارد و عکس گرفتن از آن ها شاید حس خاصی ر  القا نکند اما هنری و خلاقانه است چیزی که در 9 ماه دیگر سال دیده نمی شود.

القای احساسات در عکاسی زمستانی

همین تنوع رنگی کم سبب می شود بتوایند سوژه خود را با یک رنگ خاص مثلا شخصی کن لباس قرمز به تن دارد به طور ویژه نشان دهید و روی آن تاکید کنید. هنگام غروب و طلوع افتاب نیز نور به رنگ های آبی و طلایی منعکس می وشد و حسی از ارامش را رد تصویر می سازد. اما باز هم نشان دادن عواطفی که منفی هتسند با توجه به شرایط شاید راحت تر باشد.

فاصله هایپر فوکال یا ابر کانونی

فاصله هایپر فوکال یا ابر کانونی

دنیای عکاسی مانند هر حوزه دیگری از یک بخش تئوری و بخش عملی یا تجربی ساخته شده است و با داشتن دانش کافی و کسب تجربه است که شما می توانید به یک عکاسی حرفه ای تبدیل شوید. شناخت انواع اصطلاحاتی که در این هنر می توانند روی عکس های شما و نحوه کار کردنتان تاثیر بگذارند بسیار مهم بوده و همواره در یادگیری بیشتر آن ها کوشا باشید. یکی از اصطلاحاتی که می توان گفت زیاد در رابطه با آن صحبت می شود فاصله هایپر فوکال یا فاصله ابرکانونی در عکاسی است.

حتما تا به حال سعی کرده اید تا بتوانید از یک منظره یا سوژه در واضح ترین حالت ممکن و با بیشترین شارپنس عکاسی کنید و اینجاست که این موضوع وار می شود. در این مقاله قصد داریم این مفهوم را تعریف کنیم و نکاتی را در رابطه با کار کردن بهتر و کنترل کردن آن عنوان کنیم که در نهایت شما بتوانید حرفه ای تر عکاسی کنید و تصاویری با وضوح حداکثری را ثبت کنید.

فاصله هایپر فوکال یا ابر کانونی چیست ؟

فاصله ابر کانونی یعنی محدوده فوکوسی که عکس شما بیشترین عمق میدان را در آن دارد. یک صحنه را در نظر بگیریدکه می خواهید تمام قاب آن از پس زمینه تا پیش زمینه بیشترین وضوح را داشته باشد و اگر روی پیش زمینه فوکوس کنید پس زمینه تار شده و برعکس و در نهایت برای حل کردن این مشکل یک نقطه خاص بین این زمینه را مشخص می کند و روی آن فوکوس می کنید تا هم بکگراند و هم فورگراند وضوح کافی را داشته باشند و این نقطه را فاصله هایپر فوکال می گویند.

فوکوس اتوماتیک چیست ؟

فاصله هایپر فوکال یا ابر کانونی چیست ؟

یک تعریف دیگر برای این مفهوم به زدیک ترین فاصله فوکوسی اشاره می شود که اجازه میدهد سوژه های در کادر در یک نقطه بی نهایت به طور یکسان واضح باشند. در واقع چه سوژه ای که 1000 کیلومتر فاصله دارد و چه آن که 1 کیلومتر فاصله دارد هر دو وضوح یکسانی دارند.

فاصله ابر کانونی و لنز دوربین

فاصله ابر کانونی وابسته به باز و بسته بودن دیافراگم است و اگر باز و یا بسته شود تغییر می کند. اگر دیافراگم خیلی باز است روی یک نقطه دور فوکوس شود تا سوژه هایی که در بی نهایت هستند هم زیر فوکوس قرار گیرند و اگر دهانه بسته است سوژه هایی که در دور هستند هم واضح خواهند ماند پس هرچه دهانه بسته تر باشد فاصله ابر کانونی به لنز نزدیک تر است.

فاصله ابر کانونی و لنز دوربین 

اگرچه طبق یک تعریف دیگر با باز وبسته کردن دیافراگم این فاصله تغییری نمی کند : بگذارید اینگونه بیان کنیم که فاصله ابر کانونی فاصله فوکوس یک نقطه است که در آن وضوح بین بک و فور گراند یکسان است و این نقطه با باز و بسته کردن دهانه دیافراگم عوض نمی شود چرا که در دهانه های باز تر پیش زمینه و پس زمینه به یک صورت تار می شوند همه چیز درباره فوکوس دستی را در این مقاله دی جی 24 مطالعه کنید.

اما چرا این دو تعریف متضاد یکدیگر هستند ؟ چون در تعریف گفتیم که پس و پیش زمینه به یک اندازه قابل قبول وضوح داشته باشند. برای برخی یک درجه وضوح مقداری دقیق دارد و برای برخی دیگر به این معنی است که پس و پیش زمینه یکسان باشند. پس هیچ کدام از تعاریف اشتباه نیستند. فاصله کانونی لنز شما هم روی فاصله ابر کانونی تاثیر زیادی می گذارد. برای یک لنز واید مثلا با فاصله 35 میلیمتر چند متر جلوتر است و برای یک لنز سوپر تله 200 میلیمتری چند صد متر جلوتر از لنز شما این فاصله قرار می گیرد.

فوکوس و فاصه هایپرفوکال

نکته مهمی که باید بدانید است که در صورت فوکوس کردن روی ابر کانونی عکس شما از نیمه این فاصله تا بی نهایت فوکوس می شود. یعنی اگر فاصله برای کانونی یک دیافراگم مثلا 20 متر همه جیز از 10 متری تا خط افق بی نهایت واضح می شود

کاربرد فاصله ابر کانونی

تمامی قاب های شما نیاز ندارند که روی این نفطه فوکوس کنید به عنوان نمونه یک منظره از یک کوه را در نظر داشته باشید که فاصله ای دور از شما دارد  هیچ  سوژه دیگری در پیش زمینه شما وجود ندارد در این صورت کار کردن روی فوکوس روی این نقطه بیهوده است و نزدیک ترین سوژه به شما بی نهایت در نظر گرفته می شود. پس تنها باید روی کوه فوکوس کنید و به خاطر فاصله ای که کوه با شما دارد میزان گشودگی دیافراگم هم چندان اهمیت بالایی ندارد.

در واقع طبق تعریف این فاصله زمانی اهمیت پیدا می کند که مثلا بین کوه و لنز شما هم چند سوژه دیگر باشند و شما بخواهید که همه آن ها را به صورت یکسانی با وضوح برابر در کادر خود ثبت کنید. از طرفی در صورتی که سوژه ای به لنز شما بسیار نزدیک باشد هم این مفهوم به کارتان نمی آید مثلا یک سوژه در دور دست باشد و یکی دیگر در فاصله چند سانتی متر از لنز شمادر این صورت هرگز نمی توانید وضوح این دو سوژه را یکسان کنید مگر اینکه از ابزار های  خاصی بهره مند باشید که کمتر عکاسی دنبال آن ها را می گیرد.

کاربرد فاصله ابر کانونی

اگرچه یک راه حل دارید یک فوکوس استکینگ یا انباشت فوکوس است و دو اینکه در فاصله ای دور تر نسبت به سوژه نزدیک قرار یگیرید.

جدول فاصله هایپر فوکال

فاصله هایپرفوکال

به کمک داده های جدول بالا شما دو متغیر را کنترل می کنید یکی فاصله کانونی و دیگری میزان گشودگی دیافراگم. تطابق این دو فاصله ابر کانونی را بر حسب فیت به شما نشان می دهد.

محاسبه فاصله هایپرفوکال

یکی از روش هایی که برای محاسبه فاصله کانونی هایپر فوکال استفاده می شود دوبال فاصله نام دارد  که ساده ترین روش ممکن است. به یاد دارید که هرچیزی که از نصف فاصله ابر کانونی نا بی نهایت در فوکوس قرار می گیرد و با توجه به این برای به دست آوردن این فاصله در یک صحنه خاص باید فاصله دوربین تا نزدیک ترین شی را در 2 ضرب کنید و اگر 3 تر از یک گل فاصله دارید فاصله ابر کانونی شما 6 متر خواهد بود.

یک روش دیگر برای محاسبه فوکوس بی نهایت با دور ترین نقطه قاب است. در مرحله اول یک تصویر را ثبت کنید و با نمایشگر آن را بررسی کنید و با زوم 100 درصدی و حرکت از سمت پس زمینه به پیش زمینه می توانید نقطه ای که عکس شما تقریبا شروع به تار شدن کرده است را پیدا کنید. روش سوم فوکوس تار نام دارد.در این روش شما باز ترین دیافراگم را س می کنید و وارد خالت نمایش زنده شوید و در نهایت فوکوس را انجام دهید به شکلی که سوژه های پیش زمینه و پس زمینه به یک صورت تار شوند و در نهاین فاصله فوکوس همان هایپر فوکال می شود

نمایندگی فروش دوربین عکاسی سونی در تهران

نمایندگی دوربین عکاسی سونی در تهران

سال 1946 با تاسیس یکی از ابرقدرت های دنیای تکنولوژی یعنی سونی آغاز شد و از آن زمان تا به حال انسان ها در تمام جنبه های زندگی شان از محصولات و فناوری های این کمپانی استفاده می کنند. محصولات برند در چندین گروه قرار می گیرند که می توان به تلویزیون ها لپ تاپ ها دوربین های دیجیتال و لنز و…. که معرف های اصلی این شرکت هستند اشاره کرد. این برند در تمام کشور ها و نزد تک تک افراد محبوبیت بالایی دارد خصوصا ایرانیان از همان سال های ابتدایی تولیدات این کمپانی را خریداری می کرده اند. به همین جهت و به دلیل نیاز جامعه عکاسی در ایران مجموعه دی جی 24 با در اختیار داشتن مجموعه ای کامل و بزرگ از دوربین ها و لنز های این برند معتبر خود را به عنوان فعال ترین نمایندگی فروش دوربین عکاسی سونی در تهران معرفی می کند. 

نمایندگی فروش دوربین های عکاسی سونی

همواره با به در اختیار  داشتن برترین مهندسان و متخصصان حوزه تکنولوژی این شرکت توانسته فناوری های به خصوص و منحصر به فردش را در دوربین هایی که می سازد به کار گیرد تا مشتریان خود را راضی نگه دارد. همانطور که اعلام داشتیم دی جی 24 تمام دوربین های این شرکت را برای عکاسانی که در تهران و یا دیگر شهر های ایران فعالیت میکنند تهیه کرده است. دوربین ها شامل انواع مدل های بدون آینه، دوربین های فشرده، فیلمبرداری و… می شوند. 

در کنار سایر مدل ها اما احتمالا برای همه هنرمندان فعال در این صنعت دوربین های با قابلیت تعویض لنز دوربین عکاسی از اهمیت خاصی برخوردار باشند. چرا که با کیفیت و شفافیت فوق العاده ای که در ثبت تصاویر دارند می توان آن ها را با لنز های گوناگون ست کرد تا در گرایشات مختلف عکاسی کارآمد باشند. علاوه بر این ها شما می توانید با حضور در نمایندگی فروش دوربین سونی در تهران از خدمات پس از فروش به صورت کامل بهره ببرید. تیم متخصصان دیجی 24 با تجربه و مهارت بالا خود کار تعمیرات انواع دوربین های sony را انجام می دهند.

نمایندگی فروش دوربین های عکاسی سونی

نمایندگی فروش لنز دوربین سونی

اشاره کردیم که دوربین های با قابلیت تعویض لنز از چه اهمیتی برخوردارند و چقدر در کاهش هزینه های عکاسی می توانند موثر باشند. برای این دوربین ها لنز های بسیار متنوعی با کاربرد ها و خصوصیات فنی بسیار بالا توسط sony طراحی و ساخته شده است. از لنز های زوم گرفته تا ثابت یا پرایم، تله فوتو و نرمال و لنز های ماکرو، لنز های واید و سوپر واید همه در انبار مجموعه ما موجود بوده و هر عکاسی با هر سبک و گرایشی که داشته باشد می تواند لنز سونی را انتخاب کند و نهایت هنر خود را به نمایش بگذارد.

عرضه کننده تجهیزات عکاسی سونی

حرفه عکاسی به عنوان یکی از پیچیده ترین و پر کار ترین رشته های هنری در نظر گرفته می شود که همه روزه با پیشرفت تکنولوژی المنت ها، عدسی ها و دیگر قطعات دیجیتالی روند کار و شوتینگ نیز تغییر می کند. در برخی ژانر ها عکاسان به ابزار الاتی نیاز دارند که بتوانند سریع تر و با کیفیت تر تصاویر را ثبت کنند. در این زمینه انواع تجهیزات عکاسی برند sony مانند سه پایه، کیف دوربین، فیلتر و باتری و.. را می توانید از مجموعه تهیه کرده و استفاده کنید.

 

بهترین لپ تاپ ها برای عکاسی

بهترین لپ تاپ ها برای عکاسی

عکاسی تنها به خرید یک دوربین و لنز خوب و با کیفیت ختم نمی شود و شما برای بهتر کار کردن و افزایش بازده نیاز به ابزار های کاری دیگر دارید. عکاسان از نرم افزار های ادیت کننده نیز زیاد استفاده می کنند که روی سیستم هایی نظیر ویندوز و مک کار می کنند و به همین خاطر همراه داشتن یک لپ تاپ مناسب عکاسی بسیار مهم است و کار شما را بسیار به جلو پیش می برد. در این مقاله دی جی 24 هم قصد معرفی و بررسی کوتاه بهترین لپ تاپ ها برای عکاسی و ادیت عکس را داریم تا شما با شناخت بهترین مدل های بازار راحت تر بتوانید انتخاب خود را داشته باشید و خریدی مطمئن تر را تجربه کنید.

بهترین لپ تاپ ها برای عکاسی و ویرایش عکس

بهترین لپ تاپ ها برای عکاسی و ویرایش عکس

MacBook Pro M1 مدل 16 اینچی

خلاصه مشخصات :

 • سی پی یو : Up to 10-core Apple M1 Max
 • گرافیک : Up to 32-Core Apple M1 Max GPU
 • رام: 16GB – 64GB
 • نمایشگر : 16-inch Retina display with True Tone
 • حافظه : 1TB – 8TB SSD

سری جدید لپ تاپ های اپل که برای عکاسی هم بسیار خوب و مناسب می باشند از CPU نسل جدید این شرکت یعنی M1 استفاده می کنند و قدرت پردازشی بالایی دارد و این مدل با داشتن رام 16 گیگی و حافظه یک ترابایتی از نوع اس اس دی یکی از بهترین گزینه ها تقریبا برای هر کاری می باشد و بدیهی است که برای عکاسان و ویرایش عکس هم ایده آل خواهد بود. شما با این محصول می توانید جدیدترین ورژن های برنامه های ادوبی کورل و…را به راحتی نصب کنید و از آن ها حتی به صورت همزمان بدون تجربه هنگی و یا کاهش سرعت استفاده کنید. اگرچه این گزینه یکی از گران ترین لپتاپ های بازار به شمار می آید اما با این حال یکی از پرچم داران بازار را خریداری می کنید. مدل های ارزان تر 14 و 13 اینچ نیز هستند که هر دو آن ها گزینه های خوبی می باشند به خصوص برای کسانی که می خواهند با یک لپ تاپ سبک و کوچک جا به جا شوند.

Dell XPS 15

 • پردازنده : Up to 11th-gen Intel Core i9-11990H (8 cores, 4.9GHz boost)
 • رام : 8-64GB
 • حافظه : 512GB-2TB SSD
 • نمایشگر : Up to 15.6-inch IPS LCD, 3840×2400, touchscreen

در کل سری XPS شرکت دل در کانفیگ های مختلفی عرضه شده است اما این نوع سیستمی که معرفی کرده ایم یکی از بهترین لپ تاپ ها برای عکاسی در بازار به شمار می رود و با بهره مندی از جدید ترین CPU یا پردازنده اینتل یعنی Core I9 نسل 11 یکی از سریع ترین ها و قدرتمند ترین های بازار از نظر پردازشی به شمار می رود. رام دستگاه را می توانید از 8 تا 64 گیگ انتخاب کنید اما توصیه ما برای عکاسی 16 گیگ است. نمایشگر این لپتاپ 15.6 اینچی است که سایز استاندارد و مناسبی برای ویرایش کردن عکس ها بوده و رزولوشن نمایشگر مثال زدنی است.

Dell XPS 15

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9

 1. پردازشگر : Up to 11th-gen Intel Core i7-1185G7 (quad-core, 4.8 GHz Boost)
 2. رام : Up to 32GB
 3. حافظه : Up to 2TB SSD
 4. نمایشگر : Up to 14-inch IPS LCD, 3840 x 2400

این محصول نسبتا جدید کمپانی لنوو یکی از بهترین ها برای عکاسانی است که زیاد جا به جا می شوند. این سیستم که از نسل 11 پردازنده های Core i7 بهره می برد گزینه ای است که هم سرعت بالایی دارد و هم سبک وزن است از طرفی قیمت آن کمی از مدل های دل و اپل کمتر است و با توجه به مشخصاتی که دارد به راحتی می تواند آخرین نسخه های نرم افزار های عکاسی نظیر فوتوشاپ و…را بالا آورده و شما با سرعت بسیار بالا خروجی فایل های خود را تحویل بگیرید خصوصا اگر در فرایند ویرایش کردن ججم فایل شما بسیار زیاد می شود.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9

Apple MacBook Air 13-inch M1

 • پردازنده : Apple M1 8-core
 • رام : 8-16GB
 • حافظه : 256GB-2TB SSD
 • صفحه نمایش : 13.3-inch 2560 x 1600 IPS Retina
مک بوک های سری ایر نسبت به پرو قیمت پایین تری دارند این سری جدید که از پردازنده نسل جدید اپل یعنی ام وان استفاده می کند و 8 هسته ایست هم قیمت مناسب تری نسبت به مدل پرو داشته و هم برای کاربرد های رایج عکاسی بسیار سریع و کاربردی می باشد. انتخاب رام 16 گیگ توصیه می شود و شما می توانید این لپ تاپ را با حافظه های مختلف از 256 گیگ تا 2 ترابایت از نوع اس اس دی سفارش دهید که خوب باید حافظه را با توجه به میزان کار خود و حجم فایل هایی که دارید انتخاب کنید. یکی از مزیت های این سیستم صفحه نمایش بسیار با کیفیتی است که دارد البته سبک وزن بودن و جمع جور بودن آن حمل کردنش را هم راحت تر کرده است.
Apple MacBook Air 13-inch M1
Asus Zenbook Duo 14 UX482
 • پردازنده : Up to 11th-gen Intel Core i7
 • رام : Up to 32 GB
 • حافظه : Up to 1TB SSD
 • نمایشگر : Up to 14-inch, Full HD (1920×1080)
 • نمایشگر پلاس : 14-inch, 1920×515
یکی از پرچم داران شرکت ایسوس زنبوک دوو 14 می باشد که این مدل با داشتن دو نمایشگر جدا از هم که یکی از آن ها لمسی است می تواند برای بسیاری از کاربرد ها از جمله عکاسی و خصوصا کار های ویرایشی  یک گزینه هوشمندانه و عالی باشد. از نظر پردازنده هم می توان این سیستم را یکی از بهترین ها برای عکاسی در نظر گرفت اس اس دی بودن هارد نیز به سرعت بیشتر آن افزوده و رام لپتاپ می تواند تا 32 گیگ ارتقا پیدا کند. شاید تنها ایرادی که به سیستم وارد باشد عدم نمایش تصویر با کیفیت 4K است.
Asus Zenbook Duo 14 UX482
Razer Blade 15
 1. پردازنده : Up to Intel Core i7-10875 (8 cores, 2.3GHz base frequency)
 2. رام : 16GB
 3. حافظه : Up to 1TB SSD
 4. صفحه نمایش : 15.6-inch OLED, 4K 3840×2160, touchscreen

این محصول کمپانی ریزر مانند دیگر دستگاه ها در ابتدا یک سیستم گیمینگ است اما با توجه به قدرت بسیار بالای این سیستم ها می توان ازآن ها برای کاربری های دیگر نیز استفاده کرد. داشتن یک پردازشگر قوی نسل 10 8 هسته ای اینتل I7 و رام 16 گیگی و حداکثر یک ترابایت هارد اس اس دی سبب شده تا این سیستم هم سرعت بسیار بالایی داشته باشد و هم از قدرت پردازشی بسیار زیادی بهره مند باشد.

Razer Blade 15

عکاسی رویداد

عکاسی رویداد

سوژه های عکاسی نهایت ندارند و هر چیزی که دیده می شود یک سوژه بالقوه برای عکاسی است از انسان ها تا اشیا و حتی ستاره ها و سیاره هایی که میلیون ها سال نوری با ما فاصله دارند این تنوع  سوژه و موقعیت برای عکاسی سبب ایجاد سبک های مختلف در این هنر شده است. یکی از ژانر های پر طرفدار که اتفاقا مخاطب های بسیاری دارد و می توان به آن به عنوان یک منبع کسب در آمد خوب نگاه کرد عکاسی رویداد است. در این مقاله قصد داریم نکات مهم و تکنیک هایی که در این سبک خاص از عکاسی رعایت کنید را عنوان کنیم.

آموزش عکاسی رویداد

در ابتدا شما باید بدانید که برای این سبک عکاسی به چه تجهیزاتی نیاز دارید. ابزار کار در هر سبک عکاسی بسیار مهم است و انتخاب درست به معنای حرفه ای تر کار کردن در یک ژانر است.

تجهیزات مناسب

بسیاری از ایونت ها یا رویداد ها در نور کم اتفاق می افتند و در سبک هنگام به همین دلیل شما در وهله اول باید یک دوربین را انتخاب کنید که می تواند در فضای کم نور عکس هایی با نویز کم و شارپنس بالا و البته فوکوس خوب ثبت کند. انتخاب یک دوربین با مگاپیکسل بالا ایده ال است چرا که هم جزئیات بهتر ثبت می شوند و هم اینکه بسیاری از قاب هایی که در این ژانر ثبت می شوند نیاز به چاپ شدن دارند و هر چه مگاپیکسل بالاتر باشد کیفیت بالاتری خواهد داشت. البته حتما کارت حافظه با ظرفیت بالایی را باید داشته باشید.

آموزش عکاسی رویداد

رویداد ها معمولا سرعت بالایی دارند برای مثال یک کنرست را در نظر بگیرید سوژه ها در این ایونت سرعت بالایی دارند و باید دوربینی داشته باشید که فریم ریت خوبی دارد و می تواند به سرعت بالا و با فوکوس و کیفیت خود بدون لرزش عکاسی کند

لنز مناسب عکاسی رویداد

لنزی که استفاده می شود تاثیر به سزایی در کیفیت قاب شما خواهد داشت. لنز دوربین هایی که دیافراگم باز تری دارند بهترین گزینه برای شما هستند و سعی کنید از 2.8 یا باز تر استفاده کنید. رایج ترین گزینه برای حرفه ای ها 1.8  است که هم نور خوبی به سنسور می رساند و هم عمق میدان خوبی را در کادر ایجاد می کند. بهتر است در این سبک عمق میدان سطحی را انتخاب کنید و بوکه ای اطراف سوژه خود ایجاد کنید تا بیشترین توجه را به ان جلب کنید.

لنز های پرایم یا ثابت با فاصله کانونی 50 85 و یا فاصله واید 35 میلیمتری گزینه های خوبی هستند چرا که هم سرعت خوبی دارند و هم عمق میدان خوبی ایجاد می کنند البته لنز هایی که زوم دارند نیز یک گزینه خوب هستند چرا که شما در یک رویداد ممکن است از فواصل مختلفی بخواهید از چند سوژه و با زاویه های مختلف عکاسی کنید که یک فاصله کانونی ثابت دستان شما را تا حد زیادی می بندد.

لنز مناسب عکاسی رویداد

تجهیزات نورپردازی برای عکاسی رویداد

نورپردازی مهم ترین مسئله در هر سبک عکاسی است و بار ها در مقاله های دیجی 24 و آموزش هایی که به شما داده ایم به ان اشاره کردیم. در این سبک بیشتر در محیط هایی کار می کنید که نور کم است و فضا بسته برای همین باید از نور مصنوعی استفاده کنید و انتخاب درست ابزار کار شما را بسیار حرفه ای تر جلوه می دهد. می توانید با استفاده از نور های ثابت و مثلا با خرید رینگ لایت های عکاسی بزرگ و قدرتمند و البته به تعداد بالا ( چرا که رینگ لایت ها  در کل نور کمی دارند ) و یا با خرید فلاش های اکسترنال کار خود را به خوبی انجام دهید. در کل استفاده از فلاش را توصیه می کنیم چرا که نور قوی تری دارند

تجهیزات نورپردازی برای عکاسی رویداد

باتری و کارت حافظه‌ی اضافه

بدیهی است که در این سبک هم شما باید فکرهم چیز را بکنید و از قبل شروع ایونت باتری اصلی و زاپاس های خود را کاملا فول شارژ کنید. کارت حافظه ای با ظرفیت بالا داشته باشید اما به آن اکتفا نکنید و حتما یک یا دو عدد اضافه همراهخود داشته باشید.

تنظیمات دوربین عکاسی رویداد

رویداد ها به سرعت بالا اتفاق افتاده و سوژه ها دائم در حال حرکت هستند و به همین دلیل منطقی است که شما دوربین را در حالت عکاسی پشت سرهم قرار دهید و فوکوس خودکار پی دی پی را هم فعال کنید تا بتوانید سوژه ها را درحرکت را شارپنس بالا ثبت کنید. سعی کنید نور دهی های مختلف را امتحان کنید و با توجه به نور محیط ایزو را هم ست کنید که نویز در کمترین حالت ممکن قرار بگیرد.

نکات مهم در عکاسی از رویداد ها

سوالات مهمی که پیش از شروع کار باید از خود بپرسید تا یک برنامه خوب برای کار خود بسازید و طبق یک نقشه مشخص پیش بروید عبارتند از :

 1. قرار است از چه رویداد و اتفاقی عکاسی کنید ؟
 2. چه کادر ها و عکس هایی را می خواهید ؟
 3. مهم ترین لحظه ها و پیک رویداد چه موقع است ؟
 4. چه چیز هایی را در کادر خود می خواهید و چه چیز هایی را نیاز ندارید ؟

نکات مهم در عکاسی از رویداد ها

سعی کنید یک چک لیست از عکس هایی که دوست دارید ثبت کنید را داشته باشید و از ابتدای رویداد و به ترتیب موارد این لیست را طی کنید و انجام دهید. حال این رویداد یک کنسرت باشد یا یک افتتاحیه جشنواره و … این لیست را با توجه به خواسته مشتری از خود تهیه کنید و سعی کنید تمامی موارد را اجرا کنید.

عکاسی کاندید در رویداد را فراموش نکنید در هر رویدادی می تواند لحظاتی غیر  منتظره رخ دهد و سوپرایز هایی نهفته باشد که ثبت کردن آن ها می تواند بسیار ارزشمند باشد پس از قبل خود را برای این موارد نیز آماده کنید. چرا که عکس هایی که اینگونه ثبت می شوند توجه بسیاری به خود جلب می کنند و بیننده ها به خوبی با آن ها ارتباط می گیرند.

قرارداد عکاسی از یک رویداد

پیش از این اشاره کردیم که یکی از سبک های پر در امد عکاسی این ژانر است و به همین خاطر نوشتن قرارداد ها یکی از اصول اولیه بین عکاس و مشتری ها می باشد. هنرمندان سالن دار ها و …از اصلی ترین مشتریان این سبک می باشند. داشتن یک قرارداد مشخص و معبن سبب می شود که هم شما بدانید چه از شما خواسته شده است و آن را بهتر اجرا کنیدو اینکه یک ضمانت بهتر برای دریافت پول خود داشته باشید.

در قراردادی که نوشته می شود جزئیات دقیق و چیز هایی که مشتری از شما می خواهد را ثبت کنید و طبق آن ها چک لیستی تهیه کنید و در نهایت موارد آن لیست را اجرا کنید. بدیهی است که قیمت کل در قرارداد عنوان می شود و بهتر است قیمت کل را تقسیم بر مواردی کنید که کارفرما از شما می خواهد در صورتی که نتوانستید یک یا دو مورد را اجرا کنید از قیمت قرارداد کم شود یا برعکس اگر مورد اضافی انجام دادید که کارفرما ان را خواست اضافه شود.

اما در روند کار خود دقت کنید که :

 • هرگز مانعی بین میهمانان یک رویداد نباشید.
 • مزاحم مهمان ها نشوید.
 • شم برای کار آن جا هستید  نه خوش گذرانی حرفه ای بودن خود را نشان دهید.
 • از کسانی که دوست ندارند عکسشان گرفته شود عکس نگیرید و کسب اجازه کنید.

سعی کنید در یک پوزیشن و نقطه نمانید اینطور نه مزاحمی برای میهمان ها خواهید بود و می توانید صحنه های مختلف را به راحتی شکار کنید.

بوکه چیست

بوکه در عکاسی

bokeh یکی از محبوب ترین سابجکت ها در دنیای عکاسی است. چرا که می تواند تصاویر را زیبا تر و جذاب تر کند و بیننده را وادار کند تا به نقطه خاصی از عکس متمرکز شود. کلمه bokeh از زیان ژاپنی اتخاذ شده است و به معنای مات است. در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح می دهیم بوکه در عکاسی چیست و چگونه می توان یک بوکه بسیار نزم و لطیف ایجاد کرد و لنز هایی را که می توانند در این کار عملکرد خوبی داشته باشند را معرفی می کنیم.

مفهوم بوکه در عکاسی

بهتر است اینگونه ان را تعزیف کنیم. : کیفیت نفاطی ار عکس را که خارج از فوکوس هستند بوکه می گویند که توسط لنز تعیین می شود. دقت کنید که به خود ماتی در تصویر و یا نقاط مات شده نمی گویند. در ضمن آن ماتی که شما تا به حال در عکس های زیادی مشاهده کرده اید به بکگراند تعلق دارد و نتیجه عمق میدان است. اگرچه همین ماتی بکگراند و فورگراند تصویر را بوکه می نامند اما مفهوم ها یکی نیستند اگر کمی سردرگم شده اید به عکس های زیر نگاهی بیندازید.

تعریف بوکه در عکاسی چیست

دقت کنید که این گنجشک شارپنس بالایی دارد و در فوکوس قرار دارد به این معنا که درون عمق میدان قرار دارد. اما بکگراند آن مات شده است که یعنی خارج عمق میدان است. وقتی زیادی به سوژه نزدیک می شویم و از اپرچری باز استفاده می کنیم نتیجه آن عمق میدان کم یا سطحی است. دایره های رنگی ماتی که در سمت چپ قرار دارند انعکاس نور هستند و لنز آن ها را به این صورت درآورده است. اینکه این دایره ها بسیار نرم و لطیف دیده می شوند به قول عکاسان نشان دهنده بوکه ای خوب است. اختلاف باور بین بسیاری از عکاسان روی این مسئله است که بسیاری می گویند بوکه تنها کیفیت دایره هایی است که در عکس هستند  اما بسیاری دیگر از جمله خودم ر این باوریم که بوکه کیفیت تمام نقاط خارج از فوکوس در تصویر است و تنها به انعکاسات ختم نمی شود.

بوکه خوب و بد

به یاد داشته باشید که لنز boke را ایجاد می کند و دوربین در این کار نقشی ندارد و لنز های متنوع بسته به دیزاین المنت ها و عدسی ها و… بوک هایی مختلف را خلق می کنند. در کل می توان گقت که لنز های پرتره پ تله فوتو در اینکار از سایر لنز های زوم ارزان قیمت بهتر عمل می کنند. مثلا لنز نیکون Nikon 85mm f/1.4D ماتی بسیار زیبا ایجاد می کند اما لنز 18-135mm f/3.5-5.6G DX از این نظر بسیار ضعیف عمل می کند.

بوکه خوب بکگراند تصویر را به نرمی و به نوعی خامه ای نشان می دهد و دایره هایی که نتیجه رفلکس نور هستند را به لبه های نرم تری نشان می دهد. عکس زیر مثالی خوب ای یک bokeh بسیار زیبا است.

بوکه خوب و بد چیست

اما عکس زیر نمونه بد است. با اینکه گل هایی که جلو هستند شارپنس بالایی دارند اما بکگراند به خوبی مات نشده و به نوعی حواس را از اصل سوژه پرت می کند.

بوکه بد چیست

اشکال بوکه در عکاسی

شکل هایی که انعکاسات نور به خود می گیرند به دیافراگم لنز بستگی دارند. لنز های قدیمی که با ۷ تیغه ساخته میشدند اکشالی چند ضلعی خلق می کردند اما اکنون با دیافراگم های ۹ تیغه ای آن شکل ها به صورت دایره های زیبا تری در آمده اند.

شکل و ظاهر کلی بوکه بستگی به طراحی اپتیکالی لنز شما دارد. طراحی یک لنز و عدسی های آن و نحوه کار کردن پره های دیافراگم در نوع نمایش در آمدن بوکه بسیار تاثیر گذار هستند. برای مثال در مقاله های گزشته در رابطه با بوکه ستاره ای شکل مطالبی را عنان کرده ایم و می دانید که با شکل فیزیکی دیافراگم شما نقاط و  شکل بوکه را می توانید تغییر دهید. کیت های جالبی طراحی شده اند که پانچ هایی به طرح های مختلف دارند و این پانچ ها می توانند اشکال ستاره لوزی و فلب و…داشته باشند و به بوکه شما شکل دهند.

اشکال بوکه در عکس

ساخت یک بوکه خوب در عکاسی

اکنون که می دانید چه لنزی برای اینکار مناسب است باید لنز ها خود را تست کنید از نزدیک ترین فاصله ممکن روی سوژه تان فوکوس کنید و عکاسی کنید اما باید به نکانی توجه کنید. پس زمنیه خود را با نور های مختلف قرار دهید مثلا یک درخت کریسمس ! سپس. لنز خود را روی جالت اپرچر مود قرار دهید تا آن روی روی کمترین عدد ست کند. پس از اینکه عکس را گرفته اید خوب به آن نگاه کنید و اگر شارپنس سوژه بالا بود و پس زمنیه و دایره های آن لیه های سختی نداشتند لنز شما برای خلق بوکه مناسب است.

اما اگر بخواهیم چند مدل لنز را که در این زمنیه کاملا حرفه ای عمل می کنند را ام ببریم لنز های  Nikon 85mm f/1.4G و  Canon 85mm f/1.2 II USM در میان لنز های پرایم عملکردی استثنایی را از خود نشان داده اند. در ادامه چندین عکس را با بوکه هایی فوق العاده آورده ایم که می توانید از آن ها ایده های خود را بگیرید.

چطور بوکه خوبی ایجاد کنیم ؟ 

نحوه به وجود آوردن بوکه چیست ؟

لنز های مناسب بوکه چیست

بوکه در لنز های آینه ای

لنز های آینه ای که مثل یک تلسکوپ رفکلتیو عمل می کنند فاقد دیافراگمی هستند که بتوان آن را تنظیم کرد. این ویژگی سبب ایجاد لکه های دوناتی یا بوکه دوناتی در آن ها می شود و شکل بوکه  آن ها کمی با لنز های نرمال فرق دارد.  مسیر نور در این لنز ها وارد کانال یا لوله اپتیکال می شود و با گذر از یک آینه کوچک و برخورد به یک آینه مقعر در انتهای تیوب می رسد و دوباره روی یک اینه کوچک متمرکز شده و در نهایت روی یک اینه مقعر دیگر به آینه دوربین می رسد و به سنسور برخورد می کند. در نهایت شما تصویری با بوکه ای با اشکال دایره ای مشاهده می کنید

عمق میدان و دیافراگم و بوکه

دیافراگم مهم ترین عنصر در ساخت یک بوکه است و این بخش لنز روی عمق میدان نیز تاثیر گذار است و هر چقدر که این روزنه بسته تر باشد عمق میدان بیشتر می شود و نقطه های خارج از فوکوس کم می شوند و تصویر واضح می شود و برعکس هر چقدر روزنه باز تر باشد لکه های نوری محو در عکس بیشتر خواهد شد و در واقع شاهد بوکه خواهید بود.

عمق میدان و دیافراگم و بوکه

بوکه چشم گربه ای در عکاسی

زمانی که دیافراگم یک لنز را در بیشترین حالت باز می کنید نور از زاویه ها و بخش های مختلفی وارد لنز می شود و لکه های نوری که از محور وسط لنز وارد می شوند تغییر جهت زیادی نداشته و به همان صورت دایره شکل روی سنسور تابیده می شوند اما لکه هایی که از کناره ها وارد می شوند به خاطر تابیدن روی یک سطحی که عمود بر محور مرکزی نیست تغییر حهت می دهند و بعضی شکل بیضی به خود می گیرند. این اشکال به خاطر شباهتی که به چشمان گربه دارند بوکه گربه ای نامیده شده اند.

بوکه چشم گربه ای

بوکه چرخشی

در ابتدا بهتر است بگوییم که این یک نوع افکت است که به اشتباه به عنوانی ک نوع بوکه شناخته شده است. در تعریف بوکه گفتیم که لکه های نور در زمینه خالی تیره بوکه نامیده می شود و یک محو شدگی نرم و لطیف به حساب می آید. در بوکه بخش های خارج از فوکوس لنز هر چه بیشتر از مرکز لنز فاصله داشته باشند دایره ای تر می شوند.

بوگه پیازی در عکاسی

یک نوعی خاص از عدسی ها هستند که اسفریکال نامیده می شوند و در حال حاضر یکی از پیچیده ترین نوع اپتیک ها می باشند. این عدسی ها در حرفه ای ترین و گران ترین نوع لنز ها استفاده می شوند و  بوکه ای خاص را ایجاد می کنند که به پیازی معروف است. در واقع به خاطر عدم شکست نور بوکه به صورت لایه لایه ایجاد می شوند و به همین خاطر به این نام شناخته می شوند.

بهترین لنز ها برای بوکه در عکاسی

بهترین لنز هایی که می توانید از آن ها برای ساخت یک بوکه نرم لطیف استفاده کنید را در لیست زیر معرفی می کنیم.

 • Canon EF 50mm f/1.8 STM
 • Sigma 85mm f/1.4 DG HSM | A
 • Canon RF 85mm f/1.2L USM
 • Fujifilm XF 56mm f/1.2 R APD
 • Nikon AF-S DX 35mm f/1.8G
عکاسی از اشیا

عکاسی از اشیا

حرفه ی عکاسی کار بسیار جالبی است و اگر قصد دارین عکاسی از اشیا را یاد بگیرید باید به شما بگویم که ثبت تصاویر از اشیا بی جان ژانری بسیار دشوار بعد از ژانر پرتره به حساب می آید و اگر بخواهیم کارمان را به خوبی انجام دهیم و تصاویر زیبایی را در دوربین عکاسی خودمان ثبت کنیم باید به خوبی با تکنیک های این کار آشنایی لازم را پیدا کرده و سپس به این کار اقدام کنیم. هرگز فکر نکنید که به خاطر حرکت نکردن سوژه هایتان تنها کافیست شاتر دوربین را بفشارید. باید به گونه عکاسی کنید که همان شی بی جان هم پیامی را ارسال کند بابراین باید زاویه دید خوبی ر تنظیم کنید.

عکس از اشیا

از ویژگی های پسندیده ای که در این ژانر دیده میشود نبود محدودیت در آن است شما می توایند صحنه خوتان را خلق کنید و ایده ای که دارید را با چند المنت مختلف در تصویر به نمایش بگزارید. اما برای اینکه عکس های شما خوب جلوه کنند باید نور پردازی را خوب یاد بگیرید. در ادامه تکنیک هایی که در این مسیر به شما کمک می کنند را خواهیم آورد تا با مطالعه آن ها بهتر بتوانید عمل کنید با دیجی ۲۴ همراه باشید.

انواع عکاسی از اشیا

منظور از شی در اینجا هر چیزی بی جان است. این ژانر عکاسی به همین خاطر بسیار گسترده تر از آنی است که به آن فکر می کنید و در دل خود ژانر های دیگر نظیر عکاسی از محصول، غذا و لباس و…را جای داده است. طبیعتا با وجود شباهت های بسیار در این ژانر ها برای کسی که می خواهد در هر کدام حرفه ای کار کند نکاتی ریز و مهم است که باید اجرا شوند و لزوما نباید از هر شی به صورت یکسان عکاسی شود.

عکاسی از محصول 

این ژانر که در دل عکاسی صنعتی و تبلیغاتی جای می گیرد و عکاسی از لباس نیز بخش بزرگی از آن محسوب می شود باید بسیار حرفه ای اجرا شود  و شخص عکاس باید قاب هایی را خلق کند که بیننده با آن ها تحت تاثیر قرار گرفته و چون معمولا عکس ها برای فروشگاه ها و بیزینس ها گرفته می شوند باید بیشتر مخاطبین را به خرید آن محصول سوق دهند و این ابدا کار ساده ای نیست و نیازمند دانش کافی و تجربه است.

انواع عکاسی از اشیا

عکاسی از غذا

این نیز یک زیرمجموعه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است اما با ثبت تصویر از محصولات کمی تفاوت دارد. اما در کل می توان گفت بسیاری از تکنیک هایی که استفاده می شوند یکسان هستند و در کل عکسی که گرفته می شود باید بیننده را جذب کند. عکاسی از غذا بیشتر نیاز رستوران هایی است که می خواهند تبلیغات خود را به صورت حرفه ای انجام دهند و منو هایی منحصر به فرد داشته باشند

ژانر های دیگری در این زمینه هستند نظیر عکاسی انتزاعی از اشیا یا پرتره انگاری از اشیا در کل گستردگی این سبک خاص را نمی توان در یک مقاله به سادگی پرداخت و بهتر است به صورت کلی به تکنیک ها و تجهیزاتی که در آن نیاز دارید بپردازیم و شما خودتان با کسب تجربه بیشتر و خلاقیت بالا کار خود را ادامه دهید.

عکاسی از غذا

نکات مهم عکاسی از اشیا

یکی از مهم ترین نکات همانطور که اشاره  کردیم نورپردازی است. شما باید سوژه را به بهترین نحو نشان دهید برای همین باید بدانید که از چه چیزی جهت پرداخت نور بهره می برید. اگر در فضای باز و در طول روز عکاسی می کنید نور خورشید می تواند کمک حال شما باشد اما باید از انعکاس های ناخواسته آن پیشگیری کنید در ضمن این را به یاد داشته باشید که نمی توانید شدت نور خورشید را خودتان تنظیم کنید و اگر اینکار را با ادیت کردن و … انجام دهید ممکن است از طبیعی بودن آن بکاهید شما می توانید از لامپ های مصنوعی و فلاش های استودیویی و …. جهت تاباندن میزان نوری که نیاز دارید بهره ببرید.

نکات مهم عکاسی از اشیا

تجهیزات ضروری برای عکاسی از اشیا بی جان

دوربین 

در کل در هر ژانری از عکاسی اگر به دنبال حرفه ای ترین نتایج هستید و می خواهید اینکار را به عنوان یک حرفه انجام دهید باید یک دوربین بدون آینه یا  DSLR داشته باشید. اما اگر کار شما بیشتر جنبه تفریحی دارد و یا دوست دارید عکس ها را در شبکه های مجازی نظیر اینستاگرام به اشتراک بگذارید یک دوربین گوشی موبایل با کیفیت نظیر مدل های اخر سامسونگ اپل و یا شیائومی نیز نیاز شما را بر طرف می کند.

لنز دوربین مناسب

برای انتخاب لنز مناسب برای عکاسی از اشیای بی جان کاملا بستگی به این دارد که شما از چه چیزی می خواهید عکاسی کنید با چه فاصله ای و اینکه دوست دارید قاب شما چگونه باشد رایج ترین فاصله کانونی هایی که خریداری می شوند شامل 35 تا 85 میلیمتر است و اگر نمی خواهید زیاد هزینه کنید می توانید یک لنز کیت 24 تا 100 میلیمتری را خریداری کنید. البته برای برخی مواقع شما نیاز به یک لنز ماکرو  یا یک تبدیل ماکرو برای لنز نرمال خود خواهید داشت.

تجهیزات ضروری برای عکاسی از اشیا بی جان

سه پایه در عکاسی اشیا

برای بهتر شدن نتیجه کارتان از سه پایه دوربین استفاده کنید تا با عکس هایی شارپ و شفاف روبه رو شوید. سه پایه تسلط کامل را به شما می دهد و همچنین دست شما را از نظر پرسپکتیو باز نگه می دارد. برای اینکه مطمئن شوید زاویه درست را انتخاب کرده اید باید چند عکس دیگر از جنبه های مختلف بیندازید و با مقایسه آن ها تصمیم درست را بگیرید. سعی کنید سوژه تان را بلد کنید. برجسته کردن سوژه به روش های خلاقانه عکس شما را منحصر به فرد و هنری می کند

برای خرید سه پایه دوربین به این قسمت سایت وارد شوید.

خود را به درون استودیو نیندازید بیرون بروید و سعی کند از چیز هایی که تا به حال عکاسی نکرده اید تصاویر زیبا تهیه کنید. بکگرراند خود را با توجه به موضوع و سوژه تنظیم کنید هم از نظر رنگ و هم از نظر شفافیت اینکه چقدر پس زمنیه شما شفاف باشد  در نشان دادن سوژه تان مهم است. از ادیت کردن نترسید تصویر خود را به صورت خام بگیرید و بعدا با نرم افزار هایی مثل فتوشاپ کار ویرایش را انجام دهید افزودن افکت های مختلف و اشکال گوناگون در تصویر به هنری تر شدن و شاید خیالی شدن آن بینجامد.

سه پایه در عکاسی اشیا

نورپردازی 

نورپردازی یکی از مهم ترین بخش های کار شما در حوزه عکاسی است حال چه به صورت حرفه ای و با دوربین های حرفه و یا چه با دوربین های گوشی خود کار کنید و یک اماتور باشید. نور در نشان دادن درست سوژه شما نقش مهمی دارد و اگر به آن توجه نشود گران ترین دوربین و لنز نیز نمی توانند یک عکس حرفه ای را ثبت کنند. برای نورپردازی می توانید از فلاش های اکسترنال و یا نور های دائم مثل رینگ لایت عکاسی استفاده کنید. رفلکتور ها و سافت باکس ها نیز از دیگر تجهیزاتی هستند که می توانند در کار شما تاثیر بسیار بالایی بگذارند البته اگر می خواهید به صورت حرفه ای کار کنید.

عکاسی از لباس

عکاسی از لباس

عکاسی کردن از سوژه های مختلف برای هدف های مختلفی انجام می شود عکاسان حرفه ای اما برای این عکاسی می کنندکه از این کار در آمدی داشته باشند و یکی از سبک هایی که می توانند هنر خود را در آن جا تبدیل به پول کنند عکاسی از لباس هاست که یک زیر شاخه بزرگ در عکاسی تبلیغاتی و صنعتی به شمار می رود.

در این مقاله دی جی 24 می خواهیم به صورت کامل به این مسئله بپردازیم و تمام تکنیک ها را عنوان کنیم و در کنار آن تجهیزاتی که می توانید برای بهتر کار کردن در این سبک استفاده کنید را به شما معزفی کنیم. شما می توانید ای سبک خاص را هم در استودیو و هم در خانه خودتان دنبال کنید. در ضمن بهتر است عنوان کنیم که بیشتر فروشندگان لباس آنلاین هستند که باید از لباس های خود بهترین عکس ها را تهیه کنند تا در نهایت مخاطب خود را تحت تاثیر قرار داده و فروش را بیشتر کنند.

آموزش عکاسی از لباس

در اولین قدم شما باید تعیین کنید که چطور می خواهید لباس را در یک قاب نشان دهید. یعنی اینکه محصول چطور به مخاطب تشان داده شود و چه تاثیری در وی بگذارد. دو روش رایج هستند که عکاسان حرفه ای برای نشان دادن لباس ها به بیننده استفاده می کنند. اولین روش مانکن نامرئی نام دارد. دقت کنید که حس واقعی داشتن و القای این حس به بیننده تاثیر بسیار بهتری داشته و روی فروش تاثیر دارد. در این تکنیک خاص شما می توانید برای تصویر سازی بهتر در قوه تخیل بیننده استفاده کنید. در ابتدا شما نیاز به یک مانکن ( بالا تنه یا پایین تنه و یا تمام تنه ) دارید. یک پس زمینه سفید بهترین تاثیر را در فرایند ادیت خواهد داشت و کار را راحت تر می کند.

با تکنیک های عکاسی از محصول در این بخش دی جی 24 آشنا شوید.

پس از عکس گرفتن از لباس تنها باید مانکن و پس زمینه ( اگر رنگی است ) را به کمک فوتوشاپ پاک کنید و به این صورت شما یک عکس با یک مانکن نامرئی گرفته اید.

آموزش عکاسی از لباس

مدل عکاسی از لباس

برای ارتباط بیشتر با بیننده و گرفتن نتیجه بهتر باید بودجه بیشتری را خرج کنید و با یک مدل کار کنید. استخدام کردن یک مدل دومین تکنیکی است که باید در این سبک در نظر داشته باشید. کار کردن با مدل علاوه بر اینکه تاثیر بیشتری روی بیننده خواهد داشت دست شما را در ژست ها و پوزیشن های عکاسی و البته ترکیب بندی بهتر و خلاقانه و حتی کار کردن در لوکیشن های مختلف را باز می گذارد.

کافیست یک سر به صفحه های اینستاگرامی فروش لباس بزنید و آن هایی که از مدل استفاده می کنند و دیگران که از مانکن و…استفاده می کنند را با هم مقایسه کنید. یکی از نکاتی که در این تکنیک باید در نظر داشته باشید این است که نباید بگذارید کار کردن با یک مدل و تعیین ژست و…شما را از هدف اصلی که نشان دادن لباس به بهترین شکل است دور کنید و مبادا مدل و …را ارجعیت قرار دهید.

مدل عکاسی از لباس

تجهیزات عکاسی از لباس

اگر می خواهید به صورت حرفه ای در این کار موفق شوید نیاز به تجهیزات خاصی دارید البته این به این معنا نیست که باید هزینه بسیار بالایی را انجام دهید بلکه باید بودجه ای که دارید را به درستی در خرید ابزار درست مدیریت کنید.

دوربین عکاسی 

شما باید با توجه به بودجه ای که دارید یک دوربین بدون آینه یا DSLR ویا یک گوشی موبایل با یک دوربین خوب را تهیه کنید. دوربین های بدون آینه با توجه به قیمت خوب و کیفیتی که ارائه می دهند بسیار محبوب شده اند.

تجهیزات عکاسی از لباس

تجهیزات نورپردازی در عکاسی از لباس

مسئله نورپردازی در هر سبکی از عکاسی اهمیت دارد و این سبک نیز استثنا نبوده و باید شما در خرید تجهیزات نورپردازی خود دقت کنید تا ابزاری را تهیه کنید که بتوانید به بهرین شکل پوشاک را نشان دهید. برای شروع یک کیت نورپردازی که خیمه عکاسی دارد و سایز آن مناسب کار شماست گزینه خوبی خواهد بود.

در صورتی که از گوشی هوشمند برای اینکار استفاده می کنید یک اتاقک یا مینی استودیو نوری نیز می تواند نیاز شما را بر طرف کند. در صورتی که با مدل کار می کنید می توانید از نور های پیوسته یا دائم هم بهره ببرید یعنی با خرید رینگ لایت عکاسی هم می توانید از مدل خود به صورت حرفه ای عکاسی کنید.

تجهیزات نورپردازی در عکاسی از لباس

بکگراند و پس زمینه مناسب برای عکاسی از پوشاک

پس زمینه مناسب عکاسی از لباس

انتخاب پس زمینه در این سبک بسیار مهم است و در نحوه نشان دادن لباس ها تاثیری بسیار دارد شما باید دقت کنید که اول به چه صورت می خواهید پوشاک را معرفی کنید و اینکه دوست دارید بیننده چه واکتشی به عکس نشان دهد. رایج ترین پس زمینه سفید است که نور را به خوبی پخش کرده و باعث بهتر دیده شدن البسه می شود البته خب طبیعتا رنگ پس زمینه باید با رنگ خود پوشاک و ..هماهنگی داشته باشد و برای مثال اگر قرار است یک پیرهن سفید رنگ را نشان دهید بهتر است از یک بکگراند رنگی ( ترجیحا مشکی یا طوسی پر رنگ ) با نوردهی درست استفاده کنید.

بکگراند و پس زمینه مناسب برای عکاسی از پوشاک 

سه پایه عکاسی

داشت یک سه پایه برای یک عکاس حرفه ای از اوجب واجبات است شما هر چقدر هم حرفه ای باشید دستان شما میزان لرزشی طبیعی دارند که نمی توانید آن را کنترل کنید و باید از یک تریپاد با کیفیت خوب جهت نگهداشتن دوربین در یک ارتفاع مناسب و جذف لرزش ها استفاده کنید. سه پایه های عکاسی در مدل های رومیزی و ایستاده عرضه می شوند و شما می توانید با قیمت بسیار مناسب از وب سایت دیجی 24 انواع تریپاد ساخت برند های معتبر را به راحتی خریداری کنید.

مانکن یا استخدام مدل ؟

در ابتدا اشاره شد که اگر می خواهید خلاقیت بیشتری به خرج دهید و بیننده با عکس های شما بهتر ارتباط برقرار کند بهتر است از یک مدل استفاده کنید اما داشتن یک مانکن نیز در بسیاری از مواقع یک الزام است

مرتب کردن لباس ها

مرتب کردن و اماده کردن پوشاکی که می خواهید از آن ها عکاسی کنید سبب جلوگیری از اتلاف وقت در شوتینگ می شود و کار شما تمیز تر و سرعتی تر به اتمام می رسد پس حتما خودتان و یا فرد دیگری اقدام به اتو کردن لباس ها کنید و هیچ چروکی را روی آن ها باقی نگذارید. پیش از شروع عکاسی تنظیمات نورپردازی و مکانی که قرار است دوربین و سه پایه را قرار دهید را تعیین کنید. زاویه دید در عکاسی را مشخص کنید و ترکیب بندی را معین کنید.

نکات مهم در عکاسی از پوشاک

وقتی که کاملا برای شروع عکاسی آماده شدید باید تصمیم بگیرید که آیا قرار است در خانه کار کنید و یا می خواهید در یک استودیو حرفه ای عکاسی را انجام دهید. برای شروع کار در ابتدا پس زمینه خود را ست کنید و با مدل و فضا و رنگ بندی سوژه ها هماهنگی را با بک گراند ایجاد کنید. در سبک عکاسی تبلیغاتی عموما از سه نور استفاده می شود نور اصلی نور پر کننده و نور بالای سر. ور اصلی در کنار دوربین است و روی سوژه ست می شود. نور پر کننده که یک مکمل برای نور کلیدی محسوب می شود با زاویه 45 درجه نسبت به سوژه قرار گرفته و فاصله اش با نور اصلی متناسب است. نور بک لایت هم بین سوژه و پس زمینه می ماند.

نکات مهم در عکاسی از پوشاک

سعی کنید همیشه خلاقیت به خرج دهید نوع چیدن لباس ها در کنار هم با توجه به رنگ و یا نوعشان و استفاده از المان های فرعی در قاب مثل چوب لباسی ها و قفسه بندی موقت می تواند به شما کمک کند. سعی کنید برای لباس های روشن از بک گراند های تیره استفاده کنید. استفاده از سوژه های فرعی در تصویر یکی از مهم ترین فاکتور های جذب بیننده به تصویر است البته اینکار را با توجه به رنگ و مدل البسه انجام دهید برای مثال اگر یک لباس ورشی سوژه اصلی شماست یک شی مرتبط با ان ورزش ( مثلا تنیس ) را در کادر قرار دهید. سعی کنید همیشه از چند زاویه دید عکاسی کنید تا در نهایت بهترین قاب را برای اینستا و سایت خود انتخاب کنید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از لباس

شما در ابتدا بهتر است دیافراگم لنز خود را ست کنید. به صورتی که عمق میدان و فوکوس خوبی را روی سوژه به شما بدهد. دو مورد از دهانه های رایج در این سبک F8 و F/11 هستند.

سرعت شاتر و ایزو

این فاکتور از آن جا که نوردهی شما ثابت است و سوژه هیچ حرکتی ندارد ثابت است و کمتر روی آن تمرکز می کنند و سرعت پیشنهادی 1.25 ثانیه است. ایزو اما مهم تر است و باید با توجه به میزان نور تنظیم شود اگر در استودیو و با نور قوی کار می کنید کمترین میزان یعنی 150 یا 100 خوب است و اگر در فضای آزاد کار می کنید باید ب توجه به میزان نور آن را افزایش دهید. در هر صورت میزان ایزو باید به شکلی ست شود که شاهد نویز در تصاویر نباشید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از لباس

بزرگنمایی در عکاسی

بزرگنمایی در عکاسی

بزرگنمایی در عکاسی که به آن نسبت تولید نیز گفته می شود، خاصیت لنز دوربین است که میزان تمرکز شما را توصیف می کند. به طور خاص، بزرگنمایی عبارت است از نسبت بین اندازه یک شی هنگام نمایش روی سنسور دوربین نسبت به اندازه آن در دنیای واقعی. بزرگنمایی معمولاً به صورت نسبت نوشته می شود.

به عنوان مثال، تصور کنید که شما در حال عکاسی ماکرو هستید و شیئی که از آن عکاسی می کنید بر روی سنسور دوربین شما یک عرض دارد که عرض آن 1 اینچ است. اگر ش مشابه در دنیای واقعی 2 اینچ باشد، بزرگنمایی شما 1: 2 است. (مهم نیست که از چه واحدهای اندازه گیری استفاده می کنید؛ مهم این است که نسبت بین اندازه شی در سنسور دوربین شما نسبت به اندازه آن در دنیای واقعی باشد.

بزرگنمایی را می توان به صورت اعشاری نیز نوشت. به عنوان مثال، بزرگنمایی 1: 2 را می توان بزرگنمایی 0.5 برابر نوشت (که با انجام 1 ÷ 2 به دست می آید). به این ترتیب است که به طور کلی بزرگنمایی در لیستی از مشخصات لنز  0.3x ، 0.14x ، 0.22x و غیره  ظاهر می شود. زوم اپتیکال و دیجیتال چیست ؟ در این مقاله دیجی 24 بخوانید.

بزرگنمایی در عکاسی ماکرو

یک مورد خاص وقتی است که جسم در دنیای واقعی همان اندازه را دارد که روی سنسور دوربین شما قرار دارد. این بزرگنمایی 1: 1 است که به عنوان بزرگنمایی 1x یا “اندازه زندگی” نیز شناخته می شود. این موقعیت مهم است زیرا بزرگنمایی 1: 1 استاندارد برای عکاسی ماکرو در نظر گرفته می شود و بیشتر لنزهای ماکرو در نزدیکترین فاصله فوکوس بزرگنمایی 1: 1 خواهند بود.

بزرگنمایی در عکاسی ماکرو

هرچه بیشتر تمرکز کنید، بزرگنمایی شما بزرگتر خواهد بود. لنزهای ماکرو به طور معمول به بزرگنمایی حدود 1: 1 می رسند، اگرچه بعضی از آنها (مانند Zeiss 100mm f / 2 Macro) فقط می توانند به بزرگنمایی 1: 2 برسند.

چند لنز ماکرو خاص می توانند از بزرگنمایی 1: 1 فراتر روند، مانند Laowa 100mm f / 2.8 که می تواند به 2: 1 برسد. یک انتخاب محبوب در میان علاقه مندان به عکاسی ماکرو، Canon MP-E 65mm f / 2.8 است که می تواند تا بزرگنمایی 5: 1 پیش برود! با این حال، این لنز فقط می تواند عکس های ماکرو بگیرد و نمی تواند روی هر چیزی دور از لنز فوکوس کند. این محدوده از بزرگنمایی 1: 1 تا 5: 1 است.

آموزش عکاسی ماکرو به صورت حرفه ای | تکنیک های عکاسی کلوزاپ از انواع سوژه ها

بیشتر لنزهای ماکرو بزرگنمایی فعلی خود را در همان پنجره اطلاعاتی با فاصله کانونی به شما می گویند.

تأثیر اندازه سنسور دوربین در بزرگنمایی

بزرگنمایی چگونه به اندازه سنسور دوربین شما ارتباط دارد؟ از یک طرف، بزرگنمایی به دلیل اندازه سنسور شما اصلاً تغییر نمی کند. حتی اگر سنسور داشته باشید مهم نیست. بزرگنمایی خاصیت لنز است. در همان زمان ، خواهید دید که هنگام استفاده از دوربین سنسور برش، یک لنز ماکرو می تواند نمایی بزرگتر از سوژه شما را ضبط کند. شاید با یک نمودار همه چیز روشن شود. در اینجا نحوه مشاهده یک موضوع نمونه (یک سکه در این مثال) در بزرگنمایی یکسان در دو اندازه مختلف حسگر مشاهده می شود:

تأثیر اندازه سنسور دوربین در بزرگنمایی

اگر این کمک کند، می توانید به این صورت در مورد آن فکر کنید:

عکسبرداری با سنسور کراپ مانند بریدن تصویر از یک سنسور فول فریم است.

برش عکس، بزرگنمایی را افزایش نمی دهد و همچنین  اما این موضوع  تصویر نهایی شما را بزرگتر می کند.

نتیجه این است که سنسورهای کوچک دوربین می توانند برای این نوع عکاسی ماکرو با بزرگنمایی بسیار عالی کار کنند. در حقیقت، اگر پیکسل های کوچکتر از دوربین فول فریم داشته باشند، احتمالاً مزیت محسوب می شود. (به عنوان مثال، اگر به حداکثر جزئیات در مورد یک موضوع با بزرگنمایی زیاد نیاز دارید ، یک دوربین aps-c 24 مگاپیکسلی معمولاً به دوربین 24 فریم مگاپیکسلی ارجح است.) این وضعیت مشابه وضعیت عکس برداری تله فوتو است. وقتی هدف شما این است که حداکثر تعداد پیکسل ها را روی یک موضوع کوچک یا دور قرار دهید، یک سنسور برش با یک پیکسل کوچک کار می کند.

اهمیت بزرگنمایی در عکاسی

برخلاف برخی از تنظیمات دوربین مانند سرعت شاتر یا دیافراگم، اگر می خواهید عکس هایی با کیفیت بالا بگیرید ، نیازی نیست که مدام در مورد بزرگ نمایی خود فکر کنید. اما این به این معنی نیست که این تنظیمات مهم نیست.

بزرگنمایی در دو زمینه اصلی مهم است: خرید لنز  و فهمیدن عمق میدان.

اکنون که بزرگنمایی را درک کردید، به راحتی می توانید دریابید که آیا یک لنز خاص به اندازه کافی توانایی فوکوس نزدیک را برای نیازهای شما فراهم می کند. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که برای آنچه از آن عکاسی می کنید به لنز ماکرو 1: 1 نیاز دارید و لنزی که خود را به صورت ماکرو تبلیغ کند اما فقط به 1: 2 برسد کافی نخواهد بود.

بزرگنمایی در لنز دوربین

بعضی از لنزها ممکن است خود را به عنوان لنزهای ماکرو تبلیغ نکنند، حتی اگر از قابلیت تمرکز نزدیک بسیار چشمگیری برخوردار باشند. به عنوان مثال، لنز  کیت AF-P Nikon 18-55mm می تواند به بزرگنمایی حدود 1: 2.6 (0.38x) برسد و دوربین Canon 24-70mm f / 4 حتی به بزرگنمایی 1: 1.4 (0.71x) نیز فراتر می رود.

این بزرگ نمایی بیشتر از چیزی است که با بسیاری از لنزهای به اصطلاح “ماکرو” از تولید کنندگان دیگر دریافت می کنید! با استفاده از هر یک از این لنزها، می توانید از نزدیک از سوژه های بزرگتر مانند گل، مارمولک، سنجاقک و … عکس بگیرید بدون اینکه هزینه ای برای یک لنز ماکرو اختصاص دهید.

لنز Nikon 300 mm f / 4D علی رغم اینکه از نظر فنی یک لنز “ماکرو” نیست، به دلیل توانایی در نمای نزدیک مشهور است.

زمینه دیگر که بزرگنمایی در آن اهمیت دارد، کشف عمق میدان شماست. مهم نیست که از چه لنزی استفاده می کنید، عمق میدان شما در بزرگ نمایی بسیار کم خواهد بود و هنگامی که در بزرگنمایی 1: 1 و بیشتر باشید، به طور چشمگیری از بین می رود. عمق میدان در عکاسی ماکرو چگونه تنظیم شود؟

بزرگنمایی در لنز دوربین

این به این دلیل است که با بزرگنمایی و تمرکز نزدیک عمق میدان کاهش می یابد. از آنجا که می توان بزرگنمایی را ترکیبی از فاصله کانونی و فاصله کانونی تصور کرد (و حتی از نظر ریاضی بیان کرد)، هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد: بزرگنمایی های بزرگ دارای عمق میدان کم هستند.

اگر می دانید در چه بزرگنمایی ای به سر می برید، در مورد عمق میدانی که می توانید بدست آورید، ایده خوبی خواهید داشت. به عنوان مثال ، من می دانم که وقتی در بزرگنمایی 1: 1 هستم، برای به دست آوردن عمق میدان کافی و شاید حتی f / 22، باید از دیافراگم حداقل f / 16 استفاده کنم. با کمی تمرکز به عقب – مثلاً بزرگنمایی 1: 2 – استفاده از f / 8 یا f / 11 به جای آن ، برای همان عمق میدان امکان پذیر است

عکاسی با دود رنگی

عکاسی با دود های رنگی یا بمب دود زا : عکاسی هنری است که نیاز به خلاقیت بالایی دارد و همین که شما یک دوربین و لنز با کیفیت را با گران ترین ابزار ها استفاده کنید هر گز کفایت نمی کند بلکه گاهی حتی با یک دوربین موبایل هم می توانید عکس هایی خلاقانه بگیرید که بیننده را مجذوب خود کند. در واقع همین عنصر خلاقیت است که شاید حرفه ای ترین عکاس ها را از مبتدی هایی که گران ترین ابزار ها را استفاده می کنند جدا می کنند.

یکی از راه های مناسب برای خارج کردن عکس ها از حالت کسل کننده و یا کلیشه ای استفاده بهینه از المان هایی است که می توانند تاثیر مثبتی در بیننده داشته باشند برای مثال دیگر پرتره های ساده مانند گزشته طرفدار ندارند و باید کمی با استفاده از روش های خاص مانند بمب های دود زا یا دود های رنگی و …جذابیت آن ها را بیشتر کرد.  در این مقاله هم قصد داریم تکنیک های عکاسی با دود های رنگی یا دودزا های رنگی را بررسی کنیم.

خرید بمب دود زا رنگی برای عکاسی

بمب های دور رنگی متنوعی در بازار پیدا می شود و مدل های بسیار مختلفی دارند که شاید همه آن ها به کار شما نیایند. بعضی از نمونه ها به شکل قوطی بوده و بعضی دیگر شکلی شبیه نارنجک دارند.

شما باید در ابتدا فاکتور های مهمی را پیش از خرید بمب دودی در نظر داشته باشید.

خرید بمب دود زا رنگی برای عکاسی

زمان دودزایی یا سوختن

طبیعتا زمانی که بمب ها قادرند دود را پخش کنند بسیار مهم است و آن هایی که طول دودزایی بیشتری دارند گران تر هستند. بهتر است حد اقل زمان 2 دقیقه را در نظر دشته باشید و یک بمب مناسب بخرید که بتواند چند شات دوام آورد.

تراکم دودی

تراکم دود و یا غلضت آن یک مسئله مهم دیگر است البته دقت کنید که آن بمبی که دودی متراکم تر دارد لزوما بهتر نیست و گاهی نیاز است که شما یک مه کم رنگ و نازک را ایجاد کنید. بنابرین باید ببینید که چه قابی را می خواهید ثبت کنید و سپس تراکمی که نیاز است را بخرید. البته در ابتدا بهتر است دود های با غلظت های گوناگون را بخرید تا در کل با این مفهوم آشنا شوید و تصور خوبی از میزان تراکم هر دود داشته باشید.

برای روشن کردن و یا فعال سازیبمب دود شما به یک فندک نیاز دارید در برخی مدل ها نیز کشیدن یک سیم کافیست. البته این بمب ها قیمت بالاتری هم دارند. البته این نحوه فعال سازی زیاد مهم نبوده و شما باید دقیق دستور العملی که نوع بمب شما دارد را دنبال کنید.

آموزش عکاسی با بمب های دود رنگی

پیش از اینکه حتی اقدام به خرید بمب ها کنید باید به خوبی برنامه ریزی کنید و سوژه خود را تعیین کنید و کادری که قرار است در آن عکاسی کنید را تصور کنید و یا حتی به محل عکاسی رفته و به خوبی آن جا را بررسی کنید. در انتخاب رنگ دود هم باید دقت بالایی به خرج دهید و سعی کنید رنگی را بخرید که با حسی که می خواهید تصویر شما الفا کند هماهنگ باشد برای مثال برخی رنگ ها مانند قرمز بهتر می توانند حس خشم را منتقل کنند و یا رنگ زرد حس شادابی را منتقل می کند. البته ترکیب رنگی کل ست و صحنه شما نیز بسیار مهم است. خرید چند رنگ نزدیک به هم توصیه می شود تا بتوانید از آن ها در چندین شات استفاده کنید و در نهایت بهترین عکس هایی که می گیرید را از میان کل تصاویر انتخاب کنید.

آموزش عکاسی با بمب های دود رنگی

پیش از شروع عکاسی حتما شرایط جوی را در نظر داشته باشید باد حتی به صورت ملایم هم می تواند اثر بمب دود رنگی شما را خنثی کند بهتر است در زمانی کار کنید که باد نمی آید. اما اگر نیاز است تا مسیر دود را کنترل کنید از یک پنکه باتری خود کوچک هم می توانید استفاده کنید.

از آن جا که مدت زمان سوختن بمب کوتاه است منطقی است که پیش از فعال سازی آن کل کار ها نظیر چیدن صحنه و تنظیم کردن دوربین را انجام دهید پس با سوژه خود کاملا هماهنگ باشید و نوردهی ایزو و…دوربین خود را با توجه به شرایط کلی نور محیط تنظیم کنید. ترکیب بندی را هم تعیین کنید. البته ممکن است در بین شات ها هم کمی جا به جا شوید و تغییر زاویه بدهید. برای اینکه بهتر با اصول زاویه دید در عکاسی آشنا شوید این مقاله را بخوانید. برای جذاب تر شدن کار می توانید از فلاش های خارجی و یا نور های دائم نظیر رینگ لایت عکاسی هم استفاده کنید.

سایر تکنیک های عکاسی با بمب های دود زا

اگر می خواهید حرکت را در تصویر خود نشان دهید می توانید به سوژه بگویید که به آرامی و با سرعت خیلی کم بمب را در دست خود به یک سمت حرکت دهد.

ژست گرفتن سوژه شما بسیار مهم است و باید با توجه به سایر المان های در عکس و همچنین حسی که می خواهید در عکس القا شود ژست گرفته شود. اصول ژست گرفتن در عکاسی را می توانید در این بخش دی جی 24 مطالعه کنید.

سرعت شاتر را روی سرعت های بالا و سریع ست کنید چرا که دود معمولا سریع حرکت کرده و شما می خواهید با شفافیت بالا بافت دود را هم ضبط کنید. البته با کاهش سرعت شاتر و بستگی به کادری که دارید می توانید یک عکس جالب ثبت کنید.

تکنیک های عکاسی با بمب های دود زا

ابزار ها و تجهیزاتی که برای این سبک عکاسی نیاز دارید را فراموش نکنید :

 • چند عدد بمب ترجیحا در رنگ های مختلف
 • فندک
 • تجهیزات نورپردازی
 • پنکه
 • استفاده از سه پایه دوربین
 • یک سطل فلزی
 • آب

برای پیش رفتن درست پرسه عکاسی حتما نحوه استفاده از بمب را به مدل خود بگویید و سعی کنید تمام نکات ایمنی که در ادامه گفته می شود را رعایت کنید و خطرات احتمالی را با سوژه در میان بگذارید تا با کنترل بهتری عکاسی را انجام دهید.

نکات ایمنی در عکاسی با بمب های دود رنگی

هرگز بمب های خود را در یک محیط مرطوب نگذارید چرا که رطوبت محتویات داخلش را خراب کرده و یا واکنش های شیمیایی غیر منظره ای را در آن ها فعال می کند که سبب منفجر شدن می شود. در صورتی هم که از تاریخ تولید بمب خیلی گزشته است و به اصطلاح خشک شده است نباید از ان استفاده کنید. یک سطح زباله کوچک همراه خود داشته باشید تا پس از به اتمام رسیدن دود هر بمب آن را در سطح بیندازید و رویش آب بریزید.

نکات ایمنی در عکاسی با بمب های دود رنگی

برای اینکه از سوختگی دست جلوگیری کنید بمب را از انتها در دست نگه دارید و دز حین فعال سازی هم آن را به سوی صورت خود و یا دیگر بخش های بدن نگیرید.  وقتی بمب را فعال کردید اما تا 2 ثانیه یا چند ثانیه اتفاقی رخ ندارد و دودی خارج نشد عقب بمانید چرا که این یکی از نشانه های مفجر شدن بمب در اثر رطوبت است.

همیشه یک کیت کمک های اولیه در کیف خود داشته باشید. ابزار لازم برای خاموش کردن آتش را هم همراه داشته باشید یک کپسول آتش نشانی بسیار کوچک هم کفایت می کند.

ایجاد شدن لکه در لباس هایی که رنگ روشن دارند امری دور از انتظار نیست اما اگر می خواهید لکه ها کمتر باشند و کمرنگ تر مستقیم دود را سمت شخص نگیرید

عکاسی پاناروما

در این مقاله ما قصد داریم شما را کمی بیشتر از قبل با عکاسی پانوراما و راه و روش آن آشنا کنیم و به شما یاد خواهیم داد که چگونه با دوربین های کامپکت و دیجیتال slr عکس های زیبای پانوراما را ثبت کنید. تکنیک های عکاسی پانوراما شامل دو بخش است؛ ثبت تصویر از یک منظره و صحنه خاص و دوم به هم چسباندن این تصاویر در یک نرم افزار مانند فتوشاپ. با دی جی 24 همراه باشید.

عکاسی پاناروما

تاریخچه عکاسی پانوراما

این روش که با نام عکاسی واید فرمت نیز شناخته میشود و یکی از مهم ترین تکنیک های عکاسی است چند تصویر را بهم وصل می کند تا یک عکس واید به وجود بیاید. واژه پانوراما ریشه در فرهنگ یونان دارد که به معنای «تمام منظره دید» می باشد. برای اولین بار نقاش هایی که قصد داشتند تمام منظره پیش روی خود را با قلم خود در کاغذ بکشند باعث شد تا این تکنیک ابداع شود.

تاریخچه عکاسی پانوراما

تقریبا میتوان گفت اولین تصاویر پانوراما از طریق به هم چسباندن عکس های آنالوگ خلق شدند اما از آن جایی که تراز کردن دقیق این عکس ها توسط دست بسیار دشوار بود نتیجه نهایی از کیفیت لازم برخوردار نبود. پس از اتقلاب صنعتی و اختراع رایانه های شخصی و گسترده شدن دوربین های دیجیتال و نرم افزار های عکاسی، به هم چسباندن این گونه عکس ها توسط این دسته از نرم افزارهای عکاسی کار را خیلی آسان کارکرده است.

شما با استفاده از تکنیک های مناسب در زمینه ی عکاسی میتوانید تصویر های پانورامای نسبتا بی نظیری را با رزولوشن بسیار بالا ثبت کنید. برخی عکاسان دنیا هر روز صدها تصاویر را ویرایش میکنند و عکس ها را به هم می چسبانند تا تصاویر های پانوراما با رزولوشن بالایی (گیگاپیکسل) خلق کنند. در حال حاضر این تکنیک در میان مردم و عکاسان زبردست دنیا بسیار محبوب است و علاوه بر عکاس های طبیعت، عکاس های هنر معماری و شهری نیز به آن علاقه مند هستند.

انواع عکاسی پانوراما

وقتی حرف از پانوراما می شود همه سریع یک عکس واید عمودی و یا افقی را تصور میکنند اما به نظر من همیشه اینطور نیست و اگر با چسباندن چند عکس به هم قصد این را داشته باشیم تا نتیجه یک عکس مربعی با رزولوشن بسیار بالا را ببینیم این عکس ما هنوز هم یک عکس پانوراما باقی خواهد ماند.

1- پانورامای واید (عریض)

هر تصاویری که شبیه به یک عکس واید باشد و کمتر از 180 درجه از منظره ی مقابل را نیز پوشش دهد را میتوان یک پانورامای واید خواند. معمولا این نوع تصویر میتواند دقیقا شبیه به یک عکس واقعی باشد اما از چند عکس تشکیل شده باشد و به همین دلیل رزولوشن بیشتری داشته باشد.

پانورامای واید (عریض)

2- پانورامای ۱۸۰ درجه

عکس های پانورامایی که 180 درجه از دید مقابل را پوشش بدهند در این دسته بندی قرار خواهند گرفت. این پانوراما ها بسیار عریض هستند و یک محدوده بسیار وسیع را شامل میشوند.

پانورامای ۱۸۰ درجه

3- پانورامای ۳۶۰ درجه

عکس های پانورامایی که 360 درجه از منظره را پوشش بدهند این تصاویر به شدت واید هستند و تمام صحنه را در یک عکس ثبت میکنند.

پانورامای ۳۶۰ درجه

4- پانورامای کروی

این گونه از پانوراما همان پانورامای 360 درجه است که با تکنیک های گوناگونی از ویرایش های متفاوت و با کمک نرم افزارهای ویرایش عکس، به عکس های کروی ( در اصطلاح عکس های سیاه ای ) تبدیل می شوند.همه ی عکس های پانوراما میتواند در یک یا الی چند ردیف (ثبت چند عکس با فاصله کانونی بالا برای افزایش رزولوشن) گرفته شوند. مانند اولین عکس در این مقاله.

پانورامای کروی

آموزش عکاسی پانوراما

اولین گام برای ثبت عکس پانوراما این است که کادر خود را مشخص کنید و اینکه از چه چیزی می خواهید عکاسی کنید. روش عمودی نسبت به افقی بسیار بهتر است چرا که تصویر رزولوشن بیشتری خواهد داشت و در مقابل روش افقی با کراپی که در پروسه ساخت صورت می گیرد رزولوشن کمتری دارد.

المان های متحرک را در نظر داشته باشید و در صورتی که در یک فضای باز طبیعی کار می کنید باد را هم بررسی کنید.برگ های درخت و سبزه ها و ….که ممکن است به خاطر وزش شدید باد حرکت کنند می توانند عکس شما را خراب کنند. بهتر است در این مواقع عکاسی نکنید. حتما از یک سه پایه استفاده کنید و آن را در یک مکان محکم و تراز قرار دهید.

آموزش عکاسی پانوراما

اگر بدون سه پایه و با دست عکاسی می کنید از ویو فایندر یا چشمی استفاده کنید و دوربین را نزدیک صورت بگیرید. تنظیمات دوربین را طبق چیزی که در ادامه می گوییم ست کنید. فوکوس خودکار را غیر فعال کنید دی جی 24 بزرگترین عرضه کننده سه پایه دوربین عکاسی قیمت مناسب در کشور.

برای ثبت عکس نقطه ای که می خواهید کادر شروع و تمام شود را بر گزینید. برای شروع دوربین را در سمت چپ کادر قرار دهید و اولین شات را ثبت کنید حتما نقطه فوکوس مرکزی را به خاطر بسپارید و دوربین را به حدی به سمت راست ببرید که این نقطه فوکس در لبه قاب بعدی شما واقع شود. این روش 50 درصد از عکس پیشین را پوشش داده باعث وجود همپوشانی می شود که ادیت کردن را راحت تر خواهد کرد. البته دقت کنید که مقدار هم پوشانی حتما نباید 50 درصد باشد و شما 20 تا 30 درصد را هم می توانید در نظر داشته باشید.

در صورتی که تریپاد ندارید و یا به هر دلیلی با دستان خود کار می کنی سعی کنید ارنج های خود را نزدیک به بدن نگه داشته و بالاتنه را خیلی ارام حرکت دهید. باز هم تکرار می کنیم که دوربین را نزدیک به سر خود نگه دارید.

تجهیزات دوربین برای عکاسی سراسرنما

لنز : بهترین انتخاب برای عکاسی پانوراما لنزهای زوم هستند و شما علاوه بر آن که با استفاده از لنزهای فیکس هم میتوانید عکس پانوراما بگیرید؛ توانایی تغییر فاصله کانونی دوربین انتخاب های زیادتری در اختیار شما قرار میدهند. درحال حاضر شما با داشتن یک لنز زوم در موقعیتی که حرکات شما محدود هستند کمک بیشتری به شما میکند. هم اکنون اگر از دوربین DSLR استفاده میکنید، از هر لنز وایدی میتونید مثل ۱۸-۵۵ یا ۱۸-۲۰۰ استفاده کنید. لنزی که توسط نیمی از مردم در نظرسنجی انتخاب شده بود لنز نیکون 24-70mm f/2.8G IF-ED AF-S می باشد

تجهیزات دوربین برای عکاسی سراسرنما

فیلتر : طبق تجربه هایی که بنده به شصه داشتم به شما دوستانم پیشنهاد میکنم که برای عکاسی پانوراما از هیچ فیلتری استفاده نکنید. معمولا تا زمانی که داشتن یک فیلتر شفاف کناره های تصویر را تیره نکند مشکلی به وجود نمیاد اما بنده توصیه میکنیم که از لنز های  پولاریزه دایره‌ای استفاده نکنید. این لنزها همانند عکس های زیر تصویر شما خراب میکند

سه پایه : در عکاسی داشتن سه پایه چندان مهم به شمار نمیاد اما برای اینکه در عکاسی نتریج بهتری را بدست بیاوریم؛ میتوانیم از هر سه پایه محکمی که میخواهید استفاده کنید اما باید بر این مطمئن باشید که هد سه پایه به اندازه مورد نیاز منعطف باشد که بتواند به راحتی آن را حرکت بدهید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی پانوراما

همیشه سعی کنید تنظیمات دوربین را به صورت دستی وارد کنید ثبات نوردهی مهم ترین چیزی است که باید به آن توجه کنید. صرف نظر از اینکه احتمال دارد بخش هایی از عکس شما خیلی تاریک یا بسیار روشن باشند، در همه ی عکس ها باید از یک اندازه نوردهی استفاده کنید. به همین دلیل بنده معمولا از حالت دستی برای عکاسی استفاده میکنم تا کوچک ترین تغییری در نوردهی عکس ها به وجود نیاید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی پانوراما

تنظیم لنز روی فوکوس دستی: اگر شما دوستان از دوربین دیجیتال SLR استفاده می کنید،فوکوس لنز خود را بر روی یک شی در دوردست ( بی نهایت یا نزدیک بی نهایت ) تنظیم کنید و بعد آن را بر  روی حالت فوکوس دستی قرار داده تا فوکوس دوربین در تمام عکس هایی که می گیرید باید ثابت باشد. حتما مطمئن باشید که ایزو خودکار غیرفعال شده باشد و مقدار ایزو را نیز روی مقدار پایه دوربین که اکثر اوقات یک مقداری بین ۱۰۰ یا ۲۰۰ است تنظیم کنید.

دیافراگم و سرعت شاتر در پانوراما

در این عکاسی باید تمام قسمت های عکس در فوکوس باشند و به همین دلیل باید مواظب باشین که دیافراگم به صورتی تنظیم شده باشد که همه ی عناصر تصویر از جمله پیش زمینه در فوکوس هستند. بسته به فاصله کانونی لنز شما باید دیافراگم را حداقل روی f/8 یا f/10 تنظیم کنید. بعد از تنظیم دیافراگم سرعت شاتر را منطبق با عددی که نورسنج دوربین نشان میدهد تنظیم کنید.

نورسنجی: نورسنجی را بر تاریک‌ترین یا روشن‌ترین نقطه تصویر انجام ندهید و تلاش خود را بر روی این بگذارید که یک نقطه میانگین پیدا کنید و سرعت شاتر را برای همه ی تصاویر منطبق با  آن تنظیم کنید. و سپس چند عکس نمونه گرفته و مطمئن شوید که عکس‌ها خیلی روشن و یا خیلی تیره نباشند.

دیافراگم و سرعت شاتر در پانوراما

فاصله کانونی لنز: لنزهای التراواید و واید با فاصله کانونی کمتر از ۲۴-۲۸ میلیمتر روی حسگرهای فول فریم و کمتر از ۱۶-۱۸ میلیمتر روی حسگرهای کراپ مشکلاتی مثل پیچیدگی و انحنا دارند و به همین دلیل هم اندازه کردن و به هم چسباندن این عکس‌ها بسیار سخت است. لنز های 28 تا 50 میلیمتری از طرفی مشکلات کمتری دارند و کاربران از استفاده آن ها رضایت کامل داشته اند.

تکنیک های مهم عکاسی پانوراما

بخشی که میخواهید عکسی را آن ثبت کنید مشخص کنید و سپس اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که قصد دارید از چه چیزی عکاسی کنید. بهترین گزینه برای عکاسی پانوراما ،عکاسی از بالا به پایین است.

اگر در حین عکاسی با سه پایه عکاسی می کنید سه پایه را روی یک سطح محکم قرار دهید و آن را تراز کنید. مطمئن شوید که میتوانید بدون هیچ تغییری زاویه دوربین را به درستی از راست به چپ حرکت بدهید. اما اگر از سه پایه   استفاده نمی کنید حتما از منظره یاب دوربین کمک بگیرید. نقاط شروع و پیان را مشخص کرده و آن ها را به خاطر بسپارید زاویه دید در عکاسی یکی از مهم ترین فاکتور های زیبا کردن تصاویر است و باید بدانید که از چه نقطه دیدی کار می کنید وکدام زاویه بهترین برای یک منظره است.

تکنیک های مهم عکاسی پانوراما

دوربین را به طرف نقطه شروع در سمت چپ تصویر بگیرید و اولین بار عکس گرفته و محل نقطه فوکوس مرکزی را به خاطر بسپارید و دوربین را به اندازه ای به طرف راست حرکت بدهید تا این نقطه در مرکز لبه کادر قرار بگیرد. با این راه کار جدید؛ 50 درصد از عکس قبلی را پوشش می دهد. خب حالا دوباره یک عکس دیگر بگیرید و این راه پروسه را به قدری تکرار کنید که به نقطه پایانی برسید.

اگر میخواهید روی دست عکس پانوراما بگیرید، آرنج های خودتان را نزدیک به بدنتان نگه داشته و بالا تنه ی خودتان را به آرامی حرکت بدهید. در تمام مدت هم سعی کرده تا دوربین خود را نزدیک به سر خود نگه دارید. زیرا با این کار تاثیر خطای اختلاف منظر را تا جای ممکن کم میکند. اگر در نزدیکی شما شی خاصی وجود دارد و قصد دارید تاثیر خطای اختلاف منظر را کمتر کنید برای این کار تنها کافی است وسط لنز را با انگشت اشاره و شست نگه داشته و بدون حرکت دادن بازوی خودتان عکاسی کنید

سایر نکات مهم در عکاسی پانوراما

از دیگر ابزار هایی که می توانید برای بهتر کار کردن در سبک پانوراما از آن ها استفاده کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد

تراز اسپریت

اگرچه باز هم می توان بدون داشتن یک تراز عکس خوبی را ثبت کرد اما با یک تراز می توانید بسیار دقیق تر کار کنید و بدون انحراف عکس های خود را به هم بچسبانید.برخی از اسپریت تراز به سه پایه و برخی دیگر به هات شو دوربین وصل می شوند.

سایر نکات مهم در عکاسی پانوراما

نرم افزار های کاربردی در ساخت پانوراما

اولین نرم افزار که در ساخت پانوراما استفاده می شود فوتو شاپ است البته دیگر برنامه ها نظیر ادوبی ایلاستریتور نیز می توانند بسیار مفید واقع شوند. شما کافیست کمی کار کردن با این دو برنامه را یاد بگیرید تا هم در این زمینه وهم  …بتوانید ادیت هایی زیبا را انجام دهید. البته یک نرم افزار دیگر نیز به نام PTGui وجود دارد که در این سبک عکاسی بسیار محبوب است و این برنامه به صورت اختصاصی برای کنار هم قرار دادن عکس ها برنامه نویسی شده است و عملکردی مثال زدنی دارد.

فیلتر های GND

گاهی اوقات که یک خط افق سخت مثل کوه را در پیش رو دارید می توانید از فیلتر های جی ان دی استفاده کنید البته حتما از ثبات دوربین مطمئن شوید و سپس فیلتر را به کار ببرید.

عکاسی ضد نور

عکاسی ضد نور

عکاسی ضد نور یا سیلوئت یا سایه نما یکی از محبوب ترین سبک های عکاسی می باشد که می توانید با آن تصاویر بسیار زیبایی را خلق کنید که کمتر جایی دیده شده باشند و سوژه ها را به شکل دیگری در تصویر نشان دهید. عکاسی به این روش یکی از بهترین راه ها برای انتقال حس راز آلود بودن و یا احساسات خاص به بینند است و این تصاویر گاها می تواند داستان را بسیار بهتر نسبت به عکس های معمولی بیان کنند. در واقع از آن جا که این تصاویر چیز واضحی به بیننده نشان نمی دهند وی را وادار به فکر کردن می کنند

آموزش عکاسی ضد نور یا سیلوئت

عکاسی سایه نما با قرار دادن سوژه در برابر یک منبع نوری گرفته می شود و شما دوربین را به گونه ای تنظیم می کنید که اکسپوژر را بر طبق روشن ترین بخش قاب یعنی بک گراند ست کند و سوژه را در نظر نگیرد با اینکار سوژه تاریک و یا مانند یک سایه ثبت می شود برای گرفتن عکس به این صورت روش های متعددی بیان شده است اما راحت ترین و ساده ترین آن ها را در ادامه مقاله بررسی خواهیم کرد.

آموزش عکاسی ضد نور یا سیلوئت

انتخاب درست سوژه

طبیعتا هر چیزی می تواند به عنوان سوژه در این سبک بر گزیده شود از جاندار گرفته تا اشیا. اما سوژه ای که انتخاب می شود باید یک شیپ یا شکل مشخص داشته باشد که در حالت 2 بعدی بیننده را جذب کند و به نوعی  بتوان تشخیص داد که سوژه چیست. در این سبک شما نمی توانید از رنگ ها و تون رنگی سوژه و یا بافت آن استفاده کنید و شکل بدنه آن اهمیت بسیار بالایی را پیدا می کند.

نورپردازی در عکاسی سیلوئت

بسیاری از دوربین ها یک فلاش داخلی دارند و معمولا در حالت خودکار این فلاش کار می کند و با زدن دکمه شاتر نور را روی سوژه می تاباند. اینکار ممکن است در عکاسی ضد نور کادر شما را خراب کند چرا که باید در جلوی سوژه نور اندکی وجود داشته باشد و در واقع نوری به سوژه تابیده نشود تا انعکاسی هم در سنسور دوربین نداشته باشد. پس بهتر است فلاش را خاموش کنید.

نورپردازی در عکاسی سیلوئت

جهت نور پردازی در سبک عکاسی ضد نور شما آپشن های مختلفی را در پیش خواهید داشت اگر در روز و در محیط آزاد عکاسی می کنید خورشید می تواند بهترین انتخاب باشد کافیست سوژه بین شما ( دوربین ) و خورشید قرار  بگیرد و تنظیمات گفته شده را ست کنید و در نهایت دکمه شاتر را بزنید اما نگران نباشید می توانید از منبع های مختلف نورپردازی یعنی فلاش ها و..نیز استفاده کنید.دقت کنید که رینگ لایت های عکاسی قدرتمند که گران قیمت هستند و نور پایدار دارند گزینه بهتری نسب به نور های لحظه ای و فلاشر هستند و در کل نور پایدار برای این سبک بهتر است چرا که اجازه ترکیب بندی بهتر و تنظیم پوژ سوژه را در زمان کمتری می دهد.

ترکیب بندی در عکاسی سیلوئت

کامپوزیشن در بیان داستان و انتقال حس بسیار تاثیر گذار است و باید به گونه ای این ترکیب بندی را انجام دهید که سوژه شما در جلوی یک پس زمینه ساده و روشن بایستد. اگر منبع نور شما مصنوعی است بهترین کار پنهان کردن آن پشت سوژه است اگر بیشتر از یک شی در کادر وجود دارند تفکیک کردن آن ها و مشخص بودن هر کدام بسیار مهم است به خصوص اگر می خواهید همه آن ها را به صورت سایه نما ثبت کنید. استفاده از قانون یک سوم توصیه می شود . سعی کنید کادر را زیاد شلوغ نکنید و دید بیننده را به سمت سوژه اصلی هدایت کنید. در صورت امکان از خط افق و یا خطوط هادی هم می توانید استفاده کنید.

انتخاب زاویه دید در عکاسی سیلوئت بسیار مهم است شاید فکر کنید که تنها مشخص بودن شکل سوژه مهم است اما اینگونه نبوده به خصوص اگر در یک محیط آزاد و بیرون از استودیو کار می کنید.

ترکیب بندی در عکاسی سیلوئت

الگو ها را در فضای باز فراموش نکنید می توانید با خود نور الگو های سایه ای زیادی ایجاد کنید و صحنه را از حالت یکنواختی خارج کنید.

عکاسی ضد نور خودکار

دوربین های بدون آینه و DSLR بازار تنظیمات خودکار گسترده ای دارند و مدل های جدید تر هوشمند تر هم شده اند و نیاز به اعمال تنظیمات به صورت دستی را تا حد زیادی از بین برده اند و خیلی از آن ها نور سنج خودکار داشته و می توانند در یک عکس به گونه ای نوردهی را ست کنندکه همه بخشهای آن یکنواخت باشند. اما یک مشکل اینجا پیش می اید وآن این است که این دوربین سوژه را هم نورپردازی می کند و شما به راحتی نمی توانید عکس ضد نور خوبی بگیرید. به همین خاطر باید دوربین را گول بزنید!

یعنی دوربین را در یک نقطه روشن تر قرار دهید و شاتر را تا نیمه فشار دهید و سپس قاب را آن گونه که باید چیده و شاتر را تا آخر بزنید با توجه به تنظیمات اکثر دوربین های محبوب بازار ایتکار جواب می دهد. بعضی دوربین ها نیز از مکانیزم اسپات یا مرکزی استفاده می کنند که این مکانیزم نور صحنه را از وسط و یا نقطه مرکزی فریم حساب می کند و به این شکل می تواند دقیقتر نقطه روشن هر کادر را گرفته و نوردهی بهتری داشته باشد.

عکاسی ضد نور خودکار 

یکی دیگر از شیوه های ثبت عکس سیلوئت حالت دستی دوربین است که باید با سرعت شاتر و دیافراگم کار کنید تا بتوانید به راحتی به این صورت کار کنید . سرعت شاتر را یک یا دو گام نسبت به حالت خودکار کمتر کنید و از فوکوس برکتینگ هم استفاده کنید و سپس شات هایی با نوردهی های مختلف ثبت کنید.

فوکوس در عکاسی سیلوئت

در فوکوس بودن سوژه در عکاسی ضد نور بسیار مهم است بهتر است سوژه کامل در فوکوس باشد اما وقتی که شما شاتر را تا نیمه فشار می دهید یعنی که دوربین روی بک گراند فوکوس کند و این می تواند مشکل زا باشد. برای حل این مشکل از فوکوس دستی استفاده کنید و پیش از انجام نورسنجی فوکوس را در ان نقطه ای که می خواهید تنظیم کنید.

روش دیگر هم استفاده از دیافراگم است و به کمک آن افزایش دادن عمق میدان تا بیشترین حد ممکن است یعنی برای اینکار دریچه دیافراگم را تا حد ممکن بسته و بخش های بیشتری از پیش و پس زمینه در فوکوس قرار بگیرند.