لنز مناسب عکاسی صنعتیedit نوشته شده در تاریخ

عکاسی صنعتی به نوع خاصی از عکاسی کاملا حرفه ای گفته می شود که در آن عکاس به صورت علمی و با مهارت ویژه ای از سوژه عکس برداری کرده و از عکس های گرفته شده در طراحی کاتالوگ، بروشور و… استفاده می شود. عکاسی صنعتی نیز مانند سایر شاخه های عکاسی حرفه ای با تنظیم نور، زاویه و ذوق هنری عکاس رابطه نزدیک و مستقیمی دارد. در این مقاله قصد داریم تا چندین لنز مناسب عکاسی صنعتی را به شما معرفی کنیم.

اگر بخواهیم که بهترین لنز را برای عکاسی صنعتی انتخاب کنیم مسلما کار بسیار سختی پیش روی خواهیم داشت به همین دلیل در این مقاله ابتدا این موضوع را بررسی می کنیم که عکاس تبلیغاتی از لنز عکاسی چه انتظاری دارد و کدام لنز ها می توانند این انتظارات را برآورده کنند. برای اینکه متوجه شویم به چه لنزی احتیاج داریم لازم است تا برخی از موارد را مانند اندازه شی ، تنظیمات نور ، محل قرار گیری دوربین و… را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم لنز مورد نظر خود را پیدا کنیم.

اگر این موارد را در نظر بگیرید متوجه خواهید شد که اکثر لنز های موجود می توانند عکاسی خوبی از اجسام بدون جان انجام دهند چرا که عکاسی از اجسام بدون جان معمولا در دیافراگم بالا انجام می شود و هم چنین نیازی به سیستم های فوکوس پیشرفته نیز نمی باشد و با توجه به اینکه اغلب هم از روی سه پایه عکاسی انجام می پذیرد عملا متوجه خواهید شد که با لنز خود می توانید عکس های با کیفیت تهیه کنید. در واقع دو نکته اصلی در مورد عکاسی از اجسام بی جان وجود دارد که عکاس از لنز انتظار دارد یک اینکه در محدوده f8-f11 شارپ باشد و دوم برای طول کانونی شی مناسب باشد .

لنز دوربین مناسب عکاسی صنعتی

نیاز کاری در عکاسی مسئله ی بسیار مهمی است گاهی اوقات در یک روز از شما خواسته می شود تا به عنوان مثال از چندین مدل لباس از زاویه های مختلف عکس بگیرید . در چنین شرایطی برای جلوگیری از هدر رفت وقت به یک لنز زوم احتیاج دارید که مجبور نشوید سه پایه را زیاد تکان دهید . در چنین شرایطی لنز های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

لنز سیگما 24-105mm f/4 DG OS HSM Art که با فاصله کانونی خود و المنت های پیشرفته اش ار محبوب ترین نمونه های سیگما بوده و عملکردی فوق العاده از خود در این سبک به خصوص و پیچیده عکاسی نشان داده است.

لنز سیگما 24-105mm f/4 DG OS HSM Art

لنز کانن EF 24-105mm f/4L IS که مانند نمونه قبلی بوده و در صورتی که طرفدار این بنرد هستید می توانید این نمونه را تهیه کنید. هم این مدل و هم مدل قبلی در نور کم نیز می تواندد به خوبی تصاویری با کیفیت بگیرند.

لنز دوربین مناسب عکاسی صنعتی

لنز نیکون AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR که از رینج واید تا تله را پشتیبانی می کند نیز انتخابی هوشمندانه منی تواند تلقی شود. تکنولوژی پیشرفته ا یکه نیکون در آن به کار برده است تصاویری شارپ و شفاف را خلق می کند.

لنز نیکون AF-S NIKKOR 24-120mm f4G ED VR عکاسی صنعتی

بهترین لنز های ماکرو در عکاسی صنعتی

لنز های ماکرو به لنز هایی گفته می شوند که خصوصیات سایر لنز ها را داشته و علاوه بر آن قابلیت عکاسی از نمای کلوز آپ را نیز از اجسام دارا هستند . عکاسی ماکرو به عنوان مثال در جواهرات در فاصله ای حدود 30 سانتی متر انجام می شود. نکته مثبتی که در مورد لنز های ماکرو بدون در نظر گرفتن هزینه های آن وجود دارد این نکته است که شارپنس همه آنها عالی می باشد.

Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro 1:1 VC USD

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Nikon AF-S VR Micro-NIKKOR 105mm f/2.8G IF-ED

Sigma 180mm f/2.8 APO Macro EX DG OS HSM

Nikon AF Micro-NIKKOR 200mm f/4D IF-ED

Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM

اگر قصد خرید تنها یک لنز را دارید توصیه ما به شما این است که یک لنز ماکرو در محدوده کانونی 100 میلی متر تهیه کنید چرا که ارزش بسیار بالایی دارد و محدوده کاربرد آنها نیز وسیع است .

بهترین لنز های ماکرو در عکاسی صنعتی

لنز تیلت شیفت برای عکاسی صنعتی

لنز تیلت شیفت یا شیب متغیر به لنز هایی گفته می شود که با ساختار فیزیکی خاصی که دارا هستند می توانند صفحه کانونی عکس را تغییر داده و در نهایت پرسپکتیو را تغییر دهند و یا به عبارت دیگر اصلاح کنند. این لنز عمدتا در عکاسان معماری استفاده می شود و از جمله لنز های مشهور در عکاسی صنعتی به شمار می روند .

لنز تیلت شیفت برای عکاسی صنعتی

در پایان و به عنوان نتیجه گیری باید گفت که این نکته را همواره مد نظر قرار داشته باشید که قدرت اصلی یک عکس ناشی از خلاقیت عکاس می باشد و گاهی اوقات با لنز های معمولی نیز می توان عکس های بسیار خوبی تهیه کرد . بنابراین با توجه به دلایل ذکر شده در ابتدا مطلب اگر قصد عکاسی صنعتی دارید نیازی نیست که فکر خود را خیلی مشغول لنز کنید و با خرید یک لنز متناسب با کار خود می توانید بدون هیچ دغدغه ای شروع به عکاسی حرفه ای کرده و خلاقیت خود را به نمایش بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.