مقایسه ی لرزشگیر دیجیتال و لرزشگیر اپتیکال edit نوشته شده در تاریخ
5/5 - (3 امتیاز)

تفاوت لرزشگیر دیجیتال و لرزشگیر اپتیکال : شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در حین عکاسی متوجه لرزش دست های خود شده اید . لرزش دوربین باعث میشود لنز عملکرد صحیح خود را از دست بدهد ،که این امر به طور مستقیم در شارپ بودن و وضوح تصویر تاثیر گذار است. در صورت لرزیدن دست نوری که از لنز وارد دوربین می شود به نسبت محور نوری خم می شود همین عامل سبب خراب شدن عکس ها می شود

 اما در بیشتر مواقع با اینکه دوربین در حال لرزیدن است و ما به عکسبرداری مشغول هستیم تصاویر شفافی ثبت می شود که این به علت داشتن لرزشگیر در سازه ی دوربین یا لنز دوربین است اما تفاوت بین لرزشگیر دیجیتال و اپتیکال در چیست ؟

تفاوت لرزشگیر دیجیتال و لرزشگیر اپتیکال نقش حسگر های ژیروسکوپی

عموما لرزش های دوربین از طریق حسگر های ژیروسکوپ شناخته می شوند . حسگر های ژیروسکوپ زاویه و سرعت حرکت را تشخیص می دهند و بر حسب چگونگی لرزش ها،المنت های لنز را به حرکت در می آورند بدین ترتیب تصویری شفاف تر برای کاربر نمایش داده می شود.البته مشکل لرزش را می توان با استفاده از تجهیزاتی مثل سه پایه یا تک پایه نیز به مقدار زیادی کاهش داد ، اما به علت مشکل بودن حمل کردن این ابزار همیشه در دسترس ما نیستند.

linked_camera

برای خرید لرزشگیر دوربین به این بخش مراجعه کنید. 

5/5 - (3 امتیاز)

تفاوت های لرزشگیر دیجیتال و لرزشگیر اپتیکال

دو نوع لرزشگیر دیجیتال و اپتیکال رایج ترین سیستم های امروزی هستند که در بیشتر تلفن های هوشمند و دوربین های عکاسی هم وجود دارند. هر یک از این دو برای شرایط خاصی مناسب هستند برای مثال برای عکاسی سیستم اپتیکال عملکرد بهتری نسبت به دیجیتال دارد ،اما لرزشگیر دیجیتال برای فیلمبرداری گزینه ی مناسب تری به شمار می آید.

هر دو سیستم به کاهش لرزش های عکس ها یا فیلم ها کمک زیادی می کنند ،در نتیجه هر دوی استیبلایزر ها خوب هستند اما هر یک در شرایطی بهترین بازدهی را دارند. این سیستم ها همچینین به ما کمک می کند تا عکاسی را دو تا چهار استاپ آهسته تر انجام دهیم که این امر در زمانی کاربردی تر می شود که می خواهید با سرعت شاتر پایین عکاسی کنید 

تعریف لرزشگیر دیجیتال و لرزشگیر اپتیکال

لرزشگیر اپتیکال (Optical Image Stabilization – OIS)، هم در دوربین عکاسی هم در دوربین فیلمبرداری کاربرد دارد . این نوع با تکیه بر عدسی لنز پایه گذاری شده است ، همین امر باعث شده تا به آن اپتیکال گفته شود.

می توان گفت کارکرد این سیستم به این صورت است که با جابجایی لنز یا خود حسگر دوربین به عنوان آخرین المانی که نور به آن میرسد مسیر نور به نقطه ی صحیح هدایت می شود و از منحرف شدن آن جلوگیری می شود . همانطور که گفته شد این عمل با کمک تجزیه تحلیل اطلاعاتی که از ژیروسکوپ می آید صورت می گیرد . ساز کار کلی در لرزشگیر اپتیکال به یک شکل صورت می گیرد اما در دستگاه های مختلف با کمی تفاوت در عملکرد همراه است .

مثلا این نوع لرزشگیر با معلق کردن لنز بر روی ماژول دوربین ،در گوشی های هوشمند کار می کنند. در حقیقت تلفن هایی که به این قابلیت مجهز شده اند با استفاده از فنر و آهنربا های الکترومغناطیسی که زاویه ی لنز را تغییر میدهد ، کار خود را انجام می دهند. در حرکت های لرزشی عملکرد لنز به این صورت است که با توجه به اطلاعات لرزشی که از حسگر های ژیروسکوپ به دوربین می رسد لنز در خلاف جهت لرزش ها حرکت می کند در و قبل از رسیدن نور به حسگر این اعمال انجام می شود در نتیجه تصاویر بدون لرزش به حسگر می رسد.

لرزشگیر اپتیکال 

بسیاری از لنز ها از چهار محور برای لرزش گیری استفاده می کنند به گونه ای که چهار نقطه در سوژه را در نظر می گیرند و با توجه به تغییراتی که در جا به جایی رخ می دهد می توانند عملکرد مناسب را داشته باشند.

لرزشگیر دیجیتال

لرزشگیر های دیجیتال برای انجام دادن عمل لرزش گیری از سخت افزار استفاده نمی کنند . عملکرد این لرزش گیر ها به این صورت است که ابتدا عکس گرفته شده بر روی حسگر قرار می گیرد و پس از بزرگنمایی و کراپ کردن جزیی تصویر به کاربر نمایش داده می شود . نیاز به لرزشگیر دیجیتال عموما زمانی احساس میشود که کاربر بخواهد فیلمبرداری از یک صحنه که سوژه در آن با سرعت بالایی در حال حرکت است را انجام دهد.

این سیستم تصویر دریافتی از لنز را به صورت فریم به فریم بررسی میکند و از این طریق میزان انحراف تصویر نسبت به محور مختصات را از بین می برد. این سیستم برای اصلاح تصاویر از پیکسل های موجود در حاشیه ی فریم استفاده می کند . یکی از مشکلات سیستم لرزشگیر دیجیتال به وجود آوردن نویز در عکس های است که با این حالت ایجاد می شوند است که می تواند باعث پایین آمدن نسبی کیفیت عکس شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.