عکاسی ماکرو

5/5 - (7 امتیاز)

عکاسی ماکرو جزییات را در مقیاس نشان می دهد که با چشم غیر مسلح انسان قابل رویت نمی باشد. همین دلیل نیز سبب شده تا پیدا کردن سوژه برای این سبک از عکاسی کمی مشکل به نظر بیاید. در این مقاله 10 ایده برای عکاسی ماکرو را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد که می توانید همین امروز بدون خارج شدن از خانه سوژه های خود را آماده کرده و شروع به عکاسی کنید. اما قبل از اینکه به سراغ معرفی سوژه های برویم کمی در مورد عکاسی ماکرو توضیح خواهیم داد.

عکاسی ماکرو چیست؟

گرفتن تصاویر از سوژه های کوچکی مانند ساقه های گل از طریق لنز های اختصاصی (ماکرو) را عکاسی ماکرو می نامیم. لنز های ماکرو امکان فوکوس در فاصله ی نزدیک به جسم را برای عکسای فراهم می کند و از این طریق بزرگنمایی بیشتری نسبت به لنز های نرمال در تصویر ایجاد می شود.

عکاسی ماکرو چیست؟

برخی از لنز های بر روی حلقه ی فوکوس بخشی (فاصله ای)به نام ماکرو دارند اما این بدان معنای نیست که این لنز ها، لنز ماکرو می باشند. در حقیقت عکاسی ماکرو زمانی اتفاق می افتد که اندازه ی سوژه در سنسور شما برابر اندازه ی حقیقی آن باشد یعنی نسبت بزرگنمایی 1:1 باشد.

شاید افراد مبتدی به این فکر باشند که این سبک از عکاسی را باید در خارج خانه انجام دهند، اما واقعیت امر این است سوژه های این نوع عکاسی را می توان در همه جا به خوبی یافت کرد. اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید احتمالا در همین حین چند سوژه برای خود پیدا کرده باشید. در ادامه 10 ایده برای عکاسی ماکرو که در خانه می توانید آنها را پیدا کنید برای شما بازگو خواهیم کرد تا بتوانید خلاقیت خود را در این زمینه شکوفا کنید.

نکات و ترفند عکاسی ماکرو

در ابتدا بهتر است دو عبارت را دوباره تعریف کنیم که یکی از آن ها ماکروگرافی است و دیگری کلوز آپ. ماکرو گرافی هتر عکاسی از اشیا کوچک در فاصله های بسیار نزدیک است و کلوز آپ بیان گر عکاسی از اشیا در فاصله ای کمی دور تر از ماکرو است. تجهیزات مورد نیاز برای ماکروگرافی می توانند امکان عکاسی از فاصله یک سانتی متری را فراهم کنند در حالی که در کلوز آپ فاصله 50 سانتی متری را در نمای بسته ای می گیرند.

نکات و ترفند عکاسی ماکرو

  • لنز : بهترین لنز ممکن را برای این کار تهیه کنید. آپشن های متعددی برای انتخاب در این زمینه وجود دارند حتی می شود از اکستنشن تیوب ها در لنز های معمولی استفاده کرد و به بزرگنمایی ایده ال رسید و حتی می  توان با معکوس قرار لنز معمولی با اکستنشن تیوب میزان بزرگنمایی را بسیار بیشتر کرد. برای افراد مبتدی بهترین لنز های ماکرو لنز هایی با فاصله کانونی 90 تا 105 میلی متری با بزرگنمایی 1:1 خواهند بود البته لنزهایی با فاصله کانونی 50 و 60 میلی متری هم در بازار هستند که امکان ثبت تصویر در فاصله نزدیک تر را فراهم می آورند اما امکان فرار کردن سوژه وجود دارد.
    در صورتی که از دوربینهای میکرو چهار سوم استفاده می کنند که حسگر های کوچکتری دارند سوژه خود را بیشتر از یک برابر بزرگ کنید. سعی کنید لنزی را خریداری کنید که از تکنولوژی لرزشگیر بهره می برد تا تصاویر را با بالاتری سطح شارپنس ثبت کنید.
  • به شرایط محیطی، زمان و مکان دقت کنید چرا که حشرات کوچک عمده سوژه های این سبک را تشکیل می دهند و سعی کنید در محیطی های طبیعی همراه با گل و گیاه فراوان شوتینگ خود را انجام دهید تا هم حشرات بیشتری برای کار پیدا کنید و هم از گل های زیبا و گیاهان خوشرنگ عکاسی کنید. از نظر آب و هوا هم که تجربه نشان داده حالت های ابری بهتر از آفتابی است و نور ملایم تری به سنسور می رسد.

تنظیم دیافراگم و شاتر برای ماکروگرافی

  • اگر از سوژه هایی بسیار کوچک عکاسی میکنید تنگ تر شدن سطح کانونی امری طبیعی است و برای همین دیافراگم را روی f16 ست کنید تا پورشن بیشتری از حشره را تحت فوکوس قرار دهید. در این حالت به خاطر بسته بودن دیافراگم و سرعت بالای شاتر استفاده از فلاش ضروری است. اما همیشه به نور فلاش نیاز نخواهید داشت مثلا وقتی می خواهید با دیافراگم بازتر و در محیطی با نور بیشتر کار کنید.
  • به کارگیری دیفیوز که بین فلاش و سوژه قرار می گیرد و به نوعی نوری که از فلاش خارج می شود را گسترده تر و پخش می کند سبب طبیعی تر شدن تصویر شما می شود به یاد داشته باشید که هرچه نور ویع تر باشد شارپنس بالاتر و سایه هایی نرم تر خواهید داشت.
  • در عکاسی ماکرو کوچکترین لرزش دست می تواند نتیجه را به کلی خراب کند و اینجاست که سرعت شاتر اهمیت پیدا می کند بنابراین اگر تازه در ابتدای کار هستید حتما از شاتر های بالا استفاده کنید.

تنظیم دیافراگم و شاتر برای ماکروگرافی

تنظیمات فوکوس در سبک ماکرو

  • سعی کنید به صورت دستی فوکوس کنید. هنگام عکاسی به خصوص ار حشرات خاموش بودن اتوفوکوس بسیار کار را راحت تر می کند. اگر فوکوس اتوماتیک خاموش نشود دوربین دائما در حال تنظیم کردن آن خواهد بود و عکس واضحی ثبت نخواهد شد.
  • خلاق باشید و از زاویه هایی عکس بگیرید که منحصر به فرد هستند و نتیجه ای کسل کننده و تکراری را ثبت نکنید این اشتباه بسیاری از افراد تازه کار است که زوایای ساده ای را برای کار انتخاب می کنند و در نهایت تصویری معمولی را می گیرند.
  • سعی کنید حتما از اکستنشن تیوب استفاده کنید. این گجت ها بسیار ارزان تر از آن چه که فکر می کنید هستند و در ثبت تصاویر بهتر به شما کمک خواهند کرد. همچنین روش ارزان دیگر استفاده از رینگ معکوس است که در بین لنز و دوربین قرار می گیرد اما اتصال لنز و دوربین از بین نمی رود.

تنظیمات فوکوس در سبک ماکرو

سوژه های عکاسی ماکرو

پرها

انتخاب سوژه ی مناسب عکاسی ماکرو

اتاق خواب معمولا دارای بالش های متعددی می باشد که از لا به لای آنها پر بیرون می آید. در اتاق خود من یک بالش وجود دارد که پر غاز از آن بیرون می زند و بر روی زمین پخش می شود. یکی از سوژه های خوب عکاسی می توان این پر ها باشد که دارای ساختار زیبایی هستند.

میوه های خرد شده

رنگ های و بافت های موجود در ساختار میوه های همیشه سوژه های خوبی برای عکاسی ماکرو می باشند. سعی کنید میوه هایی را برای برش زدن انتخاب کنید که نور بتواند از پشت تابش داشته باشد و این تابش بتواند ساختار درونی میوه را به نمایش بگذارد. اگر بتوانید از این سوژه ها تصویری را ثبت کنید مطمئن باشید که خودتان هم پس از دیدن تصویری که ساختار و رنگ های طبیعی این سوژه های را برای شما به نمایش میگذارد شگفت زده خواهید شد.

عکاسی ماکرو از میوه های خرد شده

چوب

10 ایده برای عکاسی ماکرو

اگر کمی به چوب های نگاه کنید، متوجه جزییات زیبای آن می شوید. دانه، بافت و شکلی که در چوب های وجود دارد با گذر زمان تغییر می کند. جزئیاتی که می توانید برای عکاسی شما بسیار سوژه های مناسبی باشد پس از آنها غافل نشوید و حتما یک وسیله ی چوبی در منزل خود پیدا کنید و عکاسی از آن را امتحان کنید.

خاکستر

اگر چوب سوژه ی جذابی برای عکاسی ماکرو به شمار بیاید خاکستر آن که از سوختن چوب بدست می آید می تواند سوژه ای حتی بهتر از چوب باشد. به طور معمول افراد از خاکستر دوری می کنند تا آن را تنفس نکنند، و یا خود را به خاکستر آلوده نکنند. با کمی دقت می توان به پتانسیل بالای خاکستر برای تولید تصاویر ماکرو پی برد پس بهتر است شما جزو افراد معمولی که از خاکستر فرار می کنند نباشید.

عکاسی از خاکستر با لنز ماکرو

بررسی و خرید لنز ماکرو با قیمت مناسب در این بخش از دی جی 24.

اشیای زنگ زده

روکش قرمز قهوه ای  که توسط اکسید آهن بر روی برخی از اجسام فلز به وجود می آید به دلیل وجود بافت و تفاوت ها ظریف رنگی یک سوژه ی واقعا شگفت انگیز برای عکاسی ماکرو می باشد. یک درب یا قفل زنگ زده می تواند حس های مختلفی را درون عکس بگنجاند و همچنین می توان کاربر را به خود خیره کند پس بهتر است اگر در منزل خود وسیله ی قدیمی که زنگ زده باشد در اختیار دارید حتما به سراغ آن بروید.

ایده های برای عکاسی Macro

سطوح براق

به گفته ی دانشمندان چشم انسان به سطوح براق جذب می شود. دلیل این امر زیبایی آنها نمی باشد بلکه این اجسام طبق بررسی های انجام شد انسان را به یاد آب می اندازد و همین امر نیز سبب می شود تا به آن جذب شویم. بازتابی که از سطح اجسام براق انجام می شود همیشه یک سوژه ی جذاب برای عکاسی می باشد و سبک ماکرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. 

عکس ماکرو از سطوح براق

در این تصویر که مشاهده می کنید یک زنجیر فولادی بر روی سنگ فرش سیاه می باشد که بر روی آن از قطرات آب استفاده شده . این تصویر نیز با یک لنز ماکرو 100 میلیمتری ایجاد شده و با استفاده از یک برگه کاغذی سفید نوری را بر روی آن منعکس کرده ایم که جذابیت عکس را دو چندان کرده است.

کریستال های شیشه ای

هنگامی که نور از ماده ای با ضریب شکست ثابت مانند هوا وارد موادی با ضریب شکست مختلف مانند کریستال می شود کند شده و جهت خود را تغییر می دهد این پدیده انکسار نور نامیده می شود. دلیل اینکه در منشور رنگ های مختلفی انکسار می کند نیز همین امر می باشد.

سوژه های خوب برای عکاسی با سبک ماکرو

درباره اهمیت رنگ در عکاسی در این مقاله بیشتر بخوانید.

حشرات 

به دلیل داشتن اندازه ی کوچک و سرعت زیاد تهیه ی یک عکس ماکرو از حشرات کمی سخت می باشد. عکاسان حیات وحش محمولا از تجهیزات اختصاصی و سنسور های حرکت با لیزر و چراغ های ماکرو برای عکاسی از حشرات استفاده می کنند که کمی هزینه بر است. اما اگر این تجهیزات را ندارید می توانید از حشرات مرده که در گوشه کنار خانه یا بالکن خانه وجود دارد استفاده کنید. 

عکس ماکرو از حشرات

گل های 

عکاسی ماکرو از گل

گونه های گیاه شناسی از سوژه های مورد علاقه در عکاسی ماکرو به شمار می روند. میزان رنگ، شکل و بافتی که می توانید در یک گیاه ساده پیدا کنید بسیار زیاد است . امروزه می توان در بیشتر خانه ها گل ها و یا کاکتوس های زیادی را یافت که سوژه های مناسبی برای شما هستند پس بهتر است تا لنز ماکروی خود را بردارید و شروع به عکاسی کنید.

قطره ها

در زندگی روزمره تعداد زیادی از قطره های و یا پاشیده شدن مایعات را در اطراف خود مشاهده می کنیم. اما این امر با سرعت بالایی رخ می دهد و همین امر سبب شده تا عکاسان به این مورد توجه کمتری داشته باشند. برای ثبت اینگونه تصاویر باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید تا بتوانید صحنه را ثبت کنید. البته در این حالت بهتر است دوربین را روی حالت دستی بگذارید تا بتوانید از تنظیمات نوردهی مناسب نیز استفاده کنید. این نوع از عکاس نیاز به آزمون و خطای زیادی دارد ، تصویری که مشاهده می کنید حاصل 20 شات ناموفق بوده است.

سوژه های خوب برای عکاسی با سبک ماکرو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *