عکاسی زمستانی

عکاسی زمستانی

3.7/5 - (4 امتیاز)

زمستان در حال آمدن است و بارش برف در بسیاری از مناطق کشور سبب ایجاد صحنه هایی زیبا و استثنایی برای عکاسی می شود  که هیچ عکاسی دوست ندارد آن ها را از دست بدهد. همین صحنه های منخصر به فرد طبیعی هستند که عکاسی زمستانی را به یکی از شاخه های پر طرفدرار عکاسی بدل کرده است خصوصا که بارش برف در بسیاری از مکان ها به ندرت رخ می دهد و این مناظر دائمی نیستند. تصاویر گرفته شده از مناظر زمستانی حسی کاملا متفاوت را به بینننده القا می کنند و البته این سبک هم با چالش های خودش همراه است.

نیازی به گفتن این نکته نیست که با وجود بارش برف و یخ زدن جاده ها و… چندین نکته ایمنی هست که هر عکاسی باید رعایت کند. تا هم از خودش و سلامت جسمی و هم از تجهیزاتی که همراه دارد مراقبت کند.

تکنیک های عکاسی زمستانی

پیش از اینکه حتی تجهیرات خود را برای کار اماده کنید از روز و یا روز های قبل حتما وضعیت آب و هوای مکان مورد نظر خود را بررسی کنید چرا که شما تا یک حد آب و هوای نا مساعد را می توانید تحمل کنید و اگر در طبیعت مد نظر گرفتار باد وطوفان و یا بارش های شدید شوید هم خودتان و هم تجهیزات گران قیمتان آسیب خواهند دید.

استفاده از دوربین عکاسی در آب و هوای سرد به هیچ وجه اسان نیست بسیاری از دوربین ها حتی دچار اشکالات فنی  در دمای بسیار سرد می شوند. از نظر کنترل کردن و اجرای تنظیمات مورد نظر هم با وجود دستکش هایی که پوشیده اید بسیار سخت و حتی غیر ممکن است. برای حل این مشکل بسیار پیشنهاد می کنند که دستکش های انگشت را امتحان کنید که اگر در بالای کوه هستید و یا در منطقه ای سرد سیر که مثلا دمای منفی 20 درجه دارد عملا انگشتانتان یخ می زنند و به نوعی این دستکش ها جوابگو نیستند اما استفاده از دستکش های زمخت و کلفت هم کار کردن با دوربین را سخت می کنند.

تکنیک های عکاسی زمستانی

بهترین کار برای بر طرف کردن این قضیه تمرین کردن! با این دستکش هاست. همیشه هم یک سه پایه خوب همراه خوب داشته باشید و سعی کنید از ریموت کنترل استفاده کنید. برای گرم شدن خود هم تجهیزات مناسب فراهم کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که به سرعت دوربین را از محیط با دمای سرد به محیط گرم نبرید اینکار سبب مه گرفته شدن دوربینتان می شود یعنی بخار درون سیستم آن پدید می اید و نمی توایند با کیفیت بهتر عکاسی کنید از طرفی پس از بیرون بردن دوربین و یخ زدن ان بخار مشکلات فنی عدیده ای برای دوربینتان پیش خواهد آمد. به منظور مواجه نشدن با ای مشکل قبل از ورود به مکان گرم دوربینتان را در کیف بگذارید و اگر محیط خیلی سرد است حتما آن را در کیسه ای پلاستیکی بگذارید اینکار سبب می شود تا یواش یواش گرم شود.

تجهیزات مناسب عکاسی در زمستان

پس شما در ابتدا به ابزار هایی نیاز دارید که خود و دوربین شما را گرم نگه دارند. از کیف های پلاستیکی مخصوص برای لنز و دوربین استفاده کنید و از دستکش های گرم مخصوص عکاسی که راحت بتوانید با آن ها دوربین را در دست بگیرید و هر کاری با آن بکنید.

تجهیزات مناسب عکاسی در زمستان

تا جایی که به دوربین مربوط است شما می توانید تقریبا با هر بدون آینه و یا DSLR عکس های زیبایی را ثبت کنید اما بستگی دارد که چه کیفیتی را نیاز دارید و اینکه آیا قصد دارید به صورت حرفه ای کار کنید یا خیر ؟ در مورد لنز هم باید سوژه هایی که می توانید از ان ها عکاسی کنید را در نظر داشته باشید اگر بیشتر از مناظر زمستانی عکاسی می کنید و سوژه های شما کلی می باشند از لنز هایی با فاصله کانونی واید استفاده کنید.

اما اگر از حیوانات عکاسی می کنید و سوژه شما خاص است و در فاصله ای نبستا دور واقع شده است طبیعتا لنز تله فوتو بهترین گزینه است. لنز های زوم واید تا تله فوتو که سرعت و فوکوس خودکار و دستی خوب و روانی دارند و امکان تنظیم عمق میدان و دیافراگم را به شما می دهند اما بهترین گزینه هستند چرا که سرعت شما را بیشتر می کنند و اجازه عکاسی از هر سوژه ای را می دهند

کارت حافظه های زاپاس خود را گرم نگاه دارید ! حتما کارت حافظه اضافی همراه خود داشته باشید و سعی کنید آنها را تنها در صورت نیاز از کیف در آورید. مشخص نیست که شما چه مقدار عکس و فیلم می گیرید و وجود یک کارت اضافی همیشه مفید خواهد بود.

یک سه پایه خوب تهیه کنید

خرید یک سه پایه با کیفیت بسیار مهم است و کیفیت کار شما را بسیار بالاتر خواهد بود. سعی کنید سه پایه هایی را انتخاب کنید که مخصوص شرایط سخت طراحی و ساخته شده اند و از آنجا که معلوم نیست شما در چه سطحی این تریپاد را قرار می دهید باید پایه هایی که دارد ضد لغزش باشد و از طرفی در برابر ضربه و..بسیار مقاوم باشد. بدون سه پایه عکس های شما شارپنس کمی خواهند داشت به خصوص اینکه در فضای آزاد و اب و هوای سرد و نا مشخصی کار می کنید. پس بهتر است دوربین خود را در بهترین حالت نصب کنید تا بالاترین وضوح را داشته باشید.

یک سه پایه خوب تهیه کنید

یک سشوار همراه خود داشته باشید!

یک سشوار باتری خود همراه خود داشته باشید چرا که در هوای برقی دانه های برف به راحتی می توانند راه خود را به روی بدنه لنز و عدسی آن و دوربین شما پیدا کنند و در ای حالت برای تمیز کردن موثر می توانید به کمک باد سشوار به سرعت برف را از روی بدنه لنز و دوربین بر دارید.

اکسپوژر یا نوردهی درست در عکاسی زمستانی

یسیاری از عکاسان مشکل تنظیم درست و موثر اکسپوژر در شرایط برفی را دارند این امری طبیعی است که با روشنایی طبیعی برف و بازتاب زیاد نور از آن سوژه عکاسی تان به راحتی خراب شود. سفید بودن منظره در طول روز حتی ممکن است شما را به راحتی به اشتباهات رایجی نظیر اشتباه در اندازه گیری ها و ترکیب بندی بیندازد اما نکته مهم همین جاست که شما می خواهید نور را به خوبی جذب کنید که در این شرایط بهتر است هیستوگرامتان را حتما بررسی کنید و بیشتر از حد نرمال تصویرتان را چک کنید. بسیاری هم هستند که از قواننی خاصی برای اندازه گیری و … در این سبک استفاده می کنند اما به شخصه فکر می کنم بهتر است اینکار را درست مانند حالت نرمال اما کمی با تلاش و دقت بیشتری اجام دهید.

اسکپوژر درست در عکاسی زمستانی

سعی کنید قاب سفید رنگ و مونوکرومی زمستان را با اضافه کردن سوژه هایی که رنگی غیر از سفید دارند جذاب تر کنید و یک کاننراست کنترل شده را به صحنه اضافه کنید. پس از درخت ها سوژه های انسانی ساختمان ها حیوان ها و…نیز در کادر خود عکاسی کنید.  در این سبک عکاسی شما می توانید از فضا های منفی به بهترین شکل استفاده کنید. گاهی می توانید با فضای منفی که در یک صحنه وجود دارد حس و یا احساسات زیادی را در تصویر خود القا کنید. این سبک خاص از عکاسی بهتر است در زمان ساعت آبی انجام شود و برای اینکه با تکنیک ها و نکات در رابطه با عکاسی در ساعت آبی اشنا شوید می توانید این مقاله دی جی 24 را مطالعه کنید.

عکاسی نجومی در زمستان

عکاسی نجومی یکی از ژانر هایی است که در زمستان بی نظیر است و می توان آن را هنری ترین سبک در این موقع از سال دانست. اگرچه خود کهکشان راه شیری در طول تابستان بهتر نمایان است در طول این فصل ستاره ها و سایرات و دیگر اجسام آسمانی خود را بهتر اشکار می کنند. شفق ای قطبی بهترین مثال هستند زمستان بهترین فصل برای دیدن آن هاست. یکی ز دلایل هم این است که برای دیدن این این پدیده ها شب و تاریکی بهترین موقع است و در این مناطق هم تا بعد از نیمه پاییز آسمان تاریک نمی شود. یکی از بهترین سوژه هایی که می توانید روی آن ها کار کنید شهاب سنگ ها و پدیده براش شهاب سنگ است.

عکاسی نجومی در زمستان

عکاسی حیات وحش در زمستان

بسیاری از حیوانات در طوبل زمستان فعالبت خودشان را بسیار کم می کنند و حتی بعضی به خواب زمستانی می روند اما همه آن ها اینگونه نیستند و بخری برف و سرما را ترجیح می دهند. ثبت کردن کار هایی که این جانوران در این فصل انجام می دهند بسیار جالب است و عکاسی حیات وحس در این موقع از سال بسیار جالب. برای اینکه بیشتری سوژه را برای کار کدرن داشته باشید مناطقی را انتخاب کنید که حیوانات در زمستان مهاجرت می کنند و اینکه کم بودن سوژه در برخی مناطق باعث می شود کاری که شما می کنید بسیار منحصر به فرد باشد و چیزی مانند آن را کسی ندیده باشد. به این نکته هم دقت کنید که نشان دادن حیونات که با سرما و برف و… مقابله می کنند می تواند حسی جالب در تصاویرتان القا کند.

عکاسی حیات وحش در زمستان

سوژه های سبک انتزاعی در عکاسی زمستانی

برای عکاسانی که عاشق عکاسی انتزاعی هتسند فصل زمستان شاید بهترین موقع سال باشد. بخ و برف می تواند منظره هایی نادر و عجیب را بسازند و همین برفی بودن و یخ زدن بودن اجسام و کوه ها باعث می شود که حتی در یک عکس ساده هم به این فکر کنید که چه معنایی می دهد و یا چه اتفاقی در حال رخ دادن است. برای اینکه در این سبک بهتر کار کنید یک لنز تله فوتو با خود داشته باشید. حتی اگر هم در مناطق شهری زندگی می کنید که مناظر بیعی زیادی در اطرف خود ندارید باز هم سوژه کم نیست می توایند عکاسی ماکرو را با دانه های ریز برف امتحان کنید.

سوژه های سبک انتزاعی در عکاسی زمستانی

القای احساسات در عکاسی زمستانی

القای یک حس خاص در یک تصویر هنری است که شاید هر عکاسی نتواند ان را انجام دهد سوای از اینکه چقدر کیفیت عکس هایش خوب باشد. زمستان و محیط های برفی احساس خاص خود را در تصاویر به نمایش می گذارند مثلا کوهی که رد بهار و مواقع گرم سال از چمن و گل و… پوشیده شده است در این فصل پتوی سفیدی از برف را روی خودش کشیده و ای می تواند القا کننده پوچی باشد.

عکاسی زمستانی می تواند حس تنهایی ایزوله بودن و پوچی را به خوبی به بیننده برساند. اما باز هم نمایان ساختن این عواطف در تصویر غیر از مواقعی که هوا مه آلود است سخت است. در ضمن برف و سرما منظره ای را ایجاد می کنند که تنوع رنگی کمی دارد و عکس گرفتن از آن ها شاید حس خاصی ر  القا نکند اما هنری و خلاقانه است چیزی که در 9 ماه دیگر سال دیده نمی شود.

القای احساسات در عکاسی زمستانی

همین تنوع رنگی کم سبب می شود بتوایند سوژه خود را با یک رنگ خاص مثلا شخصی کن لباس قرمز به تن دارد به طور ویژه نشان دهید و روی آن تاکید کنید. هنگام غروب و طلوع افتاب نیز نور به رنگ های آبی و طلایی منعکس می وشد و حسی از ارامش را رد تصویر می سازد. اما باز هم نشان دادن عواطفی که منفی هتسند با توجه به شرایط شاید راحت تر باشد.

3 پاسخ
    • ادمین گفته:

      برای این سبک عکاسی دوربین هایی مثل Panasonic Lumix DC-GH5, که بدنه قوی دارند مناسب هستند. برای لنز هم که اگر این دوربین رو انتخاب می کنید بین لنز های خود این برند نمونه های مناسبی هست ه می تونین توی بخش مخصوص پاناسونیک ببنید. اما در کل می تونید روی لنز های نیکون هم حساب باز کنید.

      پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *