چطور از اورتون افکت در عکاسی طبیعت استفاده کنیم
مدیرسایت
1398/12/07
5/5 - (1 امتیاز)

تا به حال عبارت اورتون افکت را نشنیده اید و نمی دانید چیست؟ مشکلی ندارد در این مطلب به طور کامل ان را توضیح می دهیم و می گوییم که چطور می توان از آن در عکاسی منظره استفاده کرد. در ابتدا باید گفت که اورتون افکت یکی از محبوب ترین روش های ادیت عکس هاست که در دهه 80 بوجود امد. بهتر است با یک تصویر آن را به شما معرفی کنیم.

اورتون افکت در عکاسی منظره

اورتون افکت چیست

می توان این گون بیان کرد که به فریاند ادیت کردنی است که در آن به تصویر حس رازآلود و هیجان می دهند. نام ان ای مایکل اورتون اختباص شده که خود یک عکس منظره بود و از ان برای سورئال کردن عکس هایش استفاده می کرد. برای اینکار او دوربین خود را روی یک سه پایه قرار می داد و دو عکس ثبت می کرد اولی با فوکوس اکسپوژر درست و دومی دیفوکوس شده و با اکسپوژر بالا. البته که عکس دوم به تنهایی بلا استفاده بود اما وقتی با هم ترکیب می شدند عکسی تشکیل می دادند که هم شارپ بود و هم مات.

مهم ترین نکات عکاسی در طبیعت را در این بخش بخوانید.

امزوزه اینکار به صورت دیجیتالی و با کمک نرم افزار انجام می شود. اجرای آن باید با ظرافت و دقت زیادی انجام شود.

اورتون افکت چیست

چگونه در فتوشاپ اثر اورتون را ایجاد کنیم؟

عکسی که تهیه کردید را در فتوشاپ باز کنید و قفل لیر ها ( لایه ها ) را باز کنید. حال دکمه کنترل را نگه دارید و عکس را به بالا بکشید تا دو تا شود.

چگونه در فتوشاپ اثر اورتون را ایجاد کنیم؟

لایه بالایی را انتخاب کنید و از منوی image section گزینه aplly image را بزنید.

افکت اورتون در فتوشاپ

پس از در آن منوی باز شده blend mode را انتخاب کنید یک لیست باز می شود و از بین مواردی که مشاهده می کنید screen را انتخاب کنید .این کار سبب افزایش اکسپوژر عکس طبق الگوریتم های بلندینگ می شود.

فتوشاپ orton effect

در قدم بعدی باید لایه را دوپلیکیت کنید. و پس از آن گزینه multiply blending را انتخاب کنید.

orton در عکاسی منظره

سپس همین لایه را انتخاب کنید و به پنل فیلتر ها بروید و Gaussian Blur را از قسمت blur برگزینید.

حال این دولایه ای که بوجود آورده اید را انتخاب و ترکیب کنید. تنها کافیست روی آن ها کلیک راست کنید و گزینه merge layers را بزنید. کار شما در اینجا تمام می شود اکنون باید طبق سلیقه خود فرایند ادیت کردن را ادامه دهید.

سعی کنید فریاند ویرایش عکس را بیش از حد انجام ندهید و وسواس زیادی به خرج ندهید خصوصا وقتی که تقریبا همه عکاسان طبیعت از این ادیت زیاد استفاده می کنند.

مدیرسایت
اسفند 7, 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پرسش در whatsapp