عکاسی سه بعدی

آموزش عکاسی سه بعدی

3.4/5 - (5 امتیاز)

انسان ها به دلیل ماهیت کلیشه ای و سیستم تصویری که دو ورودی دارد جهان را به صورتی مشاهده می کنند که به عبارت ساده به آن سه بعدی می گوییم. مغز انسان از دو چشم تصاویر را دریافت کرده و با تلفیق آنها تصاویری را به وجود می آورد که دارای عمق یا بعد می باشد. عکاسی سه بعدی و یا فیلم برداری به این شکل نیز چیز جدیدی نیست بلکه انسان جدیدا به این امر و نحوه ی کار با آن پی برده است. امروزه برای ساخت دوربین های سه بعدی لازم است که دوربین دارای دو لنز باشد تا بتوان با آن تصاویر هایپر رئالیستی به وجود آورد.

برای عکاسی سه بعدی به چه چیزی نیاز داریم

برای این کار نیاز به گرفتن دو تصویر از یک سوژه داریم تا بتوانیم تصویر مورد نیاز خود را ایجاد کنیم، برای ایجاد این تصاویر باید بتوانیم در عمق میدان تغییراتی را ایجاد کنیم. عینک های 3D نیز همین کار را بر روی تصاویر دو بعدی انجام می دهند. عکاسی و فیلمبرداری با این سبک طی یک دهه ی گذشته به مقدار زیادی محبوبیت پیدا کرده است البته گفتنی است که فیلمبرداری در این سبک از محبوبیت بالاتری برخوردار می باشد.

برای عکاسی سه بعدی به چه چیزی نیاز داریم

فیلم های پرطرفداری مانند تایتانیک به صورت سه بعدی دوباره ساخته شدند و بسیار هم مورد توجه قرار گرفتند. نمایش تصاویر چند بعدی کار خیلی سختی نیست و حتی تلفن های همراه نیز می توانند آنها را نشان دهند. 

عمق میدان چیست ؟ در این مقاله بهتر با مفهوم آن آشنا شوید.

مهمترین جنبه در عکاسی سه بعدی عمق می باشد که چشمان انسان به طور طبیعی فادر به درک آن می باشد. اما این امر برای دوربین های دیجیتال ه تنها از یک لنز استفاده می کنند وجود ندارد و تصاویر ثبت شده توسط این دستگاه ها تنها از 2 بعد برخوردار می باشد.

برای ایجاد تصاویر سه بعدی باید دو تصویر از یک صحنه داشته باشیم که یکی از آنها عمق بیشتری داشته باشد.با این کار درک مغز انسان به سمت عمق میدان می رود و همین عمر نیز باعث ساخته شدن 3 بعد در عکس می شود.

نحوه ی ایجاد تصاویر سه بعدی با دوربین دیجیتال

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای ساخت اینگونه از تصاویر باید دو تصویر در اختیار داشته باشید که دارای عمق متفاوت باشند. البته برخی از تلفن های هوشمند مانند آیفون 7+ و مدل های بالاتر که دارای دو لنز می باشند و سامسونگ نوت 8 و بالاتر، اس9 پلاس و مدل های بالاتر نیز می توانند امکان ایجاد تصاویر سه بعدی را برای شما فراهم کنند. این تلفن ها به علت داشتن دوربین های دوگانه و یا سه گانه می توانند تصاویر سه بعدی را ایجاد کنند.

نحوه ی ایجاد تصاویر سه بعدی

برای ایجاد تصاویر سه بعدی با دوربین دیجیتال باید دو تصویر از یک سوژه تهیه کنید که از نظر زاویه با هم تفاوت داشته باشند، برای این کار می توانید با حرکت دادن دوربین به طرف دیگر (راست یا چپ) تصاویر خود را ایجاد کنید، البته اگر می خواهید تصویر خیلی خوبی داشته باشید بهتر است از دوربین هایی که دارای دو لنز هستند استفاده کنید.

 نکته ای که در این قسمت باید به آن توجه داشته باشید این است که برای هر متر فاصله از سوژه دو سانتی متر تغییر در اندازه ی عکس دوم کافی می باشد یعنی اکر از سوژه 2 متر فاصله داشتید باید دوربین را در تصویر دوم به اندازه ی 4 سانتی متر به سمت چپ یا راست هدایت کنید.

برای مشاهده و خرید لوازم جانبی دوربین عکاسی به این بخش مراجعه کنید.

توجه داشته باشید در هنگام قرار گرفتن تصاویر در کنار یکدیگر باید به گونه ای آنها را تنظیم کنید که چشم سمت  چپ قسمت اعظم تصویر سمت چپ را ببیند و چشم سمت راست تصویر سمت راست را مشاهده کند.

نمایش تصاویر 3D

تهیه تصاویر 3D

برای نمایش دادن تصاویر ابتدا باید در photoshop از قسمتی که برای سه بعدی کردن تصاویر وجود دارد استفاده کنید تا سایه ها و رنگ های قرمز به تصویر شما اضافه شود (اگر به این بخش تسلط ندارید حتما یک آموزش برای این کار تهیه کنید) سپس بعد از ایجاد تصویر می توانید با استفاده از عینک های 3ِD آن را مشاهده کنید.

نکات مهم عکاسی سه بعدی

مهم نیست که چگونه سوژه ای را می خواهید به نمایش بکشید نکات یکسانی برای عکاسی تری دی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید تا بتوانید در این کار موفق باشید.

نکات مهم عکاسی سه بعدی

1- سوژه ای را انتخاب کنید که دارای عمق باشد. اگر از فردی که در مقابل یک دیوار ایستاده است تصویری را تهیه کنید ساختار عکس شما برای سه بعدی شدن مناسب نخواهد بود، سعی کنید صحنه ای را انتخاب کنید که عناصر آن به شما نزدیکتر هستند.

2- سوژه ی اصلی را در مرکز تصویر نگه دارید، این کار جلوه ی 3D را برای عکس شما چند برابر خواهد کرد. این امر حتی می تواند به شما در ایجاد دو تصویر کمک زیادی بکند. به یاد داشته باشید که اگر نتوانید هر دو تصویر خود را به خوبی ثبت کنید در این صورت پس از انجام کارهای مورد نیاز برای سه بعدی کردن آن ی تصویر مبهم خواهید داشت.

3- بیش از دو تصویر تهیه کنید. درست است که دو تصویر مورد نیاز شما می باشد اما با تهیه کردن تصاویر بیشتر می توانید دو تصویر مناسبتری از میان آنها انتخاب کنید.

4- اطمینان حاصل کنید که هر دو تصویر شما با تنظیمات یکسانی ثبت می شود اگر عواملی مانند تراز سفیدی در تصاویر تفاوت داشته باشند عکس نهایی شما مناسب به نظر نخواهد آمد.

5- برای تصویر برداری از سمت چپ شروع کنید و سپس به سمت راست بروید تا کار شما در هنگام ویرایش تصاویر آسانتر شود.

دوربین مناسب عکاسی سه بعدی

دوربین مناسب عکاسی تری دی

اگر به فکر یک دوربین جدید هستید که بتوانید با آن تصاویر سه بعدی را به وجود بیاورید باید بگوییم که دوربین های خاصی برای این کار وجود ندارد و برای اینکه بتوانید تصاویر خوبی در این زمینه ایجاد کنید بهتر است تا دنبال یک دوربین باشید که همه ی تصاویر را به خوبی ثبت می کند تا بتوانید در این سبک از عکاسی نیز تصاویر خوبی را ثبت کنید.

اگر به دنبال یک دوربین ارزان قیمت هستید مقاله ی برترین دوربین های ارزان قیمت برای شما مناسب است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *