کانن یا نیکون کدام یک بهتر استedit نوشته شده در تاریخ

کانن یا نیکون کدام یک بهتر است ؟ این سوالی است که همه افراد حتی آن هایی که عکاس نیستند و فقط این دو برند را می شناسند پرسیده می شود و ر طی سال های اخیر جوابی مشخص به آن داده نشده است. وقتی حرف از بهتر بودن نیکون یا کانن زده می شود بیشتر به دوربین های عکاسی dslr این دو برند اشاره می کنند چرا که در بازار امروز دیگر دوربین ها در نزد افراد حرفه ای استفاده نمی شوند و اشخاص معمولی که از سری های powershot یا coolpix و … استفاده می کنند آن قدر به این قضیه اهمیت نمی دهند.

در ابتدا باید اشاره کرد که نمی توان به این سوال جوابی قطعی داد و همین موضوع افرادی که می خواند اولین دوربین عکاسی کانن یا نیکون dslr خود را بخرند گیج کننده و گاها آزار دهنده است. از طرفی برای پاسخ دادن به این پرسش چند دهه ای فاکتور های مانند کیفیت و رزولوشن و یا محبوبیت را هم باید حذف کرد و از دیدی کاملا تکنیکی به این قضیه نگاه کنیم تا قادر به قضاوتی عادلانه باشیم.

مقایسه سازگاری کانن و نیکون

سازگاری بالا دو برند با بسیاری از لوازم جانبی و لنز هایی از برند های مختلف است که یکی از عوامل برتری این دو برند نسبت به سایر شرکت هاست. اما آیا تفاوتی نسبت به یکدیگر دارند؟

اول اینکه سری  EOS سه دهه است که تولید می شود و مانت اف نیکون هم بیش از شصت سال است که عمر دارد و شما می توانید قدیمی ترین لنز دهانه اف نیکون و یا سیستم eos کانن را انتخاب و بر دوربین خود نصب کنید. مهمترین تفاوتی که مشاهده می شود اتوفوکوس است که در تمام ای او اس های کانن موجود است اما در نیکون فقط در سری AF-S شاهد قابلیت فوکوس خودکار هستیم. و در صورتی که لنز نیکون را با اتوفوکس می خواهید کمی تنوع و گزینه های انتخابی تان کمتر می شوند

مقایسه سازگاری کانن و نیکون

در ضمن نیکون تصمیم گرفت که موتور فوکوس را از بدنه دوربین های مبتدی خود بردارد و در حال حاضر مدل های D40, D40X, D60, D3000, D3100, D5000 و D5100 ای قابلیت اتوفوکس بهره مند نیستند. اما کانن این موتور را در تمام لنز هایش قرار داده است و در بدنه دوربین ها خبری از موتور فوکوس نیست.

لنز های سری ال کانن بسیار کیفیت بالایی دارند و سیستم فوکوس خارق العاده شان نیز باعث شده است بسیاری از عکاسان بر این باور باشند که کانن نبرد اتوفوکوس را با دوربین ها و لنز های حرفه ایش برنده شده است.

عملکرد نیکون و کانن

باز هم می گوییم که قضاوت بر اساس عملکرد کمی مسخره به نظر می رسد چرا که نتیجه کار با هر دو بسیار خوب است. اما در این زمینه جزئیات تعیین کننده در دو برند تفاوت دارند که بهتر است عنوان شوند. مثلا کانن در رابط کاربری و منو بهتر است و نیکون نویز و صدا را به خوبی از بین می برد و منو بسیار ضعیفی دارد. وایت بالانس در نیکون بسیار بهتر از کانن است.

اما در عکاسی اگر چندین عکس را جلوی چشمان شما بگذراند نمی توانید تشخیص دهید که کدام با دوربین عکاسی نیکون و کدام با کانن ثبت شده است. در فیلمبرداری اما در سال های گذشته پرچمدار بلامنازع بود اما نیکون حداقل در دوربینهای بدون آینه از آن سبقت گرفته و ویژگی های بهتری را ارائه می کند. در ضمن با توجه به این نکته که نیکون خط تولید دوربین های فیلمبرداری ندارد بهتر می تواند در این خصوصیت کار کند اما کانن اگر بخواهد دوربین های خود را با قابلیت های فیلمبرداری بهتری عرضه کند به خط تولید دوربین های فیلمبرداری خود آسیب می زند.

دیزاین و بدنه nikon و canon

بر خلاف دیگر خصوصیات بدنه دوربین هایی که این دو شرکت تولید می کنند بسیار تفاوت دارد. برای مثال دکمه ها جای مختلفی دارند و شما بهتر است که برای خرید اولین دوربین خود هر دو نمونه را امتحان کنید و ببینید کدام یک در دستان شما بهتر است. این موضوعی مهم است چرا که اگر پس از خرید کالا و پس از کار کردن با آن بخواهید برند را عوض کنید با مشکلات بسیاری رو به رو می شوید.

نتیجه ای که می توان از این مقایسه گرفت همانطور که در ابتدا عنوان شد نبود یک جواب مشخص برای این پرسش مهم است بهتر بودن کانن یا نیکون کاملا بستگی به شما و تجربه شخصیتان در کار کردن با هر کدام است. در صورت انتخاب هر کدام از این برند ها می توانید جدید ترین محصولاتشان را وب سایت دی جی 24 مشاهده کنید. 

2 thoughts on “کانن یا نیکون کدام یک بهتر است
 • آذر 10, 1398 at 2:11 ب.ظ
  Permalink

  خب اینطور که شما گفتید یعنی من هر کدوم رو انتخاب کنم می تونم به بهترین شکل ممکن عکاسی کنمیعنی در رده حرفه ای فرق نمی کنه کدوم برند رو انتخاب کنی؟؟ بین کانن و نیکون همیشه این نبرد بوده و الان هم باعث سخت تر شدن انتخاب ما یکی میاد میگه نیکون بهتره یکی کاننن….

  پاسخ دهید
  • آذر 20, 1398 at 5:51 ق.ظ
   Permalink

   بهتره برین برای بار اول هر دو رو برای مدتی امتحان کنید و با هر کدوم از دوربین های عکاسی کانن و نیکون راحت ترین اون رو انتخاب کنید.

   پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.