هولوگرافی
مدیرسایت
1398/04/30
4.4/5 - (8 امتیاز)

تمام نگاری یا هولوگرافی روش تولید تصاویر سه بعدی است. تمام‌نگاری از حیث تثبیت جزييات یک منظره بر روی فیلم، به عکاسی متشابه است اما نکنیک ها و ابزار های کار برای ایجاد تصویر مانند خود مقادیر به دست آمده تماما منحصر به فردند.

در عکاسی معمولی تصویری که از یک ویو گرفته می شود چه عکس باشد یا اسلاید به هر حال تصویری است که در انتها تشکیل می شود.
اجزاء مربوط به هر سه بُعد مرقوم شده و شخص از تماشای تمام‌نگاشت احساس برامدگی در عکس می‌کند. حتی بیش از آنچه در برجسته‌نمایی روال است بُعد در برجسته‌نمایی را به عبارتی می‌شود بعد کاذب نام نهاد.

زیرا تنها از یک زاویه که همان زاویه‌ای که دوربین‌ها موقع ثبت تصاویر، ساکن بوده، می‌شود تصویر را نگاه کرد. عینی که که در هولوگرافی منظره مرمت شده شده را از جوانب گوناگون می‌توان دید و شخص با حرکت دادن سر خود اثر ناشی از اختلاف منظر معین جابجایی روشن نسبت به هم در اثر جابجایی ناظر را حس خواهد کرد.

هویت هولوگرام

 هولوگرام‌ها در تمام کارت‌های اعتباری، راهنمایی رانندگی و کارت‌های شناسایی می‌بینید

هولوگرام‌ها را بر روی جعبه‌های سی‌دی، دی وی دیو کالاهای استاندارد می‌بینید. متأسفانه این نوع هولوگرام‌ها چندان گیرا نیستند. اگر آن‌ها را کمی در جهت دید تکان دهید ترکیب  رنگ‌ و ظاهری که از یک جنبه می‌دیدید با جهت دیگر متفاوت است.

هولوگرام‌ها سوای این‌که در بازار بر روی اجناس مشاهده می شوند، به صورت پوستر یا تصاویر قهرمان‌های فیلم‌هاو… هم هستند.
از سویی دیگر هولوگرام هایی هم در سایز های بزرگ ساخته می شوند که با لیزر‌ها و یا در اتاق تاریک با یک نور یک فقط به آن‌‌ها می‌تابد.
سطح دو بُعدی دارند که تصویر واقعی سه بعدی را دقیقاً به نمایش می‌گذارد. حتی احتیاجی نیست برای تماشای آن‌ها از عینک‌های مخصوص یا عدسی‌های ویژ‌ه‌ی تصاویر استفاده کنید.

هولوگرافی چیست

‌ اگر از زوایای مختلف به تصاویر در هولوگرام نگاه کنید، آن‌ها را در عمق‌های متفاوتی خواهید دید؛ درست مثل این‌که به اجرام واقعی نگاه می‌کنید. برخی هولوگرام‌ها حتی وقتی شما فاصله خود را با آن‌ها تغییر می‌دهید، به نظر حرکت می‌کنند؛ این بستگی به چگونگی نگاه شما دارد.

اگر هولوگرام را نصف کنیم. و این کار را حتی چند بار تکرار کنیم،‌ همچنان تصویر اصلی قبلی را در اندازهای کوچک‌تر خواهیم دید. هلوگرام‌ها ویژگی‌های جالب دیگری هم دارند. اگر یکی از آن‌ها را نصف کنید، هر نیمه شامل کُل تصویر هولوگرام است!! حتی اگر یک بخش کوچکی از آن را جدا کنید، هم همین اتفاق خواهد افتاد.

گذر و انعکاس هولوگرافی

دو دسته هولوگرام داریم- گذری و بازتابی. هولوگرام‌های گذری وقتی نور تک رنگ (فقط با یک طول موج) به آن‌ها برخورد می‌کند، تصویر 3 بُعدی تولید می‌کنند. هولوگرام‌های بازتابی وقتی لیزر یا نور سفید از سطح آن‌ها منعکس می‌شود، این تصویر سه بُعدی را تولید می‌کنند.

جالب‌تر این‌که اگر هولوگرامی از شیشه‌ی ذره‌بینی شکل درست کنید، همه‌ی تصاویر در هولوگرام درست مانند خود جسم بزرگ دیده می‌شوند.
زمانی اصول هولوگرام را می‌دانید که بفهمید چگونه و به چه سادگی می‌توان هولوگرام را ساخت! همه‌ی این اصول مستقیماً به فرایند تولید و استفاده‌ی آن مربوط می‌شود. ببینیم این فرایند چگونه است.

مدیرسایت
تیر 30, 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پرسش در whatsapp