لنز مناسب عکاسی در شبedit نوشته شده در تاریخ

همه میدانیم که اهمیت لنز در عکاسی درست به اندازه خود دوربین است و هیچ اغراقی در این جمله نیست. به همین دلیل بسیاری از عکاس های حرفه ای بیشتر بر روی استفاده از لنز های مختلف تمرکز می کنند تا خرید دوربین های مختلف . یکی از مواردی که لنز اهمیت خود را بیش از پیش به نمایش میگذارد هنگام عکاسی در شب است. عکاسی در شب با توجه به اینکه باید از لنز های سریعی استفاده شود که در دیافراگم خطای کمی داشته باشد لنز اهمیت ویژه تری پیدا می کند. در این مقاله قصد داریم تا به شما چند لنز مناسب عکاسی در شب معرفی کنیم.

ویژگی لنز مناسب عکاسی در شب

فاصله کانونی و نسبت کانونی  از جمله ویژگی های اصلی هر لنزی می باشند که باید مورد توجه عکاس قرار گیرد. در واقع فاصله کانونی لنز میدان دید تصویر را مشخص کرده و دیافراگم نیز در میزان نور ورودی به دوربین تاثیر گذار می باشد. عکاسان معمولا برای ثبت تصویر در شب از لنز های واید یا با فاصله کانونی کم (معمولا بین 14 تا 35 میلی متر ) استفاده می کنند . البته این موضوع برای دوربین های فول فریم می باشد و در دوربین های کراپ سنسور با توجه به کوچک بودن سنسور بخشی از تصویر ضریب فاصله کانونی موثر لنز را افزایش می دهند. به عنوان مثال یک لنز 15 میلی متری در دوربین کراپ سنسور کانن با لنز 24 میلیمتری برابری می کند .

البته گاهی اوقات در کنار لنز های واید به لنز های نرمال و تله نیز برای عکاسی در شب احتیاج پیدا خواهید کرد. لنز های نرمال این امکان را به شما می دهند که جزئیات بیشتری را از سوژه های آسمانی ثبت کنید . لنز هایی با فاصله کانونی 85 تا 200 میلیمتر نیز می تواند انتخاب مناسبی برای عکاسی از نماهای نزدیک از مناظر آسمانی به شمار رود. همان گونه که گفته شد فاصله کانونی تنها عامل موثر بر لنز در عکاسی شب نیست و دیافراگم نیز تاثیر زیادی دارد . در واقع عملکرد دیافراگم مانند مردمک چشم است و میزان نور ورودی را کنترل می کند. به صورت کلی لنزهایی با دیافراگم کمتر از 2/8 برای عکاسی در شب گزینه خوبی هستند.

ویژگی لنز مناسب عکاسی در شب

لنز برای عکاسی شب با دوربین کراپ سنسور

با توجه به کوچک تر بودن سنسور این دوربین ها نسبت به دوربین های فول فریم به منظور داشتن میدان دید باز از لنزهایی با فاصله کانونی کمتر استفاده می شود . به عنوان مثال لنز 24 میلی متر که لنزی استاندارد برای عکاسی با دوربین های فول فریم می باشد بر روی یک دوربین کراپ سنسور معادل 38 میلی متر می باشد که میدان دید به نسبت بسته ای دارد.

شرکت توکینا لنز های با کیفیتی را با دیافراگم 2/8 برای این نوع دوربین ها تولید می کند و البته توجه داشته باشید که اگر در آینده قصد ارتقا دوربین خود را دارید ممکن است بتوانید از لنز های تولیدی این شرکت در دوربین های بعدی استفاده کنید .

 Tamron 15-30mm f/2.8 و  لنز نیکون 14-24mm f/2.8 نیز برای عکاسی شب گزینه های خوبی محسوب می شوند که البته قیمت بالاتری نسبت به لنز های توکینا دارا می باشند.

لنز مناسب عکاسی در شب با دوربین فول فریم

لنز های با کیفیت برای دوربین های فول فریم تنوع بیشتری دارند . Nikon 14-24mm f/2.8 و Tamron 15-30mm f/2.8 و  لنز کانن 16-35mm f/2.8 Type III از جمله لنز های با کیفیتی هستند که فواصل کانونی خوبی نیز دارا می باشند. در میان لنز های ثابت نیز لنز های با کیفیت عالی ای با دیافراگم ¼ وجود دارد که میدان دید مناسبی را در اختیار عکاس برای ثبت تصویر از نمای باز در اختیار می گذارد.

لنز مناسب عکاسی در شب با دوربین فول فریم

لنز اولترا واید Sigma 14mm f/1.8 (سریع ترین لنز 14 میلی متری موجود در بازار ) و 35mm f/1.4Sigma نیز از جمله لنز های مناسب برای عکاسی در شب و از سوژه های آسمان به شمار می روند . در رده لنز های تله نیز مدل 70-200mm f/2.8 گزینه خوبی به شمار می رود که توسط شرکت های مختلف تولید می شود و البته نکته ای که باید در مورد این لنز توجه داشته باشید وزن به نسبت بالای آن می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.