عکاسی فلت

عکاسی فلت

5/5 - (3 امتیاز)

عکاسی فلت : امروزه عکاسی های بسیار زیادی در فضاهای مجازی دیده میشود. شما روزانه در فضای مجازی عکاسی غیر مسطحی را مشاهده می کنید که وبلاگ ها و فیدهای اینستاگرام را جلب می کند. عکس اشیایی دیده می شود که روی یک سطح صاف مرتب شده اند و از بالا گرفته شده است.

برخی از افراد از این زاویه به عنوان دید پرنده یاد می کنند و این روش را روشی عالی برای به نمایش گذاشتن همه چیز از عکاسی محصول گرفته تا آخرین فنجان چای خود می دانند.

عکاسی فلت بسیار ساده به نظر می رسد اما کاملاً برعکس است. از آنجا که تخته های مسطح دارای اشیایی هستند که در پس زمینه چیده شده اند، نمی توانید برای ایجاد شخصیت و دسیسه به سوژه را تغییر و حرکت داد.
برای ایجاد حرکت، باید بر روشنایی، چیدمان اشیا، لایه بندی، رنگ و بافت تسلط داشته باشید.

پنج مرحله برای گرفتن عکس های فلت وجود دارد که ما در این مقاله به معرفی این مراحل می پردازیم.

نکات مهم در عکاسی فلت

هدف نهایی هر عکس فلت بیان یک داستان است. اشیایی که برای تنظیم صحنه انتخاب کرده اید به شما در انتقال پیامی که می خواهید به تصویر بکشید کمک می کنند. جادوی عکاسی فلت به شما این امکان را می دهد که از اشیا مختلف به صورت یکپارچه استفاده کنید.

عکاسی فلت یکی از شیوه های محبوب عکاسی از غذا به شمار می رود

با در نظر داشتن هدف از عکاسی و پیامی که می خواهید به مخاطب انتقال دهید، هدف را برای انتخاب اشیا در اندازه ها و شکل های مختلف انتخاب کنید و دو یا سه رنگ هماهنگ را برای ایجاد یک محیط منسجم برای عکس خود برگزینید.

نکات مهم در عکاسی فلت

وقتی اهداف خود را تعیین کردید و اشیایی را جمع آوری کردید که به شما در دستیابی به آن کمک می کنند، این پنج مرحله آسان را دنبال کنید:

سطح عکاسی فلت

عکس های فلت را می توانید روی میز ناهار خوری یا میز قهوه، میز تحریر، بالشت کاناپه، تختخواب یا زمین خود بگیرید.

عکاسی فلت در حالت عادی وقتی بسیاری از وسایل قرار گرفته در پس زمینه عاری از الگوها یا بافت های منحرف کننده باشد، واقعاً خوب کار می کند. اگر سطحی که روی آن کار می کنید از نظر رنگ و بافت خنثی نیست، از بافت طبیعی میز خود استفاده کنید یا یک قطعه فوم هسته رنگی خنثی پیدا کنید تا روی سطح صاف شما قرار گیرد.

سطح عکاسی فلت

سوژه های خود را مرتب کنید

یک عکس عالی باعث ایجاد حرکت در کادر می شود. راه ایجاد حرکت در یک لایه مسطح از طریق قرار دادن اشیا و روشنایی است.

سوژه های خود را مرتب کنید

برای قرار دادن اشیا ، به جای اینکه همه اشیا خود را در مرکز عکس با حاشیه فضای منفی اطراف آنها قرار دهید، اشیا خود را به گونه ای مرتب کنید که از قاب خارج شوند و فقط بعضی از اشیا در کادر قرار بگیرند. این کار باعث ایجاد فریبکاری می شود و شما را ترغیب می کند تا احساس کنید انگار یک قطعه از صحنه بزرگتر را می بینید و تخیل بیننده را به فکر فراتر از قاب درگیر می کند.

بسته به اشیا خود، می توانید آنها را در یک خط مستقیم، شبکه ای ترتیب دهید، طبق قانون یک سوم عمل کنید یا آنها را بر روی منحنی S قرار دهید. برای ایجاد محل قرارگیری منحنی S، اشیا اصلی خود را به شکل S مرتب کرده و از وسایل کوچکتر برای پر کردن فضای امتداد منحنی S استفاده کنید.

نورپردازی در عکاسی Flat

صحنه خواب فلت خود را نزدیک به پنجره باز یا جایی که نور طبیعی زیادی دریافت می کند قرار دهید. حتماً خود را رو به نور قرار دهید یا در کنار نور بایستید. نور اجازه می دهد تا اشیا بر روی قسمتهای خاصی از پس زمینه شما سایه افکنده و ابعادی ایجاد کنند تا خیلی صاف به نظر نرسد.

نورپردازی در عکاسی فلت

با مشاهده صحنه خود، مشخص کنید که می خواهید نقطه کانونی عکس کجا قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که شی کانونی همان چیزی است که در هنگام گرفتن عکس ابتدا به چشمان شما جلب می شود، مراقب باشید که آن را در کجا قرار داده اید و نور چگونه به آن برخورد می کند.

عمق میدان

لایه بندی اگر کمی صاف به نظر برسد یک روش عالی برای افزودن عمق و حرکت به قاب است. شما می توانید با قرار دادن صفحات با اندازه های مختلف و قرار دادن سوژه اصلی خود روی آن، ایجاد یک عمق یا پارچه زیر بشقاب خود برای ایجاد عمق و بافت بیشتر، عمق ایجاد کنید. به صورت متناوب، می توانید اشیایی را پیدا کنید که به طور طبیعی به دوربین نزدیک ترند و سایر اشیایی که وقتی روی سطح شما قرار می گیرند کوتاه ترند.

عمق میدان

اگر می خواهید با اشیایی که از نظر اندازه مشابه هستند، عمق و حرکت ایجاد کنید، سعی کنید از بافتهای مختلف در عکس زیر شی اصلی استفاده کنید. افزودن مواردی مانند پارچه یا کاغذهای چین دار می تواند با ایجاد چندین لایه فریب بیشتری ایجاد کند.

نکته مهم در ایجاد یک صفحه فلت عالی، گرفتن عکس از زاویه ای است که به موازات سطح صاف شما قرار گیرد. برای این کار باید مستقیماً بالاتر از موضوع خود باشید.
شما باید دوربین خود را بالاتر از صحنه قرار دهید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *