whatsapp

لنز چشم ماهی

خرید لنز چشم ماهی ساخت برند های مختلف با قیمت مناسب در فروشگاه عکاسی دی جی 24 + ارسال رایگان کالا به تمام نقاط کشور همراه با گارانتی معتبر و ضمانت نامه اصالت محصول

مشاهده همه 8 نتیجه

لنز‌ چشم ماهی که به لنز اولترا واید – Ultra Wide هم معروف است، به گروهی از لنز دوربین عکاسی می گویند که می توانند عکس هایی با زاویه‌ی دید 180 درجه بگیرند. به‌ علت اعوجاج فوق العاده زیاد عکس های ثبت شده با لنز چشم ماهی، به طور معمول آن‌ها را برای گرفتن عکس هنری و انتزاعی به کار برده می‌شوند؛ ولی خوب است بدانید در دهه‌ی ۲۰ میلادی، هنگامی که این لنزها برای نخستین بار به بازار آمده بودند، بیشتر در مصارف علمی مثل هواشناسی مورد استفاده بودند.

لنزهای فیش‌آی در میان عکاسان طبیعت پر طرفدار هستند و از آن‌ها برای ثبت پانوراماهای واید از صحنه های طبیعی و آسمان و ثبت تصاویر کلوزآپ از جمعیت، ساختمان‌های تو هم کلان شهرها و نمای درونی و طراحی داخلی خانه ها استفاده می‌شود. در عکاسی ورزشی هم از این لنزها  بیشتر برای گرفتن عکس هنری از رشته هایی مثل اسکیت‌بورد، اسنوبرد و موج‌سواری استفاده می شود.

لنز‌ چشم ماهی دایره‌ای

لنز اولترا واید یا لنزهای چشم ماهی سیرکولار یا دایره ای ویویی ۱۸۰ درجه در همه سمت ها ثبت می‌کنند که محصول ان، عکسی دایره‌ای در میان و حاشیه‌ی سیاه‌ رنگ است. این نوع لنزها را بیش تر برای اهداف هنری همچون عکاسی از کلان شهر های دارای برج های به کار می برند. بد نیست بدانید که این نمونه لنز قدیمی ترین نوع لنز های فیش آی هستند. لنز اولترا واید کاملا با لنز زوم متفاوت است

لنز چشم ماهی فول فریم

با شهرت یافتن این مدل لنز ها، کمپانی های سازنده‌ی لنز شروع به طراحی و ساخت مدلی از این لنزها به اسم لنز چشم ماهی فول فریم کردند که عکس های گرفته شده با آن‌ها به‌جای دایره، تمام قاب را کاور می کرد. نخستین لنز اولترا واید فول فریم که به تولید انبوه دست پیدا کرد یک لنز ۱۶ میلیمتری ساخت نیکون در ابتدای دهه‌ی ۷۰ میلادی بود. لنزهای چشم ماهی فول فریم فقط می توانند به موازای قطریِ تصویر به زاویه‌ی دید ۱۸۰ درجه‌ای برسند. زاویه‌ی دید راستای افقی و عمودی در این لنز ها به ۱۸۰ درجه نمی رسد؛ به‌ شکلی که معمولا در موازای افق به ۱۵۰ و در موازای عمودی به ۱۰۰ درجه می‌رسد.

فاصله‌ی کانونی و ضریب کراپ لنز فیش آی

برای دوربین‌های فیلم دار یا سنسور ۳۵ میلیمتری، یک لنز فیش آی دایره‌ای نرمال فاصله‌ی کانونی بین ۸ تا ۱۰ میلیمتر دارد. فاصله‌ی کانونی نمونه فول فریم این لنزها  بیشتر و به ۱۵ تا ۱۶ میلیمتر می‌رسد. مثل تمام لنز ها، زمان به کار بردن دوربینی با سنسور کوچک‌ تر از ۳۵ میلیمتر، فاصله‌ی کانونی زیاد می شود. برای محاسبه فاصله‌ی کانونی معادل یک لنز باید فاصله‌ی کانونی اسمی آن را در ضریب کراپ دوربین ضرب کنید. به عنوان مثال یک لنز چشم ماهی ۱۰ میلیمتری که روی دوربینی با ضریب کراپ ۱.۵ نصب شده است، فاصله‌ی کانونی مفیدی برابر با ۱۵ میلیمتر خواهد داشت.

اعوجاج تصویر و عمق میدان لنز های فیش آی

لنزهای چشم ماهی از اعوجاج خمره‌ای تاثیر پذیر هستند. در این مدل از اعوجاج، کیس وسط تصویر نزدیک‌ تر از دیگر موارد به چشم می‌ اید و خط های صاف منحنی به‌ نظر می‌ آیند. تصاویر لنزهای واید رایج هم  چنین اثری را منتها در حد بسیار خفیف دارند. می‌توان با پروسه ویرایش، اعوجاج عکس‌های گرفته شده با لنز واید را اصلاح و به عکس هایی با پرسپکتیو نرمال و خط های صاف رسید؛ ولی زاویه‌ی دید و اعوجاج تصاویر گرفته شده با لنزهای چشم ماهی به‌ اندازه ای فراوان است که انجام چنین ادیتی روی آنها غیر ممکن است.

به‌ سبب زاویه‌ی بسیار عریض عمق میدان عکس های گرفته شده به واسطه لنزهای فیش آی بسیار زیاد است. عمق میدان بالا یعنی که کیس های شما تماما در فوکوس کاملند و تمامی قسمت های تصویر شدیدا شارپ خواهد بود.

قیمت لنز دوربین چشم ماهی

لنز های فیش آی معمولا بسیار گران هستند و کاربرد های بسیار خاصی دارند اما برای افرادی که به بیشترین زاویه دید نیاز دارند بهترین گزینه موجود هستند. در دی جی 24 می توانید انواع لنز دوربین چشم ماهی ساخت برند های معتبر را یافته و خریداری کنید.