ایزو (ISO) و تاثیر آن بر عکاسیedit نوشته شده در تاریخ

International Standards Organization یا کوتاه شده آن ISO همراه با دو عنصر دیگر یعنی سرعت شاتر و دهانه دیافراگم سه فاکتور اصلی و تعیین کننده در میزان نوری که به سنسور و یا فیلم عکاسی می رسند هستند. این بازه بیشتر بین 25 تا 6400 مرسوم است اما بیشتر از آن هم وجود دارد بیانگر حساسیت به نور است. میزان حساست با مقدار عدد رابطه مستقیم دارد یعنی هرچه ایزو کمتر باشد حساسیت نیز کمتر است و بر عکس. در این مقاله قصد داریم به ایزو (ISO) و تاثیر آن بر عکاسی بپردازیم و نکاتی را برای عکاسی با ایزو بالا اراده می دهیم که میزان مهارت شما را در عکاسی در شرایط نوری مختلف افزایش دهند.

درباره ایزو (ISO) و تاثیر آن بر عکاسی بیشتر بدانید

در دوربین هایی که با فیلم عکاسی کار می کنند پایین بودن میزان ایزو به معنای یعنی ریز تر و ظریف تر بودن دانه ها و عناصر تشکیل دهنده فیلم است که نتیجه اش تصویری روان و تمیز بود. در حسگر دوربین های دیجیتالی هم مناطق مشابه ای تعبیه شده است. تصویر با ایزو پایین دارای نویز کمتری خواهد بود. اما هرچه میزان حساسیت بالاتر باشد سنسور قوی تر عمل می کند و عکسی دقیق تر می گیرد.

برند ها و مهندسین سنسور ها را به گونه ای می سازند که در پایین ترین ایزو بهترین عملکرد را داشته باشند. اگر تا به حال با دوربین های فیلمی عکس برداری کرده باشید و تفاوتشان را در نویز یا دوربین های دیجیتال حس کرده باشید می دانید که با نویز دوربین های قدیمی بهتر و بیشتر می توان اثرات هنری تر پدید آورد و امروزه با وجود ماهیت نقاط رنگی در سنسور های پیشرفته این فرصت به ندرت پیش می آید.

هنگامی که تنظیمات ایزو را در حدود بالا یم گذارید از سوژه هایی که در تاریکی هستند عکس برداری کنید در ضمن ایزو بالا برای سوژه های پر سرعت نیز ضروری است و با ست کردن سرعت شاتر منی تواند تصاویری بدون محو شدن و با شارپنس بالا را تهیه کنید.

درباره ISO و تاثیر آن بر عکاسی بیشتر بدانید

سایز حسگر و ایزو

در دوربین های دیجیتال اندازه حسگر است که تعیین کنننده کمترین میزان نویز برای مقدار مشخصی از ایزو است. این سایز برای بسیاری از دوربین ها کمتر از 35 میلیمتر است که به آن ها کراپ سنسور می گیوند و درصدی هم دارای سنسور های فول فریم یا 35 میلی متری هستند. هر چه سنسور بزرگتر باشد با ایزو بیشتری می توایند عکس های بدون نویز ثبت کنید مثلا با دوربین DSLR با حسگر فول فریم بزرگتر می توایند تا ایزو 1600 تصویری تمیز و روان داشته باشید.

این نکته را فراموش ئنکنید که هرچه ایزو پایین تر باشد کیفیت عکس بیشتر است. این را هم بدانی که اگرچه دوربین ها تنظیمات خودکار حساسیت را ارئه می دهند اما باید تنظیمات دستی را هم تجربه کنید و بیشتر مواقع از آن استفاده کنید.

کاهش کانتراست و تفاوت بین دیتیل در عکس از تاثیراتی است که ایزو بالا دارد. مقدار پیشنهادی برای ازو بی 100 تا 200 است اما می توان در برخی مواقع تا ایزو 400 هم کیفیتی بالا را ثبت کرد مثلا وقتی در خانه هستید و کمی در محیط سایه دار کار می کنید.

کاهش نویز در تصاویر با ایزو بالا

اغلب دوربین عکاسی های جدید نرم افزار های داخلی دذراند که با کمی مات کردن تصویر نقاط رنگی و نویز ها را در فایل های جی پگ jpeg از بن می برد. این سیستم را می توان با مقادیر دلخواه تنظیم کر و میزان آن را کم یا زیاد کرد. اگرچه بهترین مقادر همان میزان پیشفرضی است که برای آ تنظیم شده است. همچنین با نصب برنامه هایی مانند فتو شاپ می توان به افزونه ها و ابزرا هایی برای کاهش نویز در عکس ها دسترسی داشت که بسیار عالی عمل می کنند.

کاهش نویز در تصاویر با ایزو بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.