10 ایده برای عکاسی ماکروedit نوشته شده در تاریخ

عکاسی ماکرو جزییات را در مقیاس نشان می دهد که با چشم غیر مسلح انسان قابل رویت نمی باشد. همین دلیل نیز سبب شده تا پیدا کردن سوژه برای این سبک از عکاسی کمی مشکل به نظر بیاید. در این مقاله 10 ایده برای عکاسی ماکرو را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد که می توانید همین امروز بدون خارج شدن از خانه سوژه های خود را آماده کرده و شروع به عکاسی کنید. اما قبل از اینکه به سراغ معرفی سوژه های برویم کمی در مورد عکاسی ماکرو توضیح خواهیم داد.

عکاسی ماکرو چیست؟

گرفتن تصاویر از سوژه های کوچکی مانند ساقه های گل از طریق لنز های اختصاصی (ماکرو) را عکاسی ماکرو می نامیم. لنز های ماکرو امکان فوکوس در فاصله ی نزدیک به جسم را برای عکسای فراهم می کند و از این طریق بزرگنمایی بیشتری نسبت به لنز های نرمال در تصویر ایجاد می شود.

عکاسی ماکرو چیست؟

برخی از لنز های بر روی حلقه ی فوکوس بخشی (فاصله ای)به نام ماکرو دارند اما این بدان معنای نیست که این لنز ها، لنز ماکرو می باشند. در حقیقت عکاسی ماکرو زمانی اتفاق می افتد که اندازه ی سوژه در سنسور شما برابر اندازه ی حقیقی آن باشد یعنی نسبت بزرگنمایی 1:1 باشد.

اگر به عکاسی ماکرو علاقه مند هستید مقاله مهمترین نکات و ترفند های عکاسی ماکرو برای شما مناسب است.

شاید افراد مبتدی به این فکر باشند که این سبک از عکاسی را باید در خارج خانه انجام دهند، اما واقعیت امر این است سوژه های این نوع عکاسی را می توان در همه جا به خوبی یافت کرد. اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید احتمالا در همین حین چند سوژه برای خود پیدا کرده باشید. در ادامه 10 ایده برای عکاسی ماکرو که در خانه می توانید آنها را پیدا کنید برای شما بازگو خواهیم کرد تا بتوانید خلاقیت خود را در این زمینه شکوفا کنید.

 

1.پرها

انتخاب سوژه ی مناسب عکاسی ماکرو

اتاق خواب معمولا دارای بالش های متعددی می باشد که از لا به لای آنها پر بیرون می آید. در اتاق خود من یک بالش وجود دارد که پر غاز از آن بیرون می زند و بر روی زمین پخش می شود. یکی از سوژه های خوب عکاسی می توان این پر ها باشد که دارای ساختار زیبایی هستند.

تصویری که مشاهده می کنید با یک لنز ماکرو 100 میلیمتری تهیه شده است. پس زمینه ی این تصویر، به وسیله ی یک مقوای سیاه به وجود آمده و از یک چراغ قوه ی LED برای نوردهی استفاده شده است. همانطور که مشاهده می کنید تصویر زیبایی از این پر با تجهیزات ساده ای به وجود آمده است.

2.میوه های خرد شده

رنگ های و بافت های موجود در ساختار میوه های همیشه سوژه های خوبی برای عکاسی ماکرو می باشند. سعی کنید میوه هایی را برای برش زدن انتخاب کنید که نور بتواند از پشت تابش داشته باشد و این تابش بتواند ساختار درونی میوه را به نمایش بگذارد. اگر بتوانید از این سوژه ها تصویری را ثبت کنید مطمئن باشید که خودتان هم پس از دیدن تصویری که ساختار و رنگ های طبیعی این سوژه های را برای شما به نمایش میگذارد شگفت زده خواهید شد.

عکاسی ماکرو از میوه های خرد شده

تصویری که مشاهده می کنید با استفاده از یک لنز ماکرو 50 میلیمتری تهیه شده است. البته در زیر آن یک چراغ قوه که نور آن به وسیله صفحه کاغذی نرم شده است قرار گرفته است و تصویر از بالا گرفته شده. از این نوع سیستم می توانید برای عکاسی از برگ سبزیجات و یا مایعات نیز استفاده کنید.

3.چوب

10 ایده برای عکاسی ماکرو

اگر کمی به چوب های نگاه کنید، متوجه جزییات زیبای آن می شوید. دانه، بافت و شکلی که در چوب های وجود دارد با گذر زمان تغییر می کند. جزئیاتی که می توانید برای عکاسی شما بسیار سوژه های مناسبی باشد پس از آنها غافل نشوید و حتما یک وسیله ی چوبی در منزل خود پیدا کنید و عکاسی از آن را امتحان کنید. تصویری که مشاهده می کنید از یک تخته چوب بلااستفاده و با کمک یک لنز 50 میلیمتری تهیه شده است.

4.خاکستر

اگر چوب سوژه ی جذابی برای عکاسی ماکرو به شمار بیاید خاکستر آن که از سوختن چوب بدست می آید می تواند سوژه ای حتی بهتر از چوب باشد. به طور معمول افراد از خاکستر دوری می کنند تا آن را تنفس نکنند، و یا خود را به خاکستر آلوده نکنند. با کمی دقت می توان به پتانسیل بالای خاکستر برای تولید تصاویر ماکرو پی برد پس بهتر است شما جزو افراد معمولی که از خاکستر فرار می کنند نباشید.

عکاسی از خاکستر با لنز ماکرو

در این تصویر نیز از یک لنز 100 میلیمتری استفاده شده است و نوردهی آن نیز توسط چند منبع نور که با چراغ قوه ی LED ایجاد شده است تولید می شود.

بررسی و خرید لنز ماکرو با قیمت مناسب در این بخش از دی جی 24.

5. اشیای زنگ زده

روکش قرمز قهوه ای  که توسط اکسید آهن بر روی برخی از اجسام فلز به وجود می آید به دلیل وجود بافت و تفاوت ها ظریف رنگی یک سوژه ی واقعا شگفت انگیز برای عکاسی ماکرو می باشد. یک درب یا قفل زنگ زده می تواند حس های مختلفی را درون عکس بگنجاند و همچنین می توان کاربر را به خود خیره کند پس بهتر است اگر در منزل خود وسیله ی قدیمی که زنگ زده باشد در اختیار دارید حتما به سراغ آن بروید.

ایده های برای عکاسی Macro

تصویری که مشاهده می کنید با یک لنز 50 میلیمتری ماکرو تهیه شده است و برای نورپردازی از یک چراغ رومیزی که روی آن کاغذ موم قرار گرفته است استفاده شده . 

6.سطوح براق

به گفته ی دانشمندان چشم انسان به سطوح براق جذب می شود. دلیل این امر زیبایی آنها نمی باشد بلکه این اجسام طبق بررسی های انجام شد انسان را به یاد آب می اندازد و همین امر نیز سبب می شود تا به آن جذب شویم. بازتابی که از سطح اجسام براق انجام می شود همیشه یک سوژه ی جذاب برای عکاسی می باشد و سبک ماکرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. 

عکس ماکرو از سطوح براق

در این تصویر که مشاهده می کنید یک زنجیر فولادی بر روی سنگ فرش سیاه می باشد که بر روی آن از قطرات آب استفاده شده . این تصویر نیز با یک لنز ماکرو 100 میلیمتری ایجاد شده و با استفاده از یک برگه کاغذی سفید نوری را بر روی آن منعکس کرده ایم که جذابیت عکس را دو چندان کرده است.

7.کریستال های شیشه ای

هنگامی که نور از ماده ای با ضریب شکست ثابت مانند هوا وارد موادی با ضریب شکست مختلف مانند کریستال می شود کند شده و جهت خود را تغییر می دهد این پدیده انکسار نور نامیده می شود. دلیل اینکه در منشور رنگ های مختلفی انکسار می کند نیز همین امر می باشد.

سوژه های خوب برای عکاسی با سبک ماکرو

در تصویری که مشاهده می کنید با استفاده از نور یک چراغ که بر روی آن از نوار های ژله ای رنگی استفاده شده است بر روی بلورهای کریستال تابش می شود. مشاهده می کنید که نور مانند یک رنگین کمان بر روی اجزای کریستال ایجا شده و صحنه زیبایی را برای تصویربرداری به وجود آورده است.

درباره اهمیت رنگ در عکاسی در این مقاله بیشتر بخوانید.

8.حشرات 

به دلیل داشتن اندازه ی کوچک و سرعت زیاد تهیه ی یک عکس ماکرو از حشرات کمی سخت می باشد. عکاسان حیات وحش محمولا از تجهیزات اختصاصی و سنسور های حرکت با لیزر و چراغ های ماکرو برای عکاسی از حشرات استفاده می کنند که کمی هزینه بر است. اما اگر این تجهیزات را ندارید می توانید از حشرات مرده که در گوشه کنار خانه یا بالکن خانه وجود دارد استفاده کنید. 

عکس ماکرو از حشرات

البته بهتر است کمی خلاقیت به خرج دهید و حشرات را در کنار پنجره که میزان نور تابش شده مناسب است قرار دهید و از آنها عکاسی کنید. در تصویری که مشاهده می کنید از یک لنز 100 میلیمتری و یک لوله ی فرمت 25 میلیمتری استفاده شده تا امکان نزدیکتر شدن به سوژه فراهم باشد.

9.گل های 

عکاسی ماکرو از گل

گونه های گیاه شناسی از سوژه های مورد علاقه در عکاسی ماکرو به شمار می روند. میزان رنگ، شکل و بافتی که می توانید در یک گیاه ساده پیدا کنید بسیار زیاد است . امروزه می توان در بیشتر خانه ها گل ها و یا کاکتوس های زیادی را یافت که سوژه های مناسبی برای شما هستند پس بهتر است تا لنز ماکروی خود را بردارید و شروع به عکاسی کنید.

10.قطره های مایعات

در زندگی روزمره تعداد زیادی از قطره های و یا پاشیده شدن مایعات را در اطراف خود مشاهده می کنیم. اما این امر با سرعت بالایی رخ می دهد و همین امر سبب شده تا عکاسان به این مورد توجه کمتری داشته باشند. برای ثبت اینگونه تصاویر باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید تا بتوانید صحنه را ثبت کنید. البته در این حالت بهتر است دوربین را روی حالت دستی بگذارید تا بتوانید از تنظیمات نوردهی مناسب نیز استفاده کنید. این نوع از عکاس نیاز به آزمون و خطای زیادی دارد ، تصویری که مشاهده می کنید حاصل 20 شات ناموفق بوده است.

سوژه های خوب برای عکاسی با سبک ماکرو

تصویر تهیه شده با استفاده از یک کاسه شیر و یک قطره چکان به وجود آمده. سرعت شاتر 1/250 با استفاده از یک لنز 100 میلیمتری اجازه داده تا از این واقعه ی کوچک تصویر خوبی را تهیه کنیم.

نتیجه گیری

ترس از گم شدن احتمالا یکی از بزرگترین دشمن های یک عکاس می باشد. آزمایش و یادگیری از اشتباهات شما را آماده می کند تا با چالش های جدید رو به رو شوید. این 10 ایده برای عکاسی ماکرو شما را برای روبرو شدن با چالش های جدید در عکاسی ماکرو آماده خواهد کرد پس برای آنها زمان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.