کاربرد لنز تله فوتوedit نوشته شده در تاریخ
5/5 - (3 امتیاز)
5/5 - (3 امتیاز)

لنز تله فوتو از جمله محبوب ترین لنز هایی هستند که توسط همه عکاسان چه حرفه ای و چه اماتور استفاده می شوند. در صورت به کار گیری این لنز ها در شرایط مناسب شما قادر به ثبت تصاویری خارق العاده خواهید بود. این لنز دوربین عکاسی برد بسیار زیادی دارند و امکان ثبت تصویر از سوژه را در فاصله بسیار زیاد به عکاس می دهند و بزرگنمایی بالایی دارند . در کل لنز هایی که فاصله کانونی شان از 60 میلی متر تجاوز می کند در این دسته قرار می گیرند. در این مطلب سعی کردیم کاربرد لنز تله فوتو را بررسی کنیم.

نزدیک شدن سوژه

در واقع مهم ترین علت محبوبیت این لنز ها هم همین است، ممکن ساختن عکس برداری از کیس های دور. این خصوصیت در شرایطی اهمیت خود را بروز می دهد که امکان نزدیک شدن به کیس مورد نظر وجود ندارد. همین قابلیت سبب شده تا این لنز در عکاسی از ورزشکاران در میادین ورزشی و نیز در عکاسی از جانوران در طبیعت جزو الزامات یک عکاس به شمار بیایند.

نمایان کردن بک گراند های تار

حتما تا به حال عکس هایی را دیده اید که در ان ها روی سوژه فوکوس شده در حالی که پس زمینه تار گردیده.  این افکتی است که اکثر اوقات توسط لنز های تله فوتو ایجاد می شود و بیشتر در عکاسی پرتره به کار می اید. برای ثبت این نوع تصاویر از لنزی بلند با دیافراگم باز استفاده می شود. به عنوان نمونه یا لنز تله فوتو 70 – 200 میلی متر با دیافراگم 2/8 در فاصله 200 متری سبب جدا افتادن سوژه مد نظرتان از پس زمینه می شود. در کل هرچه لنز بلند تر و دیافراگمش باز تر باشد این اثر خود را بیشتر بروز می دهد.

کاربرد لنز تله فوتو در پرتره

کاربرد لنز تله فوتو در ثبت پرتره های تحسین بر انگیز نیز از دیگر علل محبوبیت این لنز هاست. فاصله بین دوربین و سوژه  در میزان نزدیک به نظر رسیدن دیگر چیز ها در کادر تاثیر دارد. هر چقدر که فاصله کانونی بیشتر باشد سوژه به نسبت انچه که در پس زمینه وجود دارد کوچک تر به چشم می اید. این افکت علاوه بر ایجاد افکت بوکه هنری بسیار زیبا چهره را هم جذاب تر نمایان می کند.

در جدول زیر ارتباط فاصله کانونی و نوع عکاسی مناسب برای لنز اورده شده است.

70-200 میلی متر پرتره، عروسی، ورزشی،حیط وحش
85 میلی متری پرتره و عروسی
100 تا 400 میلی متر ورزشی و حیاط وحش
135 میلی متری پرتره، عروسی، ورزشی،حیط وحش
بیش از 600 میلی متر ورزش و حیاط وحش
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.