کاربرد فیلتر کلوز آپ
مدیرسایت
1400/09/21
Rate this post

عکاسی از سوژه های مختلف همیشه جذاب است و به همین دلیل است که عکاسان معمولا از لنز هایی با فاصله کانونی های مختلف استفاده می کنند تا بتوانند از سوژه های بیشتری عکاسی کنند اما همیشه نمی توان همه لنز هایی که دارید را با خود حمل کنید و معمولا یک لنز تخصصی سبکی که کار می کنید را همراه خود دارید. حال فرض کنید که از یک سوژه کوچک خوشتان آمده و می خواهید از فاصله نزدیک از آن عکس بگیرید اما لنز شما قادر نیست به خوبی از این فاصله عکاسی کند چرا که فاصله کانونی و فاصله فوکوسش بیشتر از حد کلوز آپ است. اینجاست که فیلتر کلوز آپ به کار شما می آید. در این مقاله به بررسی کاربرد فیلتر کلوز آپ خواهیم پرداخت.

فیلتر کلوز آپ چیست ؟

بیشتر دوربین ها و لنز هایی که در دست عکاسان هستند فاصله فوکوسی بین 45 سانتی متر تا 150 سانتی متر دارند و این فاصله برای عکاسی معمولی خوب و کاربردی است اما برای عکاسی کلوز آپ نیاز است که روی سوژه هایی که نزدیک لنز هستند فوکوس شود. در این حالت شما نیاز ندارید که حتما یک لنز ماکرو داشته باشید بلکه یک فیلتر کلوز آپ می تواند شما را وارد دنیای جذاب عکاسی ماکرو و کلوز آپ کند.

فیلتر کلوز آپ چیست ؟

در واقع فیلتر هایی که جلوی لنز بسته می شوند و مانند یک ذره بین عمل می کنند و فاصله کانونی موثر لنز را کم می کنند و به دنبال ان فاصله فوکوس لنز نیز کمتر می شود و بزرگنمایی نیز افزایش پیدا می کند. البته بهتر است بدانید که قرار دادن نام فیلتر روی این عدسی ها اشتباه است چرا که فیلتر هیچ تصفیه ای روی تصویر انجام نمی دهد. اما به خاطر اینکه مانند فیلتر لنز عکاسی روی لنز نصب می شود این نام را به آن ها داده اند.

مزایا و معایب فیلتر کلوز آپ

از جمله اصلی ترین مزیت هایی که به فیلتر های کلوز آپ نسبت می دهند قابل حمل بودن و کاهش هزینه های کاربر است. این فیلتر ها بسیار سبک هستند و تنها در یک جیب کوچک کیف دوربین شما جا می شوند بر خلاف لنز های ماکرو که جای بیشتری می گیرند و همیشه امکان حمل آن ها وجود ندارند مخصوصا اگر سبک ماکرو را به صورت تخصصی و حرفه ای دنبال نمی کنید.

مزایا و معایب فیلتر کلوز آپ

قیمت مناسب نیز دومی مزیت عمده ای است که دارند و به خاطر اینکه نسبت به لنز های ماکرو ارزان تر هستند این فرصت را به علاقه مندان می دهند تا بدون صرف هزینه های گزاف خرید لنز ماکرو بتوانند در  این سبک عکاسی کنند.  فیلتر های کلوزآپ نیز مانند هر ابزار دیگری مدل های ارزان و گران قیمت دارند که نمونه های با کیفیت تصویر را تیره نمی کنند و کاهش نور در آن ها بسیار کم است که این مسئله در ماکرو گرافی بسیار مهم بوده و در سرعت شاتر بالا از تار شدن سوژه جلوگیری می شود.

اما بدیهی است که اضافه کردن یک المنت دیگر بین لنز و سوژه به شکلی می تواند سبب ضعیف شدن عکس شود. با اضافه کردن این فیلتر ها شما کیفیت 100 درصد را نخواهید داشت پس اگر می خواهید به حرفه ای ترین شکل ممکن از سوژه های ماکرو عکاسی کنید بهتر است یک لنز مخصوص اینکار را تهیه کنید.

بزرگنمایی فیلتر های کلوزآپ

قدرت نوری این فیلتر ها با شاخص دیویتر اندازه گیری می شود و هر چه بیشتر باشد بزرگنمایی نیز بیشتر می شود. مثلا اگر یک فیلتر با مثبت 2 دیویتر را با یک فیلتر +4 دیویتر متصل کنید به بزرگنمایی +6 خواهید رسید. فیلتر های کلوز آپ در بازه 2 تا 4 دیویتر پیدا می شوند. در ضمن از آن جا که لنز ها سایز های مختلفی دارند این فیلتر ها هم در ابعاد متنوعی پیدا می شوند.

کاربرد و استفاده از فیلتر های کلوز آپ

فوکوس خودکار لنز معمولا با فیلتر های کلوز آپ خوب کار می کند و در صورتی کهب ییشترین بزرگنمایی را می خواهید می توانید با اعمال تنظیمات دستی روی حد افل فاصله فوکوس ان را به دست اورید. در کل بهتر است برای فوکوس کردن روی سوژه های ماکرو کمی تجربه در این زمینه داشته باشید و با نحوه فوکوس کردن اشنایی کاملی داشته باشید.

کاربرد و استفاده از فیلتر های کلوز آپ

با بیشتر شدن بزرگنمایی عمق میدان کم می شود و این مسئله می تواند یک مزیت و یا یک مشکل باشد. بیشتر شدن بزرگنمایی می تواند یک مشکل دیگر بوجود آورد و آ احمال محو شدن به خاطر لرزش دوربین است برای مقابله نور بیشتری روی صحنه داشته باشید و در روز عکاسی کنید اگرچه می توانید با باز کردن دهانه دیافراگم و تنظیم ایزو هم اکسپوژر را کنترل کنید.

انواع فیلتر های کلوز آپ

این فیلتر ها به دو گروه تک عنصر و دو عنصر تقسیم می شوند. مدل های تک عنصری یک المنت نوری دارد. قیمت ان ها کمتر است و کاهش کیفیت تصویر یکی از عیب های وارده به ان است. در ضمن انحراف رنگی و مات شدن تصویر در لبه ها از دیگر ایراداتشان است.

فیلتر های دو عنصری یک المنت دوگانه با دو عنصر نوری می باشند و گران تر بوده و عنصر دوم نقص هایی که توسط عنصر اول ایجاد می شوند را از بین می برد.

برای استفاده از فیلتر ها کافییست آن ها را روی لنز خود نصب کنید اگرچه نباید از هیچ فیلتر دیگری استفاده کنید

مدیرسایت
آذر 21, 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.