پرتره سورئال
مدیریت فروشگاه
1400/12/28
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از ژانر های بسیار سخت عکاسی که نیازمند خلاقیت بسیار بالا می باشد و هر کسی نمی تواند ان را انجام دهد عکاسی پرتره سورئال است. پرتره گرافی آن هم به شیوه سورئال بسیار سخت بوده و پروسه ای طاقت فرسا برای خلق یک اثر در این ژانر طی می شود. جالب است بدانید برخی عکاسان شاید یک هفته برای یک قاب سورئال برنامه ریزی کنند! در این مقاله دی جی 24 تکنیک هایی  را بررسی می کنیم که شما با استفاده از آن ها می توانید رد این سبک بسیار بهتر و حرفه ای تر کار کنید و قاب هایی زیبا و استثنایی را ایجاد کنید.

سورئالیزم در واقع به معنای چیزی است که شما در یک روز معمولی از زندگی خود مشاهده نمی کنید اما این به این معنا نیست که آن چیز وجود خارجی ندارد. البته این سبک عکاسی پر از عناصری است که وجود خارجی ندارند در کل می توان گفت که سورئالیزم در عکاسی یعنی ثبت نادر ترین کادر های عکاسی با سوژه هایی نادر که بعضا وجود خارجی هم ندارند! بسیاری از عکس هایی که در این ژانر ثبت می شوند در واقع یک بازتاب از رویا می باشند و معمولا این صحنه ها را در خواب خود می بینید.!

عکاسی پرتره سورئال چیست ؟

طبیعتا این سبک خاص ترکیب شده از عکاسی سورئال و پرتره گرافی است. در واقع عکس هایی از چهره افراد به گونه ایی گرفته شده اند که مرز های واقعیت را به چالش می کشاند. یکی از باید های این سبک این است که عکسی که شما می گیرید باید بیننده را وادار به فکر کردن راجع به داستان عکس کند. در واقع بیننده باید با سوالات بیشتری نسبت به پاسخ هایی که دریافت می کند رو به رو شود.

عکاسی پرتره سورئال چیست ؟

آموزش عکاسی پرتره سورئال

از ابراز احساسات در چهره و پوز های خاص بهره ببرید!

  • در پرتره گرافی به صورت سورئال سوژه شما باید حرفه ای تر عمل کند و احساسات را بهتر انتقال دهد. سوژه می تواند گیچ و سر درگم به نظر برسد و نوعی بایستد که انگار از وجود دوربین خبری ندارد جدی بودن در اکسپرشن های آن ها بسیار مهم است. جدی بودن حالت چهره بیشتر به بعد  سورئال بودن تصویر می افزاید.
  • البته بسته به بک گراند منظره و نوع پیامی که می خواهید عکس داشته باشد می توانید کمی از این جدی بودن فاصله بگیرید. از سوژه خود بخواهید که یک نگاه خاص و سنگین به دوربین داشته باشد. ارتباط چشمی بین سوژه شما و بیننده عکس سبب می شود تا بیننده از سوژه حواسش پرت نشود.
  • نگاه کردن به بالا نشان دهنده سر در گم بودن در افکار است و یا نگاه کردن به یک سوژه در دور دست می تواند همین حس را منتقل کند
  • یک کار ساده دیگری که سوژه می تواند انجام دهد بستن چشم ها و باز کردن لب ها با فاصله کم است این کار حس آرامش را به تصویر می بخشد.
  • برای ساخت یک عکس پرتره سورئال می توانید پرتره بدون چهره ثبت کنید! و یا صورت سوژه را به نوعی پنهان کنید.

آموزش عکاسی پرتره سورئال

نقش عناصر محیطی در پرتره سورئال

جو و اتمسفر کلی عککس شما یک کلید مهم در سورئال بودنش می باشد. با قرار دادن خود و مدل در لوکیشن های مختلف شما می توانید کم کم به آن چیزی که می خواهید در کادر داشته باشید دست پیدا می کنید.

استفاده از المان هایی همچون آب گل ها پرده ها صندلی و ….می تواند به بار سورئالیزم عکس شما اضافه کند. کادر بندی نیز بسیار مهم است اینکه شما چگونه سوژه خود را در میان عناصر محیطی قرار می دهید و از چه زاویه ای عکس با می گیرید.

نقش عناصر محیطی در پرتره سورئال 

نورپردازی در عکاسی پرتره سورئال

نورپردازی بسیار مهم است و می تواند اثر سورئالی در تصویر را کم و یا بیشتر کند. تنظمیات مختلف نوری را در زاویه ها و لوکیشن های مختلف امتحان کنید. اگر می خواهید از نور طبیعی بهره ببرید بهتر است برای اضافه کردن بار سورئال به قاب وقتی عکاسی کنید که هوا کمی ابری است. برای عکس های شارپ تر از نور های مصنوعی هم می توانید استفاده کنید. این نور ها کنترل بیشتری به شما می دهند و و بهتر می توانید آن گونه که می خواهید سوژه خود را نور دهی کنید.

از جمله رایج ترین تجهیزاتی که می توانید برای نورپردازی استفاده کنید می توان به رینگ لایت های عکاسی و فلاش های دوربین اکسترنال اشاره کرد.

نورپردازی در عکاسی پرتره سورئال

ساخت پرتره سورئال در فوتوشاپ

نرم افزار ادیت عکس فوتوشاپ این فرصت را به شما می دهد تا به راحتی پرتره های خاص و سورئالی را بسازید. فوتوشاپ امکان ترکیب کردن تلفیق کردن محو کردن و اضافه کردن المان های مختلف به صورت طبیعی را به شما می دهد.می توانید با تغییر رنگ ها در تصویر خود حس خاصی که می خواهید را به آن اضافه کنید و در نهایت قاب هایی بسازید که هر چه بیشتر به ان ها نگاه می کنی بیشتر حس سورئالی را به خود می گیرند. شما وقتی مهارت های ویرایشگری خود را با خلاقیت ترکیب می کنید هیچ مرزی برای ساخت پرتره های سورئال برای شما وجود نخواهد داشت.

ساخت پرتره سورئال در فوتوشاپ

سایر تکنیک های عکاسی پرتره سورئال

ایده های غیر معمول یکی از پایه های اساسی در ثبت تصاویر سورئال است  به همین خاطر شما می توانید از ابزار های بسیاری برای خلق آن ها استفاده کنید. برای مثال می توانید از پرده های شفاف و درگیر کردن سوژه را ان ها یک اثر خوب را خلق کنید. می توانید با المان های متنوع بخشی از چهره سوژه را پنهان کنید

برای خلق کردن حسی از رویا در عکس ها استفاده از بمب های دود رنگی را حتما در نظر داشته باشید. عکاسی با دود رنگی یکی از ژانر های جالب و زیر مجموعه های پرتره گرافی است که می تواند اتمسفر عکس های شما را به طور کل عوض کند. برای خلق حس سورئالیزم در تصویر سعی کنید از رنگ های خاص دود که با سوژه شما و پس زمینه و…هماهنگی دارند استفاده کنید.

سرعت شاتر خود را کمتر کنید! سرعت های شاتر کم ایده ال برای ثبت تصاویر با بافت نرم هستند! از سرعت شاتر کم در این سبک عکاسی می توانید برای خلق موشن بلر استفاده کنید. می توانید اشکالی شبح مانند را ثبت کنید و یا یک حس انتراعی به نصویر ببخشید.

مدیریت فروشگاه
اسفند 28, 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره رایگان کلیک کنید
×