هود لنزedit نوشته شده در تاریخ

افتاب گیر یا هود لنز ابزاری ایت پلاستیکی که جلوی لنز بسته می شود و از flare جلوگیری می کند. فلیر به ان حلقه هایی می گویند که در اثر شکست مستقیم نور در تصویر پدیدار می شوند و حتی ممکن است به عکس صدمه بزنند. این ویژگی به همراه لنز دوربین عکاسی به شما داده می شود اما اگر احیانا گم شد می توانید انرا به راحتی تهیه کنید.

از هود لنز دوربین برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید استفاده می شود در واقع برای جلوگیری از پدیده فلیر. هودی لنز پرایم از لحاظ ظاهری مانند لوله است و انتهای بزرگی دارد. این ویژگی لنز زوم در قسمت انتهایی کم منحنی شکل است. این منحنی‌ها در واقع برش هایی می باشند که به محدوده زوم لنز بستگی دارند و به شکلی دیزاین می شوند تا لبه هایشان در تصویر دیده نشود. هودی های لوله ای مختص لنز های پرایم اسن و برای لنز های زوم تنها از هود گلبرگی یا منحنی شکل استفاده می شود.

هودی لنز چه تاثیری دارد

با بلوکه کردن نوری که مستقیم به لنز می تابد باعث کاهش رفلکس نور نسبت به زاویه اپتیکال می شود. این نور مستقیم هرگز برای حسگر دوربین چیز خوبی نمی باشد. و سبب ایجاد اشکالی دایره ای یا هشت ضلعی رنگی روی عکس می شود. تابش مستقیم نور به لنز سبب پراکندگی رنگ می شود.

هودی های خوب جنس محکمی دارند و اکثرا دارای سطح داخلی به جنس نمد هستند. در حقیقت بیشتر کار بلوکه کردن نور را این بخش نمدی می کند. اما منحنی‌هایی که در هود لنز زوم هستند سبب می شوند مه در برخی از فواصل کانونی بلوکه کردن نور به نحو احسن اجرا نشود و نور به لنز برسد اما با این شرایط هم وجود یک هود الزامی است.

هود لنز چه تاثیری دارد

زمان استفاده از هود لنز دوربین

استفاده از این وسیله زمانی که نور به طور کاملا مستقیم می تابد و منبع نوری درست رو به روی لنز است فایده ای ندارد و در واقع پدیده فلیر اجتناب ناپذیر است. اما ناگفته نماند که برخی اشیه هم قابلیت بازتاب نور را مانند اینه دارند و هودی حتی در  این شرایط هم از ان جلوگیری می کند.

به طور کلی این ابزار لنز همیشه باید همراهتان باشد به خصوص هنگامی که قصد عکاسی از مناظر طبیعی را دارید اما در صورت گم شدن ان می توانید از هر چیزی که شباهتی به انها دارد برای بلوکه کردن تابش نور استفاده کنید.

One thought on “هود لنز
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.