مهم ترین نکات و ترفند ها در عکاسی ماکروedit نوشته شده در تاریخ

می دانید که به لنز هایی ماکرو می گویند که خصوصیات لنز دوربین عکاسی های معمولی را تماما دارند اما به راحتی می توانند در فواصل نزدیک فوکوس کنند و امکان بزرگنمایی سوژه های را تا حد زیادی دارند و از آن ها برای عکاسی از اشیا بسیار ریز و حشرات استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم 10 ترفند و نکته مهم درباره عکاسی ماکرو را عنوان کنیم که هر عکاسی باید بداند تا بتواند بهترین تصویر ممکن را بگیرد.

اما در ابتدا بهتر است دو عبارت را دوباره تعریف کنیم که یکی از آن ها ماکروگرافی است و دیگری کلوز آپ. ماکرو گرافی هتر عکاسی از اشیا کوچک در فاصله های بسیار نزدیک است و کلوز آپ بیان گر عکاسی از اشیا در فاصله ای کمی دور تر از ماکرو است. تجهیزات مورد نیاز برای ماکروگرافی می توانند امکان عکاسی از فاصله یک سانتی متری را فراهم کنند در حالی که در کلوز آپ فاصله 50 سانتی متری را در نمای بسته ای می گیرند.

linked_camera

انواع لنز ماکرو را با بترین قیمت ها در این قسمت ببینید.

نکات و ترفند عکاسی ماکرو

  • لنز : بهترین لنز ممکن را برای این کار تهیه کنید. آپشن های متعددی برای انتخاب در این زمینه وجود دارند حتی می شود از اکستنشن تیوب ها در لنز های معمولی استفاده کرد و به بزرگنمایی ایده ال رسید و حتی می  توان با معکوس قرار لنز معمولی با اکستنشن تیوب میزان بزرگنمایی را بسیار بیشتر کرد. برای افراد مبتدی بهترین لنز های ماکرو لنز هایی با فاصله کانونی 90 تا 105 میلی متری با بزرگنمایی 1:1 خواهند بود البته لنزهایی با فاصله کانونی 50 و 60 میلی متری هم در بازار هستند که امکان ثبت تصویر در فاصله نزدیک تر را فراهم می آورند اما امکان فرار کردن سوژه وجود دارد.
    در صورتی که از دوربینهای میکرو چهار سوم استفاده می کنند که حسگر های کوچکتری دارند سوژه خود را بیشتر از یک برابر بزرگ کنید. سعی کنید لنزی را خریداری کنید که از تکنولوژی لرزشگیر بهره می برد تا تصاویر را با بالاتری سطح شارپنس ثبت کنید.
  • به شرایط محیطی، زمان و مکان دقت کنید چرا که حشرات کوچک عمده سوژه های این سبک را تشکیل می دهند و سعی کنید در محیطی های طبیعی همراه با گل و گیاه فراوان شوتینگ خود را انجام دهید تا هم حشرات بیشتری برای کار پیدا کنید و هم از گل های زیبا و گیاهان خوشرنگ عکاسی کنید. از نظر آب و هوا هم که تجربه نشان داده حالت های ابری بهتر از آفتابی است و نور ملایم تری به سنسور می رسد.

تنظیم دیافراگم و شاتر برای ماکروگرافی

  • اگر از سوژه هایی بسیار کوچک عکاسی میکنید تنگ تر شدن سطح کانونی امری طبیعی است و برای همین دیافراگم را روی f16 ست کنید تا پورشن بیشتری از حشره را تحت فوکوس قرار دهید. در این حالت به خاطر بسته بودن دیافراگم و سرعت بالای شاتر استفاده از فلاش ضروری است. اما همیشه به نور فلاش نیاز نخواهید داشت مثلا وقتی می خواهید با دیافراگم بازتر و در محیطی با نور بیشتر کار کنید.
  • به کارگیری دیفیوز که بین فلاش و سوژه قرار می گیرد و به نوعی نوری که از فلاش خارج می شود را گسترده تر و پخش می کند سبب طبیعی تر شدن تصویر شما می شود به یاد داشته باشید که هرچه نور ویع تر باشد شارپنس بالاتر و سایه هایی نرم تر خواهید داشت.
  • در عکاسی ماکرو کوچکترین لرزش دست می تواند نتیجه را به کلی خراب کند و اینجاست که سرعت شاتر اهمیت پیدا می کند بنابراین اگر تازه در ابتدای کار هستید حتما از شاتر های بالا استفاده کنید.

تنظیمات فوکوس برای عکاسی MACRO

  • سعی کنید به صورت دستی فوکوس کنید. هنگام عکاسی به خصوص ار حشرات خاموش بودن اتوفوکوس بسیار کار را راحت تر می کند. اگر فوکوس اتوماتیک خاموش نشود دوربین دائما در حال تنظیم کردن آن خواهد بود و عکس واضحی ثبت نخواهد شد.
  • خلاق باشید و از زاویه هایی عکس بگیرید که منحصر به فرد هستند و نتیجه ای کسل کننده و تکراری را ثبت نکنید این اشتباه بسیاری از افراد تازه کار است که زوایای ساده ای را برای کار انتخاب می کنند و در نهایت تصویری معمولی را می گیرند.
  • سعی کنید حتما از اکستنشن تیوب استفاده کنید. این گجت ها بسیار ارزان تر از آن چه که فکر می کنید هستند و در ثبت تصاویر بهتر به شما کمک خواهند کرد. همچنین روش ارزان دیگر استفاده از رینگ معکوس است که در بین لنز و دوربین قرار می گیرد اما اتصال لنز و دوربین از بین نمی رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.