فیلتر لنز دوربین عکاسیedit نوشته شده در تاریخ

فیلتر لنز دوربین عکاسی ابزاری است که قسمتی از نور را جذب کرده و بخشی از آن را عبور می دهند. فیلترها نور هایی را که جذب می کنند ( نور مکمل ) و تیره تر نمایان می کنند و همچنین نورهایی را که عبور می دهند ( هم خانواده)  روشن ترشان می کنند. به طور خلاصه : هر فیلتر لنز دوربین عکاسی نور هم خانواده را عبور داده و روشن می کند و نور مکمل را جذی و تیره تر می کند.

انواع فیلتر لنز دوربین عکاسی

فیلتر ها را از حیث جنس و متریال به سه نوع گروه بندی می کنند.

فیلترهای شیشه ای: فیلترهای شیشه ای از جنس شیشه درجه یک می باشند، محبوب هستند و به لنز متصل می شوند و معمولا به اندازه قطر دهانه لنز تولید می شوند. در صورت بزرگتر بودن فیلتر از قطر دهانه می توان از مبدل برا اتصال استفاده کرد ولی در صورت کوچک تر بودن راهی برای این کار نیست.

فیلترهای استاتی : فیلترهای استاتی که از جنبه شکل و ظاهر مانن تلق های رنگی هستند  به صورت شیشه مشجر هم موجود هستند و کاربرد حرفه ای دارند.

فیلترهای ژلاتینی : این نمونه ها در برابر حرارت و افت دما بسیار شکنندئه هستد و کاربردی حرفه ای تر از سایر دارند از انها در پروژه های سینمایی استفاده می شود و روی دهانه منبع نور مانند سافت باکس، چتر، شیدر و…. متصل می شوند. این نمونه ها به صورت متری در بازار یافت می شوند و سایز را با توجه به سوژه می توان تغییر داد.

انواع فیلتر لنز دوربین عکاسی

 فیلتر ها را از نظر عملکرد

به 4 مدل دسته بندی می کنند فیلترهای ایجاد کنتراست، فیلترهای اصلاح کلوین، فیلترهای مخصوص، فیترهای فانتزی

فیلترهای ایجاد کنتراست : این مدل فیلتر در پنج رنگ آبی با ضریب 4، زرد 2، نارنجی 4، سبز 4، قرمز 8 وجود دارد. ضریب این فیلترها با هم تفاوت دارد و روی شدت نور اثر خود را می گزارد. دقت کنید هنگامی که از فیلترها استفاده می شود حتماً باید هنگام عکاسی دیافراگم ها اصلاح شوند.

فیلتر های اصلاح کلوین: آبی 80A-80B زرد و نارنجی 85A-85B

فیلترهای مخصوص :  جاذب اشعه های U.V و کم هزینه ترین و رایج ترین نوع فیلتر در لنزها می باشد که بر خلاف باور بیش تر عکاسان به هیچ عنوان کاربرد حفاظتی لنز را ندارد. زیرا مکان هایی که نور خورشید وجو ندارد این فیلتر بی کاربرد است پس محافظ نمی باشد. به این علن که این لنز اشعه ماورای بنفش را جذب می کند بهتر است در عکس سیاه و سفید و عکاسی رنگ  ابی استفاده شود در حالت اول کنتراست عکس را بهتر میکند در عکس رنگی آبی ته مایه عکس را بهبود می بخشد.

فیلتر Sky light : طیف رنگ صورتی به عکس می دهد که رنگ ها را گرم تر کرده و رنگ رقیق آبی را از تصویر حذف می کند.

فیلتر پلاریزه : پیچیده ترین و پیشرفته ترین فیلتر لنز است. فیلتر پلاریزه علاوه بر شدت نور، رفلکس را هم از بین می برد.

فیلترهای فانتزی
فیلتر ستاره ساز(صلیبی)
فیلتر منشوری(چند وجهی) و فیلتر کلوز آپ
این فیلتر عکاسی مثل ذره بین کار می کند و برای نمای بسته و Insert کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.