عکاسی در مه
مدیرسایت
1399/02/24
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از ژانر های عکاسی که هیجان خاصی را برای کاربران ایجاد می کند عکاسی از مه می باشد. مه به تصاویر حس هیجان و رازآلودگی را القا می کند و از این طریق  می تواند توجه کاربران را به خود جلب کند. پس زمانی که این پدیده ی طبیعی را مشاهده کردید بهتر است تا زمان را از دست ندهید و شروع به عکاسی از آن بکنید. در این گونه آب و هوا معمولا در تصویر شدت رنگ و کنتراست دیده نمی شود و همین عامل نیز سبب شده تا این سبک از عکاسی تفاوت زیادی با عکاسی در آب و هوای عادی داشته باشد.

نکات مهم عکاسی در مه

برای شروع عکاسی در مه بهتر است تا ابتدا سوژه ی مورد نظر خود را پیدا کنید . پیدا کردن مه کمی سخت است اما معمولا می توانید در مناطقی که مرتفع هستند جوی مه آلود پیدا کنید. گفتنی است که مه معمولا در انتهای عصر به وجود می آید و تا صبح روز بعد به طول می انجامد که این زمان می تواند بهترین تایم برای عکاس از آن باشد. در نظر داشته باشید که می توانید از پیش بینی های هواشناسی نیز برای انتخاب مکان مناسب استفاده کنید.

نکات مهم تصویر برداری در مه

همچنین باید دقت داشته باشیم که در اینگونه شرایط آب و هوایی نور بسیار کم می باشد پس بهتر است تا از تنظیمات مناسب نوردهی (سرعت شاتر٬ دیافراگم٬ ایزو) برای آن استفاده کنیم که در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت .

تنظیمات دوربین برای برای عکاسی در مه

اگر سوژه ی مورد نظر شما از نور خوبی برخوردار نبود بهتر است که از سرعت شاتر پایین و نوردهی بیشتر استفاده کنید که این کار باعث نرم تر شدن بافت و ساختار مه نیز می شود. در برخی از موارد استفاده از نورسنج برای این کار مناسب نیست و مه می تواند مانند برف نورسنج دوربین را به اشتباه بیندازد. برای جلوگیری از این عامل می توانید به صورت دستی تنظیمات نوردهی را انجام دهید تا اشتباه را به حداقل برسانید.

تنظیمات مناسب برای نوردهی در مه

با بالا بردن مقادیر ایزو هم می توانید حساسیت به نور را افزایش دهید٬ البته در نظر داشته باشید که با افزایش مقدار ایزو مقدار نویز در تصویر نیز افزایش پیدا می کند و در این صورت کیفیت تصویر افت می کند. در نظر داشته باشید که می توانید با بالا بردن سرعت شاتر طولانی تر می تواند بافت مه را مانند پنبه بکند و این امر نیز در مواردی به جذابیت عکس کمک می کند.

آموزش عکاسی در محیط کم نور را در این مقاله بخوانید.

همچنین در زمان هایی که نور بسیار زیادی در تصویر یا سوژه ی مورد نظر وجود دارد بهتر است از فیلتر های ND استفاده کنید تا نور محیط را کمتر بکند و از این طریق تصاویر با کیفیت بالاتری را برای شما به وجود بیاورد. اگر در طول روز عکاسی خود را انجام می دهید بهتر است از این فیلتر استفاده کنید تا بافت مه نرم تر باشد.

توجه به ترکیب بندی در هوای مه آلود

ترکیب بندی نیز یکی دیگر از مواردی است که در تصویربرداری خود باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. در ترکیب بندی٬ عکاس سعی می کند تا اجزای تصویر را در جایگاه های مناسبی قرار دهد و همین امر نیز سبب می شود تا در تصویر نظم خاصی به وجود بیاید تا به چشم بیننده خوشایند باشد.

توجه به ترکیب بندی در عکاسی هوای مه آلود

با ترکیب بندی مناسب می توانید یک محل یا سوژه ی خشک را در تصویر خود بسیار زیبا جلوه بدهید که البته ترکیب بندی مناسب نیاز به تمرین زیاد دارد و زیاد نگران آن نباشید. همچنین می توانید با مطالعه ی مقاله ی تکنیک های ترکیب بندی در این مورد اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

عمق میدان در عکاسی هوای مه آلود

تصاویری که در آنها عمق میدان رعایت شده بسیار بیشتر از تصاویر معمولی چشم کاربر را به خود جذب می کند و همین امر نیز سبب می شود تا بیشتر عکاسان در هنگام عکاسی از مه به فکر جای دادن عمق میدان در تصویر خود باشند.

تاکید بر عمق میدان در مه

تاکید بر عمق میدان در بسیاری از تصاویر جذابیت دارد اما در تصاویر گرفته شده از مه می توان بیشتر از دیگر موارد باشد و این عامل هم به علت داشت از دست دادن شدت رنگ٬ کم شدن کنتراست و ایجاد حس دور شدن از تصویر می باشد.

تاکید بر نور درون مه

تاکید بر نور

اگر در روشنایی به عکاسی می پردازید یکی از مواردی که باید به آن دقت کنید زاویه ی تابش نور می باشد که می توانید آن را در ترکیب بندی خود قرار دهید. مه باعث می شود تا پرتوهای نوری که در حال تابش هستند بیشتر به چشم بیاید و ثبت کردن این صحنه می تواند بسیار جذابیت داشته باشد. در این حالت باید سعی کنید تا فاصله ی خود را از منبع نور کم کنید اما باید توجه داشته باشید که برای این سبک از تصویربرداری بهتر است تا از فیلتر ND حتما استفاده کنید تا نور زیاد کیقیت تصویر شما را از بین نبرد.

مدیرسایت
اردیبهشت 24, 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پرسش در whatsapp