عکاسی با پهپادedit نوشته شده در تاریخ

در چند سال اخیر با پیشرفت در عرصه ی هواپیما های بدون سرنشین و پهباد ها اکنون پرواز به آسمان از قبل هم راحت تر شده است. در اوایل ورود درون ها به بازار ٬ به علت  قیمت های بالا٬ این دستگاه های الکترونیکی طرفداران چندانی نداشتند اما در دوره ی کنونی به علت مناسب بودن قیمت٬ پهیاد ها به جزوی جدا نشدنی در صنعت عکاسی هوایی تبدیل شده اند و علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده اند. در ادامه نکات مهم عکاسی با پهباد را بررسی خواهیم کرد.

نکات عکاسی با پهپاد

تمرین پرواز با پهباد :

بر خلاف تصور عموم  پرواز کردن با کوادکوپتر کار بسیار دشوار نیست ٬ با این حال می توان گفت کار خیلی آسانی هم نیست . پهپاد ها را عموما با تلفن همراه میتوان کنترل کرد در برخی موارد نیز از کنترل از راه دوری ک همراه با دستگاه از فروشنده خریداری کرد ادید باید آن را کنترل  کنید . اگر تا الان با هلی شات کار نکرده اید یک فضای باز مثل پارک جای مناسبی برای شروع یادگیری شما میباشد .

نکات عکاسی با پهباد

در اوایل کار سعی کنید تا زیاد ارتفاع نگیرید و به پرواز با هلی شات عادت کنید .قبل از یادگیری کامل آموزش پرواز با این دستگاه های الکترونیکی دوربین خود را بر آنها وصل نکنید در غیر اینصورت دوربین شما در خطر جدی گرفتار است .

با فرمت  RAW عکاسی کنید

این فرمت به شما این اجازه را میدهد که تمام اطلاعات سنسور را ذخیره کنید ٬ در نتیجه تصاویری با کیفیت بهتری را به دست آورید از طرفی این فرمت نور بهتری را دریافت میکند و نیز جزئیات بهتر ثبت می شوند و جون فرمت RAW عکس های خام را به شما میدهد دست شما  برای ویرایش عکس ها باز خواهد بود .

تنظیم نور مناسب :

نور یکی از عوامل اصلی در زیبایی تصاویر است .همان گونه که وجود نور تنظیم شده  در عکاسی کلاسیک اهمیت فراوانی دارد در عکاسی هوایی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است پس نور دوربین خود را به خوبی نسبت به ناحیه ای که در آن قصد عکسبرداری را دارید تنظیم کنید که بعدا مجبور به ادیت آن نشوید.

ترکیب بندی در عکاسی با پهپاد

ترکیب بندی یعنی قرار دادن عناصر در عکس ها به شکل منظم هر چه ترکیب بندی شما منظم تر باشد به طبع عکس های زیبا تری خواهید داشت که  با تنظیم دقیق فاصله ی کانونی می توانید به این مهم دست پیدا کنید

ترکیب بندی در عکاسی با پهباد.

کنتراست در تصویر برداری هوایی

کنتراست اختلاف بین سیاه و سفید در عکس است ٬در یک عکس با کنتراست بالا به سادگی میتوان مرز میان رنگ ها را تشخیص داد البته کنتراست زیاد هم برای عکس های هوای مناسب نیست و باید به طور دقیق تنظیم شود تا حالت استاندارد عکس حفظ شود . کنتراست پایین معکوس کنتراست بالاست به این شکل که رنگ ها در آن بی جان تر به نظر میرسد دقیقا مثل زمانی که در هوای مه آلود عکس میگیرید پس عکس هایی با کنتراست پایین هم ظاهر جالبی نخواهد داشت .

کنتراست در تصویر برداری هوایی

زمان های متفاوت برای عکاسی انتخاب کنید :

سعی کنید تصاویر خود را هم در شب و هم در روز ثبت کنید . عکاسی در روز به خصوص در زمان های که خورشید در حال طلوع کردن با غروب کردن است  نه تنها لذت بخش است بلکه می توان تصاویر خیره کننده ای را ثبت کرد . همچنین از تاریکی شب برای عکاسی نترسید این نکته را نیز فراموش نکنید که عکاسی در شب نیاز به نوردهی طولانی دارد و دوربین های DSLR بیشترین زمان برای نوردهی را در حالت دستی در اختیار شما قرار میدهند .

فیلتر تراکم خنثی (ND):

فیلتر های تراکم خنثی کاهنده ی نور هستند .با استفاده از این فیلتر ها می توان نور ورودی به دوربین را کاهش داد و در نتیجه میتوان دوربین عکاسی را با بازترین دیافراگم برای نوردهی طولانی تر(سرعت شات پایین تر) استفاده کنیم  . این فیلتر در عکاسی از طبیعت و مناظر طبیعی و یا دریا ها و حتی عکاسی از رعد و برق استفاده میشود .

عکاسی پانوراما با هلی شات

پهپاد ها با وجود قیمت های بالا رزولوشن پایینی دارند . همین علت باعث شده تا عکاسی پانورما در پهباد ها زیاد به کار میرود و با این ترفند می توان به رزولوشن بالاتری دست پیدا کرد .گاهی هم نمی توان منظره ای گسترده را در عکس ثبت کرد که در این حالت هم میتوانیم از تکنیک پانوراما استفاده کنیم . برای گرفتن عکس های پانوراما لنز های واید گزینه ی مناسبی نیستند .لنزهایی با فاصله ی کانونی بین ۴۰ تا ۱۰۰ میلیمتری برای تصاویر پانوراما مناسب هستند و می توانید از لنز استاندارد یا تله فوتو برای اینکار استفاده کنید .در ضمن تصاویر پانوراما تنها در جهت افق گرفته نمی شوند و می توانید در جهت عمودی نیز پانوراما های زیبایی ایجاد کنید .

عکاسی پانوراما با هلی شات

استفاده از سایه ها در عکاسی با پهپاد:

وقتی شما از آسمان به زمین نگاه می کنید می توانید تصاویری را خلق کنید که روی زمین کمتر دیده میشوند این دقیقا همان چیزی است که به خاطر آن از هلی شات ها استفاده میکنیم ٬ پس با دقت صحنه ی مورد نظر را بررسی کنید گاهی با بازی کردن با نور و سایه میتوانید تصاویر باورنکردنی خلق کنید پس به سایه ها بیشتر توجه کنید.

برای مشاهده مشخصات و قیمت خرید پهباد های مختلف برای فیلمبرداری هوایی به این بخش مراجعه کنید.

بنا ها و ساختمان ها و یا دیگر سازه ها که به دست انسان ساخته شده باشد ٬ از نظم بالایی برخوردار است به همین دلیل اینگونه از سوژه ها میتوانند تصاویر باورنکردنی را برای ما ایجاد کنند در نظر داشته باشید که مکان هایی که روباز هستند گزینه ی مناسب تری برای عکاسی هوایی هستند.

نکاتی در مورد نگهداری درون ها :

  • همیشه یک باتری یدک به همراه داشته باشید
  • در شرایط آب و هوایی مناسب پرواز کنید
  • باتری پهباد را بین ۳۰ تا ۹۰ درصد نگه دارید
  • هنگام پرواز در زمان هایی که وزش باد شدید وجود دارد دقت کنیم
  • تا حد امکان از پرواز های شب خودداری کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.