بهترین لنز برای عکاسی طبیعتedit نوشته شده در تاریخ

همان طور که می دانید انتخاب یک لنز مناسب برای عکاسی در شرایط مختلف می تواند کمک زیادی به ثبت تصاویر با کیفیت کند . منظره های طبیعی یکی از محبوب ترین سوژه های عکاسی است و بر خلاف پرتره ها یا سوژه های ورزشی به تجهیزات گران قیمت و خاصی احتیاج ندارند و می توانید به سادگی تصاویر فوق العاده از مناظر طبیعی را ثبت کنید. در ادامه این مطلب بهترین لنز برای عکاسی طبیعت را ازجهات مختلف و ویژگی های فنی بررسی می کنیم.

مناظر طبیعی تنوع بسیار بیشتر از انسان ها دارند به عنوان مثال یک نما از رشته کوه های هیمالیا با یک منظره از مزرعه گل های آفتاب گردان علی رغم اینکه هر دو منظره طبیعی به شمار می روند اما از نظر عکاسی چالشی متفاوت برای عکس محسوب می شوند . در واقع نکته ای که باید در انتخاب لنز مد نظر داشته باشیم فراگیر بودن آن است تا بتوانیم از این لنز در موقعیت های مختلف استفاده کنیم.

مشخصات یک لنز مناسب برای عکاسی طبیعت

بسیاری از عکاس ها برای گرفتن عکس از مناظر طبیعی از لنز واید استفاده می کنند چرا که می توانند بخش بیشتری از منظره را درون کادر خود قرار دهند. اختلاف اندک در فاصله کانونی معمولا در فواصل کانونی کم تر خود را نشان می دهد  . تفاوت میدان دید بین فاصله کانونی 20 و 22 میلی متری بیشتر از اختلاف بین 100 تا 102 میلی متر است بنابراین لنز با فاصله کانونی کم تر می تواند در نتیجه اختلاف زیادی به وجود بیاورد .

هر چند که همیشه به استفاده از میدان دید سوپرواید احتیاجی نیست اما اگر امکانات آن را در اختیار داشته باشید همواره گزینه ی مطلوبی به شمار می رود . یعنی برای حداکثر انعطاف به یک لنز زوم احتیاج دارید که بعضی از فاصله های کانونی را پوشش دهد : 10 میلی متر روی یک دوربین کراپ و یا 17 کیلی متر بر روی یک دوربین فول فریم .

این موضوع تاثیر چندانی بر روی عکس برداری از مناظر ندارد مگر اینکه بخواهید از ستاره ها عکس برداری کنید . در اکثر مواقع از گشادگی بین f/8 و f/16 برای به دست آوردن حداکثر عمق میدان استفاده می شود . درست است که گشادگی دیافراگم کم تر باعث می شود تا بتوانید در نور کم و بدون سه پایه عکس برداری کنید اما با توجه به هزینه بالای آن گزینه ی معقولی به شمار نمی رود . البته اگر بودجه خرید یک لنز F/2.8 را دارید می توانید آن را خریداری کنید اما در محاسبات خود به عنوان یک لنز مخصوص عکاسی منظره آن را به شمار نیاورید چرا که در هر صورت برای عکاسی نیاز به یک سه پایه خواهید داشت.

معرفی بهترین لنز ها برای عکاسی طبیعت

اگر از دوربین کراپ استفاده می کنید ، لنز Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS با قیمت 279 دلار می تواند گزینه ی خوبی برای شما به شمار رود . فاصله کانونی این لنز بر روی یک دوربین فول فریم برابر با 16-30 است که باعث می شود با این لنز تقریبا بتوانید از هر منظره ای عکس های فوق العاده زیبایی ثبت نمایید . اگر از دوربین فول فریم استفاده می کنید باید کمی بیشتر برای خرید لنز هزینه کنید و به شما لنز Canon EF 17-40 mm f/4L را توصیه می کنیم که کاربردی ترین لنز برای عکاسی از طبیعت به شمار می رود و قیمت آن نیز حدودا 749 دلار می باشد .

لنز های نیکون نیز مشابه با کانن هستند . به عنوان مثال لنز Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20 mm f/4.5-5.6G VR که از لنز های خوب نیکون برای عکاسی از طبیعت است با قیمتی مشابه و در حدود 300  دلار در بازار موجود می باشد . برای دوربین های فول فریم نیکون نیز لنز Nikon AF-S FX NIKKOR 18-35mm f/3.5-4.5G  می تواند محدوده وسیعی را برای عکاسی از طبیعت پوشش دهد

به صورت کلی عکاسی از طبیعت را می توان با هر لنزی انجام داد اما اگر دنبال گزینه ای هستید که بتواند در هر موقعیتی نیاز های شما را پاسخ دهد باید گفت که لنز های زوم واید بهترین گزینه شما خواهند بود.

بهترین لنز برای عکاسی در طبیعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.