اعوجاج پرسپکتیوedit نوشته شده در تاریخ

در مطالب گزشته درباره انواع اعوجاج اپتیکالی اعم از اعوجاج بشکه ای، اعوجاج جا سوزنی و اعوجاج سبیلی مطالبی منتشر کرده ایم. اما این بار قصد داریم  در مورد نوع دیگری که اعوجاج پرسپکتیو نام دارد صحبت کنیم. بر عکس انواع اپتیکالی، این نا منظمی کم ترین ربطی به المنت ها ندارد و خطای لنز به شار نمی اید. وقتی که یک فضایی دارای سه بعدی را بر روی یک تصویر دو بعدی قرار می دهیم و در صورت نزدیک بودن سوژه به دوربین، بسیار بزرگتر و نا منظم تر از دیگر اشیا درون تصویر دیده می شود.

این اتفاقی معمولی می بشاد و حتی میتوانید گاهی به چشمانتان هم ان را ببینید. برای نمونه اگر موبایلتان را بیش از اندازه به چشم هایتان نزدیک کنید، سایز ان در مقایسه با تلویزیون یا مانیتوری که در یک گراند وجود دارد بزرگتر دیده می شود. در صورت عکاسی از یک نفر با لنز واید و در فاصله بسیار نزدیک، بینی ، چشم ها و دهان خیلی بزرگتر از حد نرمال و واقعی به ثبت می رسند در صورتی که ممکن است گوش ها اصلا دیده نشوند وئ یا خیلی کوچک شوند.

اعوجاج پرسپکتیو در فواصل کانونی مختلف

 

به سایز سر این مرد دقت کنید که چطور با نزدیک کردن دوربین و کم کردن فاصله کانونی نسبت به بدن وی به طرز نامتناسبی بزرگتر دیده می شود. چشم ها، بینی و لب ها بزرگنمایی شده در حالی که گوش ها خیلی کوچک شده اند.

اعوجاج پرسپکتیو و فاصله کانونی

چیزی که سبب گیج شدن بسیاری از عکاسان می شود، بودن یا نبودن رابطه بین فاصله کانونی و اعوجاج پرسپکتیو می باشد. بی شک شنیده اید که برای ثبت تصاویر از اشخاص باید از لنزهایی با فاصله کانونی بلند استفاده شود تا اعوجاج در تصویر رخ ندهد. این باور اشتباه است زیرا لنز ها فاقد پرسپکتیو هستند.

به جز لنز چشم ماهی،  دیگر لنز ها دارای پرسپکتیو مشابهی می باشند. در حقیقت میزان فاصله ای که بین کیس عکاسی و دوربین می بشاد پرسپکتیو را معینت می کند و نه فاصله کانونی لنز دوربین عکاسی. درباره لنز تله فوتو این باور غلط وجود دارد چرا که زمان به کار بردن لنزهایی با فاصله کانونی بلند نیاز است از سوژه دور تر شوید تا همان کادر را ثبت کنید. پس اگر یک لنز ۵۰ میلیمتری و یک لنز ۸۵ میلیمتری داشته باشید تا زمانی که فاصله تا سوژه یکسان باشد پرسپکتیو هر دو لنز یکی خواهد بود.

اعوجاج خطوط همگرا

زمانی که سنسور دوربین موازی ساختمان نباشد، نتیجه تصویری غیر طبیعی به چشم می اید زیرا پدیده لم دادن دیده می شود. مثل عکس زیر

اعوجاج خطوط همگرا

اما حقیقت این است که این تصویری با پرسپکتیو نرمال و بدون اعوجاج است زیرا چشمان ما هم این ساختمان را به همین شکل می بیند. سازندگان لنز برای خنثی کردن این وضعیت، لنزهای ویژه کنترل پرسپکتیو را تولید می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.