اعوجاج سبیلیedit نوشته شده در تاریخ

اعوجاج سبیلی بدترین نوع اعوجاج است که بعضی اوقات به آن اعوجاج موج‌دار هم اطلاق می شود. این نوع اعوجاج  مخلوطی از اعوجاج جاسوزنی و بشکه ای است. خطوط مستقیم به سمت داخل مرکز فریم خمیده می‌شوند و بعد در گوشه‌ها به سمت بیرون خمیده می‌شوند به خاطر این دلیل، اکثرا به اعوجاج لنز سبیلی، اعوجاج پیچیده هم می گویند چرا که خصوصیت های پیچیده ای دارد و به سختی از بین می رود.

 از بین بردن اعوجاج سبیلی

به این علت، بسیاری از اوقات به اعوجاج سبیلی، اعوجاج پیچیده هم گفته می‌شود؛ زیرا ویژگی‌های آن پیچیده هستند و بر طرف کردن انها به سهولت امکان پذیر نمی باشد. این مدل از اعوجاج قابل بر طرف کردن است؛ اما  به منظور ان باید از ابزار های ویژه ای استفده کرد. شما قادر نخاوهی بود تا این نمونه را توسط نرمک افزار هایی مانند لایتروم یا فتوشاپ از بین ببرید مگر اینکه پروتکلی ویژهع برای خنثی کردن این اعوجاج تهیه شده باشد. در صورتی که برای از بین بردن این اعواج از همان روش بر طرف کردن اعوجاج بشکه ای استفاده می کنید کرنر های تصویر خم تر خواهند شد. اگر هم بخواهید اگر هک از روش از بین بردن اعوجاج جا سوزنی استفاده می کنید، با خمیدگی شدی تر و حتی اعوجاج بشکه ای به سمت نقطه مرکزی گرفتار خواهید شد.

بعضی لنز دوربین عکاسی های قدیمی‌تر، همین‌طور لنزهای مدرن، از اعوجاج سبیلی رنج می‌برند. یک مثال خوب از اعوجاج سبیلی را می‌توان در لنز Nikon 18-35 mm f/3.5-4.5D پیدا کرد که یک نمونه‌ی کاملا شدید از این اعوجاج را نشان می‌دهد.

اعوجاج موجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.