اعوجاج جاسوزنیedit نوشته شده در تاریخ

اعوجاج جاسوزنی کاملا تعریفی بر عکس  اعوجاج بشکه ای دارد و لاین های مستقیم به سمت مرکز خمیده می‌شوند. این نمونه اعوجاج بیشتر اوقات در لنزهای تله‌ فوتو مشاهده می شود و به علت زیاد شدن بزرگنمایی عکس از مرکز تصویر به سمت لبه‌های فریم اتفاق می افتد. در این حالت، میدان دید کمتر از ابعاد حسگر تصویر است پس به جهت منطبق سازی با آن باید کشیده شود. در نهایت، لاین های مستقیم به سمت کرنر های بالا کشیده می‌شوند.

اعوجاج جاسوزنی در چه لنزی دیده می شود

در لنز های زوم این نمونه این ویژگی اتفاق معمولی است. لنزهای سوپر تله فوتو از اجزایی بهره مند هستند که به میزان قابل ملاحظه ای را کم می کنند ولی بسیاری از لنز زوم های سطح حرفه‌ای و مصرف‌کننده مانند Nikon 80-400mm VR دارای این نوع اعوجاج هستند. در حقیقت، جاسوزنی می‌تواند در این مدل لنز ها بسیار تشدید شده باشد و به راحتی قابل تشخیص.

اعوجاج جا سوزنی در چه لنزی دیده می شود

اکثر لنزها از لنز زوم تا واید تا استاندارد و تله‌فوتو معمولا در فواصل کانونی کم از اعوجاج بشکه‌ای رنج می‌برند. این نوع ویژگی در فاصله های کانونی بیشتر تبدیل به نوع جاسوزنی خواهد شد. یک مثال خوب از چنین چیزی در لنز دوربین عکاسی Nikon 18-300 mm VR مشاهده می‌شود که با اعوجاج قوی بشکه‌ای در ۱۸ میلی‌متری شروع و در ۲۸ میلی‌متر به اعوجاج جاسوزنی مبدل خواهد شد و تا ۳۰۰ میلی‌متر به همان ترتیب باقی خواهد ماند.

نرم افزار هایی که قادر به از بین بردن این ویژگی هستند فتوشاپ و لایت روم بوده و در قسمت های CAMERA RAW می توانید از شر سوزنی و بشکه ای راحت شوید.

One thought on “اعوجاج جاسوزنی
 • خرداد 7, 1398 at 11:25 ق.ظ
  Permalink

  اعوجاج جاسوزنی
  چه اسمایی
  چه جالب

  پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.