اعوجاج بشکه ایedit نوشته شده در تاریخ

اعوجاج بشکه ای :‌ چند نوع اعوجاج در عکاسی وجود دارد که هر  کدام در تصویر پدید می آورند و این تغییر در برخی عکس ها کم تر دیده شده و در بعضی بسیار بیشتر به چشم می آید. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این ویژگی برای شما توضیح دهیم. زمانی که خط های صاف به سمت داخل خم می‌شوند و شکل بشکه ای را در می آورند، اعوجاج بشکه‌ای تشکیل می شود. این نمونه از آن به طور معمول در لنز واید دیده شده و به خاطر این که میدان دید لنز بسیار گسترده تر از سایز حسگر تصویر است و  به این دلیل باید به جهت انطباق با آن باید فشرده شود. در نهایت، خط های صاف به سمت داخل به‌ خصوص به سمت لبه‌های فریم خم می‌شوند.

 

اعوجاج بشکه‌ ای

 

به علاوه لاین های وسط فریم به‌ شیوه مستقیم نشان داده می‌ شوند و از سوی مرکز شروع به خم شدن می‌کنند. به همین خاطر تصویر در یک محور بصری جای دارد ولی بزرگنمایی به سوی گوشه‌ ها کم تر می شود.

اعوجاج بشکه ای در چه لنز هایی است

این نوع ویژگی در واید ترین لنز پرایم و لنز زوم با فاصله کم رخ می دهد. فاصله کیس مد نظر تا دوربین هم در میزان اعوجاج تاثیر گذار است. در فواصل نزدیک هم حتی ممکن است لنز های پرایم استاندارد 50 میلی متری  داشته باشند. این ویژگی را می توان به طرز باور نکردنی توسط عناصری روی المنت های اپتیکالی به شدت کاهش داد اما این ناهماهنگی ها هرگز به طور کل از بین نمی روند. برخی از لنز دوربین عکاسی های مانند Nikon 14-24 mm f/2.8G دارای چندین عنصر کاهنده هستند که به‌شدت وزن و اندازه‌ی لنز را زیاد می کنند در واقع یکی از علل بزرگتر بودن لنز های واید و زوم نسبت به نرمال هم همین است.

One thought on “اعوجاج بشکه ای
  • خرداد 7, 1398 at 11:25 ق.ظ
    Permalink

    جا سوزنی بشکه ای
    چه اسماییی جه باحالن

    پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.