اتوفوکوس لنز دوربینedit نوشته شده در تاریخ

اتوفوکوس لنز به معنای تمرکز کردن می باشد به بیان دیگر FOCUS تنظیم فاصله کانونی عدسی لنز دوربین عکاسی طبق فاصله سوژه تا دوربین برای داشتن یک عکس واضح و شارپ است . در دوربین ها دو نوع مکانیزم فوکوس AF و MF یا خودکار و دستی وجود دارد. در دوربین های دیجیتالی اتوفوکوس به دو شیوه انجام می شود اتو فوکوس فعال و غیر فعال.

اتوفوکوس فعال

این نوع فوکوس به این صورت کار می کند که دوربین یک اشعه مادون قرمز یا موج صوتی را به سمت جلو پرتاب می کند و پس از برخورد به سوژه بازتاب شده و دوربین آن را به واسطه لنز جذب می کند. سپس پردازش گر درونی دوربین با محاسبه تایم تاخیر رفت و برگشت اشعه، فاصله دوربین تا جسم را محاسبه و لنز را بر طبق این فاصله ست می کند تا به بهترین وضوح دست پیدا کند .

دوربین در فضاهایی با آلودگی صوتی بالا هنگ می کند و فوکوس نمی کند، مسافتی که موج طی می کند کوتاه است ، سرعت رفت و برگشت موج کم است در نهایت در فضاهای باز به آهستگی فوکوس می کند.

از طرفی اشعه در نور کم به خوبی یا ابدا کار نمی کند ، در نور بیش از حد هم به سبب وجود پرتو های نوری زیاد در محیط توانایی فوکوس ندارد ، منابعی که از خودشان اشعه مادون قرمز پخش می کنند هم در فوکوس دخالت و آن را از کار می اندازند

اتوفوکوس غیر فعال

در این روش فوکوس از اشعه های مادون قرمز و امواج صوتی خبری نیست و در قالب دوربین های SLR و خودکار نوین دیده می شود و از طریق الگوریتم های خاص توسط حسگر که میزان شدت نور را بررسی می کنند فاصله سوژه تا دوربین را محاسبه می کند. دوربین ویو قاب را در نظر می‌گیرد و با عقب و جلو کردن لنز، بهترین فوکوس موجود را پیدا می کند.

پردازشگر پیکسل ها را چک کرده و میزان بازتابش نور را با پیکسل های مجاور مقایسه می کند. اگر صحنه خارج از فوکوس باشد، پیکسل های مجاور دارای شدت نورهای یکسان می شوند. پردازشگر چند بار دیگر این پروسه را انجام می دهد. سپس به دنبال پیکسلی می‌ رود که بیشترین اختلاف شدت بین پیکسلهای مجاور وجود داشته باشد، این نقطه، بهترین نقطه فوکوس است. در این مدل فوکوس وجود کنتراست در صحنه برای فوکوس الزامی است. در تصویر باید دیتل موجود باشد تا تضاد به اندازه ای ایجاد کند. اگر قصد ثبت تصویربرداری از صحنه ای که تنوع رنگی کم و تضاد رنگی ندارد را دارید این نوع فوکوس نمی تواند کمکی کند.

اتوفوکوس غیر فعال

گزینه های اتوفوکوس لنز

AL servo امکان فوکوس بر روی کیس های متحرک است و برای عکاسان ورزشی و حیات وحش کاربرد بیشتری دارد.

Focus Bracketing این گزینه 3 تصویر با فوکوس های مختلف از پشت سوژه و جلوی ان و روی خود سوژه ثبت می کند.

Single Servo آپشنی است که سبب می شود دوربین تنها یک بار فوکوس کند و برای عکاسانی که با کیس های ثابت سروکار دارند و قصد کاهش مصرف باتری را دارند بهترین است.

Dynamic Area AF حالتی بین گزینه اول و سوم است شما فشردن نیمه دکمه شاتر روی سوژه ثابت فوکوس می کنید و در صورت حرکت سوژه نیازی به تنظیم فوکوس دوباره نیست. مواردی که ممکن است خطایی ایجاد شود : سوژه با تضاد رنگی کم، سوژه با نور بیش از حد، سوژه در کنار آتش یا شمع، سوژه های در نور کم، سوژه در راستای افق، سوژه های متحرک پر سرعت و سوژه هایی با فواصل گوناگون از هم و رفلکس زود هنگام پرتو

محیطی که جزئیات از یک وضوح برخوردار هستند را میدان وضوح می نامند و باقی نقاط که به صورت محو و مات هستند را  flow می نامند. افزایش عمق میدان سبب بزرگتر شدن محدوده فوکوس می شود اما در هر حال فوکوس هر نقطه با نقطه دیگر فرق خواهد داشت و آن نقطه ای که هدف فوکوس ماست بیشترین وضوح را دارد.

یاد گرفتن کار با فوکوس لنز برای هر عکاسی الزامی است تا بتواند با هر نوع لنزی خصوصا لنز های واید، لنز تله فوتو و لنز نرمال کار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.